УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ПРАЦЮЄ У РЕЖИМІ ВОЄННОГО СТАНУ, КООРДИНУЄ РОБОТУ ЛІКАРЕНЬ МІСТА ТА НАДАЄ ІНФОРМАЦІЮ НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ПОРЯДКУ ТА ПРАВИЛ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ

НА САЙТІ, У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ (FACEBOOK), ПУБЛІКУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ ТА ОБСТРІЛІВ, ЯКА РЕКОМЕНДОВАНА ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

⚡️
Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою затвердив зміни у функціонуванні електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) — у ній впроваджується особистий кабінет пацієнта.
Це рішення дозволить пацієнтам самостійно взаємодіяти з ЕСОЗ. Така взаємодія надасть можливість людям безбар’єрно реалізовувати встановлені законом права і самостійно користуватися електронними сервісами.
Особистий кабінет пацієнта в ЕСОЗ
“Обрати сімейного лікаря, укласти чи розірвати декларацію, управляти своїми персональними даними у разі, приміром, зміни паспортних даних чи номера телефону — найперші можливості, передбачені в особистому кабінеті пацієнта. Рішення про його запровадження сьогодні ухвалили члени Уряду. Плануємо, що згодом функціонал особистого кабінету пацієнта буде розширено відповідно до потреб пацієнтів. Попри війну та щоденні виклики продовжуємо працювати над тим, аби розширювати перелік зручних державних електронних сервісів для українців”, - повідомив Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Нагадаємо, що електронна система охорони здоров’я є двокомпонентною системою. Вона складається з центральної бази даних та електронних медичних інформаційних систем (МІС).
Запуск функціональних можливостей особистого кабінету пацієнта передбачає, що пацієнт відтепер матиме доступ до власних персональних даних, які зберігаються у центральній базі даних ЕСОЗ.
❗️Доступ буде забезпечуватися у кілька способів: через електронні медичні інформаційні системи (МІС) та Єдиний державний вебпортал електронних послуг, у тому числі мобільний додаток порталу «Дія» (Дія).
❗️Вхід до ЕСОЗ пацієнт здійснюватиме із застосуванням власного електронного підпису.
На першому етапі впровадження користувачі особистого кабінету пацієнта зможуть:
📌самостійно зареєструвати себе як пацієнта в центральній базі даних ЕСОЗ;
📌 самостійно подавати декларації про вибір лікаря (сімейного лікаря, терапевта чи педіатра), переглядати раніше подані декларації, а за потреби — розірвати декларацію з лікарем;
📌 у разі необхідності — змінити свої персональні дані, що містяться в центральній базі даних ЕСОЗ (до прикладу, прізвище після одруження).
Окрім зручних сервісів для пацієнта запуск особистого кабінету пацієнта дозволить знизити навантаження на медичних працівників, адже раніше більшість зазначених змін вносили до системи саме вони.
Сьогодні в Україні вже існують деякі пацієнтські електронні сервіси, за допомогою яких можна записатися на візит до лікаря, переглянути певну інформацію щодо медичного обслуговування, яка вноситься лікарями та зберігається в закладі охорони здоров’я або МІС. Однак дотепер жодні цифрові сервіси для пацієнтів не були повʼязані з центральною базою даних ЕСОЗ.
Наразі реалізується перший етап впровадження особистого кабінету пацієнта. Надалі будуть з’являтися нові можливості та електронні сервіси для того, щоби українці, незалежно від регіону чи закладу охорони здоровʼя, могли безперешкодно користуватися електронними послугами у сфері охорони здоров’я.
⚡️НСЗУ Національна служба здоров'я України презентує Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнтів. Його зручно завантажити (https://cutt.ly/MwT15VOi) та завжди мати з собою в телефоні на випадок, якщо доведеться звернутися за медичною допомогою.
photo 2023 11 10 10 34 04
Гід доступно розповідає, які послуги можна отримати на різних рівнях медичної допомоги та у різних лікарів. Які аналізи та дослідження можна зробити безоплатно, а також які ліки можна отримати безоплатно за програмою “Доступні ліки”.
Завдяки Гіду можна знайти інформацію про те:
✅ Що таке Програма медичних гарантій та пакети медичних послуг?
✅ Які послуги можна отримати у лікаря первинної медичної допомоги?
✅ Які безоплатні послуги з інструментальних та ендоскопічних
досліджень можна отримати на амбулаторному рівні?
✅ Що передбачає стаціонарна допомога та окремі пріоритетні напрямки?
✅ Що входить в безкоштовну психіатричну, онкологічну, реабілітаційну та паліативну допомогу?
✅ Які ліки входять в програму “Доступні ліки” та як їх отримати безоплатно або з частковою доплатою?
✅ Яку інформацію можна отримати в контакті-центрі НСЗУ за номером 16-77 ?
✅ Як подати скаргу у разі порушення прав пацієнта на безоплатні медичні послуги?
та багато іншого.
📌 Завантажити посібник можна за посиланням (https://cutt.ly/MwT15VOi)
А ще більше про підходи щодо формування пакетів медичних послуг, тарифи, методи оплати та багато іншої корисної інформації як для лікарів, так і для пацієнтів ви знайдете на сторінках Посібника Програми медичних гарантій 2023 за посиланням (https://academy.nszu.gov.ua/.../%D0%9F%D0%BE%D1%81%D1%96...)

Посібник ПМГ 2023

Національна служба здоров’я України презентує посібник про Програму медичних гарантій 2023. Посібник стане в нагоді для всіх, хто хоче дізнатися, як працює система охорони здоров’я, що включають пакети Програми медгарантій, за якими тарифами НСЗУ сплачує закладам.

“Щороку Програма медичних гарантій розширюється і удосконалюється. Нам важливо, щоб кожен надавай медичних послуг розумів правила роботи системи. Щоб пацієнти знали свої права та могли безперешкодно отримували гарантовані їм медичні послуги. Тому фахівці Академії НСЗУ створили посібник, який буде корисний як для медпрацівників, так і для пацієнтів. Посібник можна завантажити і мати з собою у смартфоні. А при нагоді проглянути перелік допомоги, який надається в межах пакету та що за це сплачує НСЗУ”, - зазначила Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України.

Посібник складається з двох розділів.

У першому розділі "Програма медичних гарантій у 2023 році" пояснюється розподіл ролей в системі охорони здоров'я, і що таке стратегічні закупівлі медичних послуг та які є тарифи на медичні послуги. Також у цьому розділі описуються відмінності між ПМГ-2023 та ГІМГ-2022, пріоритетні напрямки на 2023-2025 роки, а також розглядається програма реімбурсації лікарських засобів.

У другому розділі "Пакети медичних послуг" описуються пакети медичних послуг, які надаються в рамках Програми медичних гарантій 2023. Зокрема, який обсяг допомоги передбачено за кожним пакетом, які підстави надання допомоги, як оплачується пакет і що до пакету не входить.

Завантажити посібник можна за посиланням: https://cutt.ly/B4X27F2  

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надає розяснення:

Медичний висновок та електронний лікарняний - Це два різних електронних документи, що генеруються та зберігаються у різних державних електронних реєстрах, водночас, тісно пов’язані між собою, оскільки засвідчують факт тимчасової непрацездатності людини. У разі хвороби людина звертається до лікаря.

Лікар встановлює факт тимчасової непрацездатності та формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я.

МВТН – це електронний документ, який:

·  містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності,

·  засвідчує тимчасову непрацездатність,

·  є підставою для створення е-лікарняного.

У медичному висновку зазначено номер запису в Реєстрі медичних висновків, висновок лікаря, строк дії медичного висновку, посилання на попередній медичний висновок про тимчасову непрацездатність та відмітку про початок нового випадку тимчасової непрацездатності (за наявності).

Після формування МВТН пацієнту на телефон має прийти смс-повідомлення (на номер, визначений як контактний в електронній системі охорони здоров’я). 

МВТН з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності, адміністратором, якого є Пенсійний фонд України. На підставі МВТН формується електронний листок непрацездатності.

Електронний листок непрацездатності – електронний документ, який:

·       засвідчує факт тимчасової непрацездатності;

·       є підставою для звільнення від роботи та призначення страхових виплат відповідно до законодавства про соціальне страхування.

Дані електронного листка непрацездатності надходять до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та відображаються у відповідному статусі в електронному кабінеті страхувальника (роботодавця), особистому кабінеті працівника.

З листопада в Україні  запрацює, електронний рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби: що потрібно знати про майбутні нововведення.

З листопада в Україні запрацює електронний рецепт на наркотичні та психотропні препарати. Це важливий крок у забезпеченні доступу до ліків пацієнтам, які потребують знеболення.

МОЗ дає відповіді на поширені питання, що виникають у пацієнтів у зв’язку з нововведенням ☝️

Е рецепти на наркотики 1

Е рецепти на наркотики 2

Е рецепти на наркотики 3

Е рецепти на наркотики 4

Е рецепти на наркотики 5

Е рецепти на наркотики 6

В Україні з першого серпня набув чинності Наказ 1284 про відпуск антибактеріальних препаратів за електронними рецептами. Миколаївські лікарні вже працюють в новому режимі і виписують препарати виключно за новими правилами.

Про це розповіла начальниця Управління охорони здоров'я Миколаївської міськради Ірина Шамрай (Суспільне Миколаїв http://surl.li/ctvbc).

До 31 грудня 2022 року в Україні діє перехідний період, який дозволяє придбати антибіотики не тільки по електронному рецепту, а і за старим способом: паперовому рецепту або інформаційному листу. Проте миколаївські лікарні повністю перейшли на новий формат і виписують виключно е-рецепти. Працюють так вже 22 дні.

"Один нюанс є при виписці рецептів на антибактеріальні препарати. Коли електронний рецепт є на телефоні, то у аптеці отримати препарат за ним не можна. Пацієнт має піти до лікаря, отримати рецепт електронний та роздрукувати його у лікаря, отримати "мокру печатку" та підпис від лікаря. І тільки з цим папером він може отримати антибіотик у аптеці", — розповіла начальниця управління охорони здоров'я Миколаївської міськради Ірина Шамрай.

У разі, якщо людина проходить стаціонарне лікування, то антибіотиками безкоштовно забезпечує лікарня. У разі відмови, пацієнту слід звернутися до управління охорони здоров'я.

За словами Ірини Шамрай, станом на 22 серпня усі заклади охорони здоров'я повністю забезпечені антибіотиками. Якщо в подальшому лікар, який виписує зі стаціонару і рекомендує далі приймати антибактеріальні препарати, то пацієнт повинен звернутися до свого сімейного лікаря, який випише рецепт.

Кожен центр первинної медико-санітарної допомоги у Миколаєві щодня виписує близько десяти рецептів.

"Зараз у цих препаратах нема такої великої потреби, бо і людей менше у місті — багато виїхали. І зараз немає спалаху інфекції, як це буває у осінньо-зимовий період або навесні. Робота налагоджена і проблем у цьому напрямку немає, бо скарги з першого серпня не надходили", — говорить Ірина Шамрай.

Аптечна мережа "Фармація" налічує 39 аптек на Миколаївщині. Зараз тут немає проблем із закупівлею ліків та логістикою, говорить виконуюча обов'язки директора підприємства КВО "Фармація" Тетяна Дідан.

"У кожній аптеці намагаємося тримати асортимент всіх груп антибіотиків, зараз немає проблеми в закупівлі ліків, і логістика працює досить добре, тому якщо пацієнту щось необхідно, а його немає в наявності, можливо зробити замовлення та отримати його продовж двох робочих днів. З першого січня 2023 року, якщо перехідний період не буде продовжено, антибіотики будуть відпускатися тільки по електронному рецепту, але це більше стосується аптек та медичних закладів, це вони мають підготуватися", —говорить Тетяна Дідан.

Е рецепти на антібіотики 

З серпня запроваджується електронний рецепт на антибіотики.

Триває впровадження МОЗ цифрових послуг у сфері охорони здоров’я. Однак через повномасштабне російське вторгнення перехід на е-рецепти відбуватиметься поступово.

Що потрібно знати?

- Тривалість перехідного періоду - до кінця року. Протягом перехідного періоду, тобто до 01.01.2023, медичні та аптечні заклади мають підготуватися до повноцінного переходу на виписку рецептурних лікарських засобів виключно за електронним рецептом.

- З серпня лікарі отримають можливість здійснювати призначення антибіотиків в електронній системі охорони здоровʼя через медичну інформаційну систему. Функціонал виписування е-рецептів знайомий для лікарів, які вже виписують е-рецепти своїм пацієнтам у рамках програми реімбурсації “Доступні ліки”.

- Заклади, які наразі ще не приєдналися до ЕСОЗ, на період дії перехідного періоду зможуть виписувати паперовий рецепт на відповідному бланку за формою ф-1.

 - Пацієнти за електронним рецептом купують антибіотики за власні кошти. Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів. Пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу відповідно до свого бюджету.

 

Програма медичних гарантій-2022 сфокусована на потребах та безпеці пацієнта. Передусім зміцнюється фінансова захищеність українців завдяки збільшеному бюджету. Також посилюються вимоги до надавачів медичної допомоги, що покращує якість медичних послуг.
Програма медичних гарантій-2022 охоплюватиме всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану та високоспеціалізовану допомогу, екстрену, паліативну допомога та медичну реабілітацію. А також медичну допомогу дітям до 16 років та допомогу при вагітності та пологах. Залишаються пріоритетні напрями. А саме: лікування інсульту та інфаркту, медична допомога при пологах, медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках та 6 досліджень для раннього виявлення онкології.
• Бюджет Програми медичних гарантій 2022 складає понад 157 млрд грн. Це майже на 34 млрд грн більше, ніж у минулому році. Це дозволило підвищити тарифи практично за усіма напрямами надання медичної допомоги.
В межах бюджету Програми медичних гарантій-2022 передбачено понад 26 млрд грн на первинну медичну допомогу, що на 6 млрд більше ніж у 2021 році. Понад 8 млрд заплановано на лікування онкологічних захворювань. Це майже на 5 млрд більше, ніж було у 2021 році.
На лікування пріоритетних серцево-судинних захворювань, зокрема інфарктів та інсультів, передбачено 4,8 млрд грн. Це більше на 1,8 млрд порівняно з 2021 роком. На відшкодування інсулінів та лікарських засобів за програмою “Доступні ліки” у наступному році заплановано 4,6 млрд грн. Загалом бюджет програми реімбурсації збільшиться на 1,8 млрд грн.
• У Програмі медгарантій на 2022 рік є 38 пакетів послуг.
Додалися нові пакети - “Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня” та “Готовність до надання медичної допомоги в умовах поширення інфекційних захворювань, епідемій та в інших надзвичайних ситуаціях”. Хірургію одного дня виділили в окремий пакет, щоб стимулювати розвиток стаціонаро-замісних підходів, які дозволять не тримати пацієнта у лікарні без необхідності. Адже є операції, які не потребують тривалого перебування пацієнта в медичному закладі, і пацієнт може повернутися додому в день проведення операції.
Щодо лікування COVID-19, то у 2022 році визначеним закладам буде запропоновано укласти договір за пакетом “Готовність до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема інфекційного характеру”. Цей новий пакет дозволить забезпечити стабільність роботи інфекційних відділень та закладів. На цей напрям у ПМГ-2022 передбачено 2,5 млрд грн.
Для пацієнтів лікування від коронавірусу в стаціонарах лікарень, як і раніше, залишається безоплатним, включно з ліками, які входять у затверджений протокол лікування та Нацперелік.
• Пріоритетом в Програмі медичних гарантій на 2022 рік залишається і охорона материнства та дитинства. Так, за одним з найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачуватиметься неонатальна допомога. У 2022 тариф зросте зі 113 до 135 тис. грн, а максимальний тариф становитиме 161 тис. грн за лікування недоношених дітей у закладах, які відповідатимуть додатковим вимогам. Тариф за медичну допомогу при пологах зросте на 5 тис. грн - до 15 тис. грн. А для закладів, які відповідатимуть додатковим вимогам - до 20 тис. грн.
Серед нововведень - обов’язковим безоплатне проведення неонатального скринінгу усім новонародженим для діагностики двадцяти одного захворювання.
Зростуть тарифи і на лікування онкологічних захворювань. Так, на 10 тисяч гривень збільшиться тариф на хіміотерапевтичне лікування - до 36 тисяч, а за лікування дітей від онкохвороб НСЗУ сплачуватиме закладам до 131 тис. грн. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань зросте з 54 тис. грн до 74 тис. грн. Також підвищилася капітаційна ставки лікарям, які надають первинну медичну допомогу, до 786 грн.
• Зі збільшенням тарифів до медичних закладів будуть підвищуватися і вимоги. НСЗУ не просто закуповує медичні послуги, а й впливає на їх безпечність в інтересах пацієнта. Зокрема, вимоги посиляться до лікарень, які надаватимуть пріоритетні послуги. Для цього вводиться новий показник - мінімальна кількість наданих послуг протягом 2021 року. Він запроваджуватиметься для надання медичної допомоги при інфаркті та інсульті, а також медичної допомоги при пологах. Мінімальна кількість наданих послуг, яка дозволяє укласти договір з НСЗУ: 150 пологів на рік, 100 пролікованих інсультів, 50 пролікованих інфарктів.
Якщо медичний заклад рідко надає певну медичну допомогу, то і медперсонал втрачає необхідну практику і спроможність лікарні надавати якісне лікування за таким профілем викликає сумнів. Національна служба здоров’я закуповуватиме медичні послуги лише в тих закладах, де пацієнту зможуть надати якісну та медичну допомогу.
• У 2022 році розшириться програма реімбурсації “Доступні ліки”. Туди включать препарати для лікування хвороби Паркінсона, а також хронічного обструктивного захворювання легень.
reforms nszu 2
Підписуючи декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, пацієнт отримує цілий список безоплатних медичних послуг. Розповідаємо, яких саме:
 
reforms nszu 1
Завдяки трансформації медичної галузі українці отримали чіткий перелік медичних послуг та ліків, які держава гарантує безоплатно. Кабінет Міністрів України затверджує перелік пакетів медичної допомоги, які держава надає пацієнтам безоплатно через Програму медичних гарантій. Кожен заклад охорони здоров'я, який прагне працювати за Програмою медичних гарантій та надавати безоплатні послуги пацієнтам в межах того чи іншого пакету, укладає договір з Національною службою здоров’я. А НСЗУ відшкодовує лікарням кошти за надані пацієнтам медичні послуги.
Щоб отримати послуги за Програмою медичних гарантій безоплатно, пацієнт має дотримуватись визначених правил. Щоб отримати безоплатний перелік послуг на первинній ланці – потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Щоб отримати ліки за програмою “Доступні ліки” або інсулін, потрібно мати електронний рецепт. Пройти планове обстеження безоплатно можна за електронним направленням. Його виписує лікар. Завжди безоплатно і без направлення надається невідкладна допомога. Навіть якщо у пацієнта немає декларації з лікарем первинки.