За даними Центру контролю та профілактики хвороб, наразі у місті Миколаєві рівень захворюваності на грип та ГРВІ, включаючи COVID-19, наближається до епідпорогу. Показник захворюваності станом на сьогодні складає 472,1 на 100 тис населення, що поки що нижче епідемічного порогу на 2,3%.
За підсумками минулого тижня, з 21 по 27 лютого, на грип та ГРВІ у місті захворіло 2820 людей, в тому числі 1560 дітей, серед яких 345 раннього віку (до 4 років). Коронавірусну хворобу лабораторно підтверджено у 25 осіб. В порівнянні з попереднім тижнем загалом зареєстровано на 434 хворих більше, з них близько 60% – діти.
При цьому за останній тиждень лише 2,6% захворілих через ускладнення потребували госпіталізації. А саме – 73 пацієнта, серед яких 51 дитина, 5 літніх людей, в тому числі 1 з COVID-19. Летальних випадків внаслідок грипу не зареєстровано.
Тенденція до зростання захворюваності може зберігатися впродовж березня. Зауважимо, що по Миколаївській області захворюваність вже перевищила епідпоріг на 18,8%.
Гострі респіраторні вірусні інфекції є особливо небезпечними для дітей через слабшу імунну систему. Несвоєчасне звернення до лікаря та самолікування можуть призвести до ускладнень, таких як бронхіт, пневмонія чи отит.
Тому при виникненні перших симптомів захворювання (висока температура, головний біль, слабкість, біль у м’язах, кашель, нежить) важливо негайно звернутися до свого педіатра. Лікар визначить тактику лікування, що допоможе швидше одужати та уникнути ускладнень захворювання.
Щоб зменшити ризик захворювання, необхідно дотримуватися простих, але ефективних заходів профілактики:
— вакцинація: щорічне щеплення значно знижує ризик тяжкого перебігу грипу;
— гігієна рук – регулярне миття рук з милом або використання антисептиків знижує ризик інфікування.
— правильне харчування та зміцнення імунітету: повноцінний раціон, багатий на вітаміни, та загартовування допомагають організму боротися з вірусами;
— провітрювання приміщень – свіже повітря зменшує концентрацію вірусів у кімнатах;
— уникнення контактів із хворими – в період сезонних спалахів захворювання варто уникати людних місць та обмежити контакти з інфікованими.
Якщо дитина захворіла, її не можна відправляти в садок чи школу, адже це наражає на небезпеку інших дітей та уповільнює одужання. Дитина може повернутися до колективу лише після повного одужання та відсутності симптомів хвороби.
Бережіть себе та своїх дітей і будьте здорові!
Інформація станом на 05.03.2025
Кір – це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 9️0% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні.
Ліків проти кору не існує! Єдиним методом профілактики та попередження цієї смертельної хвороби є ВАКЦИНАЦІЯ. Щеплення не запобігає можливості інфікуватися, проте ви майже на 100% убезпечите себе та своїх рідних від тяжких та летальних наслідків хвороби.
Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.
Спалахи кору відбуваються в Україні кожні 4-5 років. Одна з вагомих причин, чому так відбувається – недостатній рівень вакцинації. Попередній спалах був у 2017-2019 рр., коли захворіло понад 110 тис. українців.
У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.
Сьогодні в Україні фіксують випадки кору серед тих, хто не мав щеплення. Важливо не допустити масового повернення цієї хвороби та вберегти своє здоров’я.
Симптоми кору з’являються поступово:
-1–2 доба — плями на слизовій оболонці щік проти кутніх зубів;
-2–3 доба — рясний висип різного розміру та форми по всьому тілу, починаючи з голови та шиї, та з подальшим розповсюдженням на інші частини тіла;
-після загасання висипу через 5–6 днів на шкірі залишаються пігментні плями, шкіра лущиться;
-весь цей час зберігається гарячка, посилюються нежить, кашель, загальний стан хворого погіршується.
Кір небезпечний ускладненнями, які він може викликати, – особливо у дітей до 5 років. Найнебезпечніші з них включають: запалення легень (пневмонія); запалення середнього вуха (отит); запалення мозку (енцефаліт); смерть.
!! Тому за перших симптомів кору – негайно дзвоніть на 103 або 112 – для отримання медичної допомоги та вчасного виявлення інфекції в інших людей.
Кір у вагітних
У вагітної жінки кір може спровокувати передчасні пологи, мимовільний аборт (викидень) або внутрішньоутробну загибель плода. навіть якщо цього не станеться, інфікування в першому триместрі може мати інші шкідливі наслідки для дитини: глухота, вади серця та інші захворювання. Якщо вагітна захворіє напередодні пологів, дитина може народитися з ознаками кору. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.
Як захиститися від кору
Специфічного лікування від кору не існує. Найбезпечніший і найнадійніший спосіб профілактики кору – вакцинація. Щеплення робиться планово дітям двічі: в 1 рік і в 6 років за Національним календарем профілактичних щеплень; або за епідемічними показаннями в будь-якому віці у разі контакту із хворим на кір.
Вакцинація не потребує жодної підготовки. Зробіть щеплення у зручний день та час. Якщо у вас немає підтвердження факту щеплення проти кору, то вам рекомендовано отримати його наново. Додаткова доза лише підсилить здатність вашого організму протидіяти хворобі.
Щоб отримати щеплення проти кору за епідпоказаннями або планово вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або до найближчого закладу охорони здоров’я.


























👩🦽Якщо людина не здатна до самообслуговування через стан здоров’я, вона може отримати послуги з догляду. Такі послуги можуть надаватись як комунальними, недержавними надавачами соціальних послуг, так і фізичними особами на професійній чи непрофесійній основі.
Детальніше про те, як оформити догляд за людиною похилого віку чи з інвалідністю – у відео Уряд онлайн








1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;
0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів;
0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді.
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області попереджає, що масштабні підтоплення та осушення великих територій, які відбуваються унаслідок руйнування Каховської ГЕС несуть за собою ризик масового захворювання гострими кишковими інфекціями (ГКІ).
Як відбувається зараження кишковими інфекціями?
Факторами передачі збудників інфекції служать насамперед забруднена вода, інфіковані харчові продукти, брудні руки і предмети побуту, а також комахи, що забруднюють харчові продукти. Збудники гострих кишкових інфекцій проникають в організм через рот людини і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті, викликаючи прояви хвороби. Виділяючись з кишківника хворого, вони потрапляють в зовнішнє середовище: у ґрунт, воду, їжу, на предмети домашнього ужитку.
Найбільш характерні особливості більшості гострих кишкових інфекцій - здатність збудників порівняно довго виживати поза організмом людини.
Ознаки захворювання:
Збудники гострих кишкових захворювань, їх токсини вражають не тільки шлунково-кишковий тракт, але і центральну нервову систему. У більшості хворих підвищується температура тіла, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, часто уражаються печінка, селезінка та інші внутрішні органи. Ознаки цих захворювань можуть відрізнятися: якщо для дизентерії, наприклад, більш характерний пронос, то для черевного тифу - висока температура.
Щоб запобігати зараженню, необхідно дотримуватися наступних правил:
- для пиття використовувати тільки кип'ячену воду;
-не пити воду з випадкових вододжерел, водопроводу, призначеного для технічних цілей, колодязів та неглибоких свердловин;
-воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених вододжерел;
-кип'ятіть або дезінфікувати іншим способом воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду з джерел, якість води в яких невідома, у т.ч. з відкритих водойм;
-молоко (як сире, так і пастеризоване фляжне) обов'язково кип'ятити;
-овочі, фрукти, ягоди ретельно мити в проточній воді, можна з використанням щітки та господарського мила, обдавати окропом;
-для оброблення різних видів продуктів використовувати різні дошки;
-не вживати в їжу продукти, доброякісність яких викликає сумнів;
-суворо дотримуватися термінів вживання та умов зберігання продуктів харчування;
-всі харчові продукти вкривати від комах, харчові відходи тримати в контейнерах з кришкою, знищувати мух;
-ретельно мити руки з милом, особливо перед приготуванням та вживанням їжі, після повернення з вулиці, користування туалетом, забруднення, при неможливості цього – використовувати засоби дезінфекції, вологі дезінфікуючи серветки.
! Увага! При болях у животі, блювоті, проносі, підвищенні температури тіла та інших патологічних проявах не займайтеся самолікуванням - негайно звертайтеся до лікаря. У цьому запорука вашого швидкого одужання і безпеки для оточуючих.
Пам’ятайте!
Знати – значить упередити і зберегти життя і здоров’я!
Наш ворог підступний, то ж маємо бути готовим до будь-яких надзвичайних ситуацій, зокрема і пов’язаних з поширенням радіації.❗️☢️
Міністерство охорони здоров’я підготувало низку матеріалів:
❗ Алгоритм дій у разі радіаційної аварії
❗ Що слід мати вдома, щоб захиститися від наслідків радіаційної аварії
❗ Пам’ятка: йодна профілактика у разі радіаційної аварії
❗ 8 відповідей на запитання щодо йодної профілактики
Згідно даних Держпродспоживслужби у 2022 році в Україні зафіксували 469 неблагополучних пунктів по сказу.
Найбільша кількість випадків захворювання тварин на сказ була зареєстрована у Вінницькій, Хмельницькій та Київській областях, найбільше серед котів – 168, собак – 150, лисиць – 98, великої рогатої худоби - 6, коней і свиней по 1 випадку.
У 2022 році зареєстровано 2 летальні випадки серед людей у Харківській і Житомирській областях.
Згідно даних ДУ «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» з початку 2023 року у Миколаївській області зафіксували 18 випадків звернень людей, які були укушені хворими тваринами (у Баштанському районі – 2 випадки, Вознесенському – 10, Березанському – 3, Новоодеському – 3). У місті Миколаєві зареєстровано 2 звернення (до Міських лікарень №4, №5).
Ситуація з захворювання на сказ тварин ускладняється. Тому є декілька причин: міграція до лісу домашніх тварин, які залишилися без господарів та неможливість повного обмеження контактів домашніх тварин з дикими, збільшення популяції лисиць, які є основним джерелом даної інфекції, та відсутність щорічної оральної вакцинації диких тварин (авіація розкидала вакцину в мисливських угіддях усієї країни).
За прогнозами найближчим часом на Україну чекає спалах випадків захворювання на сказ.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене вірусом сказу, який викликає стрімке пошкодженням центральної нервової системи. Якщо постраждалому своєчасно не надати кваліфіковану медичну допомогу, смерть неминуча. Єдиний спосіб запобігти хворобу - це вакцинація.
Інкубаційний період (період від потраплянням збудника до початку проявів хвороби) сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу.
Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів! Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це - пряма загроза заразитися.
Збережіть собі ці правила:
- Негайно та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом. Ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя;
- Дезінфікуйте рану. Використайте антисептичний засіб на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе);
- Зверніться до найближчого медичного закладу. В місті Миколаєві: до травмпункту Міської лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Корабелів, 14В) або до лікаря травматолога поліклінічних відділень міських лікарень: Міської лікарні №1 (вул. 2-га Екіпажна, 4), Міської лікарні №3 (вул. Космонавтів, 126), Міської лікарні №4 (вул. Адмірала Макарова, 1), Міської лікарні №5 (просп. Богоявленський, 336) та Міської дитячої лікарні №2 (вул. Декабристів, 23А, вул. Садова, 30, вул. Курортна, 3/1). Вакцини в наявності.
- Якщо є можливість - зверніться до ветеринарної служби з твариною, яка вас вкусила. Там проведуть дослідження цієї тварини. За можливості тварину треба помістити під карантин на 10 днів для нагляду. Якщо тварину неможливо знайти та протестувати, необхідно провести повний профілактичний курс профілактичних щеплень.
Скільки триває курс вакцинації?
Щеплення від сказу – це звичайна внутрішньомязова ін’єкція. Графік зазвичай такий:
1-ша доза – День 0 (день, коли стався інцидент)
2-га доза – День 3
3-тя доза – День 7
4-та доза – День 14
5-та доза – День 28
Як бачите, ніяких “40 уколів в живіт” не існує
Профілактичне щеплення можна перервати, якщо буде підтверджено, що тварина не заражена сказом.
Найпростіший захист – уникнення контакту з інфікованими тваринами. Не чіпайте їх і, за можливості, уникайте зон, де вони можуть мешкати. Адже, наприклад, зграї диких собак можуть захищати свою територію і напасти першими. У таких випадках, на жаль, слідкувати за станом здоров’я тварини неможливо. Як і визначити, чи вона інфікована вірусом сказу.
Також варто навчити дітей не чіпати безпритульних тварин – навіть, якщо це котик, якого всі знають у вашому дворі.
Якщо маєте домашніх улюбленців, обов’язково вакцинуйте їх за графіком щеплень.
Зробіть профілактичне щеплення, якщо ваша робота пов’язана з ризиком зараження
Зокрема, якщо ви працюєте ветеринаром, єгерем, лісником, у лабораторіях, які працюють з тваринами.




