В урологічному відділені Міської лікарні №3 застосовуються технології малоінвазивного безопераційного видалення каменів з сечових шляхів з мінімальним ризиком розвитку ускладнень, а саме – метод лазерної контактної літотрипсії, в основі якого дроблення каменів за допомогою лазерної енергії.
Це стало можливим завдяки сучасному обладнанню, придбаному для відділення наприкінці минулого року за кошти міського бюджету.
Апарат для лазерної контактної літотрипсії дозволяє ефективно і безпечно надавати допомогу пацієнтам з сечокам’яною хворобою методом дроблення конкрементів будь-якого розміру, природи і локалізації в сечовидільній системі.
Як розповів завідувач урологічним відділенням Олег САВЕЛЬЄВ, лазерна літотрипсія виконується як при планових втручаннях (діагностовані хворі і майже всі випадки літотрипсії нирок), так і при ургентних станах (наприклад, якщо камінь застряг у сечовивідних шляхах). Від початку року за допомогою цього методу лікарі відділення виконали близько 10 втручань на сечоводі. З квітня місяця планується розпочати виконання літотрипсії нирок.
Наразі в операційній відділення проведено сучасний ремонт завдяки коштам лікарні та спонсорській допомозі. Зараз триває облаштування операційної та остаточна підготовка для роботи обладнання, зокрема системи для лазерної літотрипсії, а також хірургічного рентгенівського апарату типу С-дуга та стельового безтіньового двокупольного операційного світильника, що були придбані благодійниками останнім часом.
– Олег Геннадійович, чому метод лазерної контактної літотрипсії вважається найбільш безпечним для лікування сечокам'яної хвороби?
– Під час цієї маніпуляції дроблення каменів проводиться за допомогою гнучкого ендоскопа, який вводять через уретру в сечовий міхур, сечовід або нирку. Лазер, що використовується при цьому, дозволяє роздробити конкременти до мікрочастинок, які надалі безперешкодно виводяться з організму природним чином, а більші частки витягуються назовні спеціальними приладами. Ймовірність ушкодження при цьому нирки або сечоводу мінімальна, оскільки все відбувається під зоровим контролем. Під впливом лазера камінь розбивається в пил, що дозволяє уникнути ускладнень, характерних для інших видів літотрипсії. В результаті пацієнт не відчуває болю після процедури, виключена ймовірність пошкодження уламками каменю тканин нирки і сечоводу. Таким чином знижується ймовірність розвитку запальних ускладнень, повторних хірургічних втручань, а також тривалість перебування в стаціонарі. Крім того, важливо зазначити, що потужності лазерної енергії достатньо для дроблення будь-якого каменю, будь-якої щільності та будь-якого хімічного складу, на відміну від дистанційного ультразвукового дроблення, яке ефективне не при всіх каменях.
– Яку анестезію ви використовуєте? Скільки триває процедура?
– Процедура контактного дроблення сечових каменів в умовах нашого відділення проводиться під спинномозковою анестезією, коли пацієнт на момент втручання перебуває у свідомості, але в нього відсутня чутливість нижньої частини тіла, – зазвичай цього знеболення нам достатньо. За потреби може використовуватися загальний наркоз. За часом процедура займає від 30 хвилин до 3 годин, – все залежить від кількості, розміру та щільності конкрементів. Після процедури пацієнт протягом 3–5 діб може бути виписаний додому.
– Цей метод універсальний? Є випадки, коли його неможна застосовувати?
– Трансуретральна лазерна літотрипсія вважається «золотим стандартом» у лікуванні сечокам’яної хвороби. Вона показує свою ефективність навіть при складних клінічних випадках. Але є деякі випадки, коли лазерне дроблення каменів в нирках не рекомендоване. Наприклад, пацієнтам зі стенозом уретри, аномаліях розвитку органів сечовидільної системи, гострими запальними захворюваннями органів сечостатевої системи, нирковою недостатністю, важкими супутніми захворюваннями.
– Для пацієнта це коштовна маніпуляція?
– Безкоштовна, за направленням лікаря.
– Чи достатньо одного сеансу літотрипсії, щоб позбутися всіх каменів?
– У більшості випадків нам вдається позбавити пацієнта проблеми за одну процедуру. Але разом з тим варто пам’ятати, що навіть після лікування сечокам'яна хвороба може розвиватися повторно, тому пацієнтам рекомендують провести корекцію способу життя, щоб знизити вплив факторів ризику, а також регулярно проходити обстеження у лікаря-уролога.
Урологічне відділення розташоване на 5 поверсі 2-го корпусу Міської лікарні №3 за адресою: вул. Космонавтів 97. Телефон відділення: (0512) 44-49-85.
Сезон респіраторних хвороб триває. Захворюваність на грип та ГРВІ в місті Миколаєві тримається на високому рівні. Протягом останнього тижня захворіло 2757 людей, до медичних закладів міста було госпіталізовано 79 хворих. Зокрема у Центрі лікування інфекційних захворювань, який працює на базі Міської лікарні №5, зараз на лікуванні перебуває 35 пацієнтів з діагнозами ГРВІ та грип, серед яких 6 вагітних жінок та чимало людей молодого віку. Від початку року тут було проліковано 219 хворих з респіраторними захворюваннями.
Про роботу цього інфекційного відділення в умовах поточного епідемічного сезону ми сьогодні поговоримо із керівником підрозділу Людмилою ПІХТЕРЕВОЮ.
– Людмила Олександрівна, як Ви оцінюєте нинішній сезон респіраторних захворювань у порівнянні з минулим?
– Цей сезон за тяжкістю значно перевищує минулий. Більше хворих з грипом, більше трапляються тяжкі випадки, причому часто спричинені грипом В, хоча ще на початку року ми діагностували переважно грип А. Щодо ковіду, його майже повністю витіснили циркулюючі агресивні штами збудника грипу, зараз його циркуляція на мінімумі.
– Що ще є незвичайним для цього сезону?
– Маємо чимало випадків бактеріальної суперінфекції, атипових пневмоній. Досить багато хворіє людей молодого віку, включаючи військових. Багато вагітних жінок за цей час проліковано у відділенні, загалом 23 жінки. Багато літніх хворих з гострими погіршеннями хронічних хвороб серця та легень на фоні респіраторного захворювання. Особливостями клінічного перебігу є: виникнення бронхообструктивних проявів, надсадний кашель, відчуття нестачі повітря при нормальній сатурації, виражена слабкість, інтоксикаційний синдром, температура тіла протягом доби може підніматися до 38 і вище, печіння у горлі, головний біль, у третини хворих відмічається нудота та рвота. Летальних випадків, на щастя, в цьому сезоні у нас не було.
– Чим насамперед обумовлені тяжкі випадки?
– На жаль, як завжди, всі тяжкі випадки обумовлені пізнім зверненням за медичною допомогою, невірним самостійним лікуванням, як правило з прийомом антибіотиків, а також відсутністю специфічної терапії в перші дні хвороби. Пацієнти довго хворіють удома. Часто хворі надходять до нас уже зі сформованою двобічною пневмонією.
– Чи можна зрозуміти на початку хвороби, що розвиток може бути тяжким?
– Майже неможливо. Грип – непередбачуваний, все може розвиватися дуже швидко. Стан хворого з легкого може перетворитися на важкий будь-якої миті. Тому всі люди повинні знати, чи належать вони до груп ризику, чи ні. Якщо так, необхідно вчасно звернутися до лікаря. Вчасно – це в перший день хвороби.
– Чи потрапляли до вас люди вакциновані від грипу з діагнозом грип?
– Майже всі – невакциновані пацієнти. Нагадаємо, що вакцинація не виключає, але значно зменшує ризики захворіти на грип, мінімізує ймовірність серйозних ускладнень та смерті. Тому ми дуже радимо вакцинуватися, обов’язково – групам ризику, це діти, вагітні жінки, літні люди, люди з хронічними захворюваннями, медпрацівники тощо. Навряд чи доцільно це робити зараз, наприкінці сезону, але на початку сезону і впродовж нього – варто!
– Що можете порадити хворим? Чи можна самостійно використовувати противірусні препарати?
– Перш за все треба своєчасно звертатися до лікаря! Не тягніть, особливо якщо стан не покращується або прогресує. При підвищенні температури тіла, навіть якщо ви зробили тест вдома і результат негативний, треба починати приймати противірусну терапію (це озельтамівір), можна додати симптоматичне лікування (ібупрофен, парацетамол) і – не зволікаючи, звернутися до лікаря! Хочу звернути увагу – чим раніше приймаємо противірусний препарат (перша-друга доба), тим краще. Озельтамівір у такий сезон грипу призначається емпірично до виключення діагнозу, бо патологічні процеси протікають дуже швидко. Раннє призначення противірусних препаратів знижує ризик як ускладнень, так і частоту госпіталізацій. У пізніші терміни (на 7, і на 10 день) ми також призначаємо хворим специфічну терапію – вірус може виділятися досить довго. Інша річ, що ефективність лікування менша.
– Чого не потрібно робити, якщо вже захворіли?
– По-перше, не потрібно самостійно приймати антибіотики. Ми не втомлюємось повторювати, що антибіотики не впливають на віруси й не лікують вірусні захворювання! Самопризначення антибіотиків небезпечне не лише через можливі побічні ефекти цих ліків, але й через ризик розвитку антибіотикорезистентних штамів бактерій, що в майбутньому може унеможливити лікування антибіотиками в ситуації, коли воно справді знадобиться. Лише в окремих випадках бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій можуть бути призначені антибіотики, але виключно лікарем. По-друге: не потрібно ходити на роботу, відвідувати дитячий садочок чи школу. Такі дії ставлять під загрозу здоров’я оточуючих – особливо тих, хто через вік чи стан здоров’я мають підвищений ризик тяжкого перебігу грипу. Якщо таки треба вийти з дому – одягайте захисну медичну маску. Це, здається, прості речі, але деколи чиясь безтурботність або неувага можуть іншій людині коштувати життя. Тому – бережіть себе та один одного.
►Нагадаємо, Центр лікування інфекційних захворювань у Міській лікарні №5 працює з грудня 2020 року. Його було побудовано саме у розпал пандемії Covid-19, як відповідь на важкий виклик часу. Корпус, який займає площу близько 3 тисяч квадратних метрів, зведено із залученням коштів благодійників, у вкрай стислі строки, просто «з нуля», відповідно до сучасних стандартів.
Центр розрахований на 30 ліжок, в тому числі 3 ліжка інтенсивної терапії, з можливістю розширення до 60 ліжок та 6 ліжок інтенсивної терапії.
Палати побудовані у вигляді боксів з індивідуальним виходом на вулицю. Такі умови також впливають на ефективніть лікування, виключаючи перехресне інфікування.
Забезпечується централізована подача кисню до кожного ліжка. В кожному боксі наявні нібулайзери для проведення інгаляцій.
Кожен бокс оснащений санітарною кімнатою (туалет та душ).
Також передбачені умови для маломобільних груп населення – функціонує палата для людей з обмеженими можливостями. Забезпечується безконтактна подача їжі хворим.
У Центрі проходять лікування пацієнти з наступними діагнозами: ГРВІ, грип А, грип В, гастроентероколіти різної етіології, менінгіт, ентеровірусна інфекція, бешиха, герпес, ангіна, вітряна віспа, ковід-19, мононуклеоз.
Протягом минулого року лікування в Центрі лікування інфекційних захворювань пройшли 907 осіб, в тому числі 298 військових. Більшість хворих з діагнозами: ковід – 246 осіб, кишкові інфекції – 157, бронхіт – 154, пневмонія – 146, ГРВІ – 43.
Телефон Центру лікування інфекційних захворювань: (0512) 64-00-80.














Інтерв’ю зі спеціалістом: лікар-сурдолог Сергій Волков розповідає про роботу сурдологічної служби, причини зниження слуху, діагностику та протезування слуху.
Втрата слуху вважається однією з найпоширеніших сенсорних форм інвалідності. Світова статистика шокує: за даними ВООЗ, близько 400 млн. людей не можуть насолоджуватися багатоголоссям навколишнього світу або зовсім чують тільки дзвінку тишу. В Україні ще до початку військових дій більше 2 млн. людей мали порушення слуху.
Миколаївська міська лікарня №4 є центром слухової реабілітації міста, де сурдологічна служба займається питаннями діагностики та слухопротезування пацієнтів зі зниженим слухом. Працює сурдологічний поліклінічний кабінет, в якому можна отримати консультацію лікаря-сурдолога та провести обстеження слуху за допомогою сучасного апарату аудіометрії (який визначає гостроту і чутливість слуху), а також методом імпедансометрії (для визначення місця і характеру порушення в слуховій системі). Після діагностики пацієнт може бути направлений на подальше лікування, або, залежно від рівня порушення слуху, йому підбирають слуховий апарат.
Лікар-сурдолог, головний експерт Управління охорони здоров'я за фахом «Сурдологія» Сергій ВОЛКОВ зазначає, що вади слуху можуть розвиватися внаслідок багатьох причин – деяких генетичних факторів, ускладнень під час пологів, в результаті інфекційних хвороб, в тому числі ковідної інфекції, хронічних вушних інфекцій, прийому певних лікарських засобів, впливу надмірного шуму та в процесі старіння.
- Сергій Олександрович, чи стало більше звернень до Вас через війну?
- Передусім зростає кількість військовослужбовців, які мають порушення слуху. Постійні вибухи, обстріли, навіть просто перебування у вологому окопі без доступу до гігієнічних процедур погіршує здатність чути. Втрата чи погіршення слуху може бути наслідком мінно-вибухової травми або черепно-мозкової травми, контузії, акубаротравми. Серед цивільних також з’явилися пацієнти з гострою акустичною травмою, яка є частою причиною сенсорної втрати слуху. У нас досить багато пацієнтів з числа переселенців із прифронтового Херсона, серед яких чимало тих, у кого значно знизився слух після вибухової хвилі. В минулому році 9 таким пацієнтам було проведено слухопротезування. Також побільшало звернень з такими скаргами, як шум і писк у вухах та погіршення слуху, внаслідок стресу чи нервового перенапруження через війну. Крім того, війна відчутно загострила проблеми людей, що мають знижений слух. Вони можуть не чути сигналу тривоги, вибухів – це несе для них небезпеку. Тому не варто ігнорувати проблеми зі слухом, звертайтеся за допомогою вчасно.
- Чи правда, шо у більшості випадків втрати слуху проблеми починаються ще у дитячому або підлітковому віці і викликані причинами, які піддаються профілактиці?
- Так, передусім це інфекційні захворювання: паротит (свинка), менінгіт та хронічні отити. Також може спричинити проблеми зі слухом неправильне або надмірне використання гаджетів, тривале носіння навушників, зокрема портативних бездротових. Це не лише ризик виникнення запальних процесів, а і пошкодження барабанної перетинки, м’язів та анатомічних утворень внутрішнього вуха внаслідок тривалого впливу високої гучності та певної частоти звуку.
- Коли варто звернутися до лікаря?
- Потрібно відвідати лікаря, якщо – ви робите музику, фільми гучніше, хоча раніше вам було нормально чутно на звичному рівні; ви чуєте дзвін у вухах або приглушений шум незалежно від того, що насправді лунає; не розумієте з першого разу, що вам каже співрозмовник; пропускаєте частини розмови під час спілкування, просите людей повторити щойно сказане. Не зволікайте, звертайтеся для обстеження. Є патології, коли саме вчасне лікування може врятувати слух, запобігти його подальшому зниженню, наприклад, при гострій нейросенсорній тугоухості тощо.
Як зазначила завідувачка поліклінікою Міської лікарні №4 Світлана ПЕТРИЧЕНКО, протягом минулого року було проведено 1726 аудіометричних досліджень, в т.ч. 497 військовим. Пацієнти пільгових категорій, які потребували слухопротезування, були забезпечені слуховими апаратами за кошти місцевого бюджету. Слухопротезування проведено 119 людям з порушеннями слуху, в тому числі 5 військовим. На поточний рік заплановано встановлення близько 100 слухових апаратів.
Обстеження та підбір слухових апаратів дорослим відбувається у поліклініці Міської лікарні №4 (вул. Павла Скоропадського1, тел. 47-08-96), згідно електронного направлення лікаря-отоларинголога, у якого попередньо необхідно пройти огляд, щоб виключити запальні процеси, пробки тощо.
У Міській дитячій лікарні №2 використовується мобільний рентген-апарат, отриманий у якості благодійної допомоги від італійської благодійної організації Fondazione Terre des hommes Italia ONLUS.
Цифрова мобільна рентгенографічна система FDR NANO в комплекті з плоскопанельним детектором дозволяє проводити загальну рентгенографію пацієнтам у положенні стоячи, лежачи за допомогою візка або ліжка, сидячи на стільці, візку або інвалідному кріслі та забезпечує точні та безпечні рентгенографічні дослідження в різних місцях і ситуаціях – в палатах інтенсивної терапії, відділеннях стаціонару тощо.
Наразі апарат працює на базі стаціонару і використовується здебільшого в екстрених випадках для реанімаційних пацієнтів біля ліжка. Проте він дає можливість швидко та з високою точністю виконати рентгенографію та проаналізувати знімки практично в будь-якому місці лікувального закладу.
Система FDR NANO дозволяє отримати якісні рентгенологічні зображення при мінімально можливій низький дозі опромінення, включаючи неонатальні обстеження.
– Це компактна та легка конструкція невеликого розміру з необмеженим діапазоном руху, і навіть у стиснених просторах, таких як приліжкова зона або ліфт, можна з легкістю змінити напрямок руху. Простота повороту всього апарату дозволяє легко змінювати положення, щодо дає змогу робити знімки в тому числі біля ліжка хворого, – розповідає лікар-рентгенолог Валентина УМАРОВА, яка безпосередньо проводить обстеження.
За словами лікарки, з початку року за допомогою цифрової мобільної рентгенографічної системи було обстежено 25 реанімаційних хворих.
Крім того, за нинішніх умов з енергетичною ситуацією важливо також і те, що система дозволяє робити знімки при відключенні світла за рахунок високопродуктивного акумулятору, який забезпечує швидку зарядку протягом 4 годин і можливість безперервного автономного використання протягом 12 годин. Пристрій також може працювати безпосередньо від електромережі.
У Міській лікарні №4 функціонує реабілітаційне відділення, де лікарі опікуються відновленням пацієнтів з ампутаціями, які постраждали внаслідок війни, і тепер мають протези. Також працюють з пацієнтами, які постраждали від мінно-вибухових травм або мають хвороби опорно-рухового апарату, хронічні захворювання внаслідок перенесення гострих судинних катастроф.













Центри первинної медичної допомоги поповнюються новим обладнанням.👍
Так, віднедавна всі ЦПМСД міста Миколаєва придбали сучасні плантографи, завдяки яким безпосередньо на прийомі у сімейного лікаря можна діагностувати або виключити плоскостопість, як у дітей, так і у дорослих.
👉Сімейні лікарі проводять скринінгові обстеження, а от при виявлені проблеми подальшим лікуванням та корекцією плоскостопості займаються лікарі ортопеди-травматологи.
👫Як зазначають лікарі, у дітей плоскостопість є однією з найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату. Вчасно недіагностована патологія може призвести до сумних наслідків. Плоскостопість порушує «ресорні» функції стопи, майже пропадає амортизація, і при ходьбі все навантаження дістається суглобам нижніх кінцівок і хребту, що в кінцевому підсумку може призвести до артрозів суглобів, остеохондрозу, викривлення хребта, деформації стопи. Тому обов'язково потрібно проводити профілактику та лікування плоскостопості у дітей.
📌Плоскостопість – патологічний стан, при якому змінюється форма зводу стопи, що призводить до втрати її ресорних функцій. На початкових стадіях хвороба не викликає дискомфорту, проте у міру розвитку може призвести до підвищеної стомлюваності ніг, артрозів, негативного впливу на хребетний стовп, захворювання вен та ін. Згідно зі статистикою, близько 40% дорослих страждають зміною форми зводу стопи, серед них переважно жінки.
👉Лікування плоскостопості передбачає носіння спеціального взуття, ортопедичних устілок, використання ЛФК та методів фізіотерапії, а також хірургічне втручання. Щоб вчасно виявити захворювання, звертайтеся до лікаря при перших болючих відчуттях в ногах.
Плантографія дозволяє визначити не тільки плоскостопість, а й інші патології стопи та опорно-рухового апарату. Діагностика безболісна, швидка та не має протипоказань.
У Центрі медико-санітарної допомоги №6 (ЦПМСД 6) оновлено медичне обладнання, і вже місяць як працює сучасна ультразвукова діагностична система експерт-класу з усіма необхідними датчиками та програмним забезпеченням на користь пацієнтам.
👉За останні три тижні на новому апараті було обстежено 247 пацієнтів, виконано 549 обстежень, серед оглянутих у 24 хворих виявлено передракові захворювання.
📍Нова система дозволяє робити широкий спектр високоточних діагностичних досліджень внутрішніх органів, виявляти захворювання та патології на ранніх стадіях. Апарат забезпечує краще діагностування за менший час, поліпшені клінічні результати, а також пропускну здатність та ефективність.
💬Як зазначає лікар ультразвукової діагностики Ганна СУПРУН, візуалізація високого рівня дозволяє проводити обстеження внутрішніх органів, щитовидної залози, молочних залоз, гінекологічні дослідження. – Відтепер легше буде поставити пацієнтам діагнози хвороб органів черевної порожнини, нирок, сечового міхура, передміхурової залози, лімфатичних вузлів, діагностувати гепатити, жовчнокам’яну хворобу, кісти, панкреатити, злоякісні пухлини на початкових стадіях, можна більш достовірно зробити розрахунок об'єму щитоподібної залози тощо. Якість зображення на моніторі дозволяє побачити як значні деформації, так найдрібніші відхилення від норми, – зауважує лікар.
▶️Всі обстеження безкоштовні для пацієнтів з електронним направленням. Запис за наявності направлення через реєстратуру Центру (вул. Шосейна, 58), 📞тел.: (0512) 46-01-45.
Центр первинної медичної допомоги №6 надає медичну допомогу на першому та другому рівнях за 5 пакетами НСЗУ. На сьогодні сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами Центру укладено близько 66 тисяч декларацій про медичне обслуговування населення.










