УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ПРАЦЮЄ У РЕЖИМІ ВОЄННОГО СТАНУ, КООРДИНУЄ РОБОТУ ЛІКАРЕНЬ МІСТА ТА НАДАЄ ІНФОРМАЦІЮ НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ПОРЯДКУ ТА ПРАВИЛ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ

НА САЙТІ, У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ (FACEBOOK), ПУБЛІКУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ ТА ОБСТРІЛІВ, ЯКА РЕКОМЕНДОВАНА ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

template web 01 51

Кір – це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 9️0% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні.

Ліків проти кору не існує! Єдиним методом профілактики та попередження цієї смертельної хвороби є ВАКЦИНАЦІЯ. Щеплення не запобігає можливості інфікуватися, проте ви майже на 100% убезпечите себе та своїх рідних від тяжких та летальних наслідків хвороби.

Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.

Спалахи кору відбуваються в Україні кожні 4-5 років. Одна з вагомих причин, чому так відбувається – недостатній рівень вакцинації. Попередній спалах був у 2017-2019 рр., коли захворіло понад 110 тис. українців.

У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.

Сьогодні в Україні фіксують випадки кору серед тих, хто не мав щеплення. Важливо не допустити масового повернення цієї хвороби та вберегти своє здоров’я.

Симптоми кору з’являються поступово:

-1–2 доба — плями на слизовій оболонці щік проти кутніх зубів;

-2–3 доба — рясний висип різного розміру та форми по всьому тілу, починаючи з голови та шиї, та з подальшим розповсюдженням на інші частини тіла;

-після загасання висипу через 5–6 днів на шкірі залишаються пігментні плями, шкіра лущиться;

-весь цей час зберігається гарячка, посилюються нежить, кашель, загальний стан хворого погіршується.

Кір небезпечний ускладненнями, які він може викликати, особливо у дітей до 5 років. Найнебезпечніші з них включають: запалення легень (пневмонія); запалення середнього вуха (отит); запалення мозку (енцефаліт); смерть.

!! Тому за перших симптомів кору негайно дзвоніть на 103 або 112 для отримання медичної допомоги та вчасного виявлення інфекції в інших людей.

Кір у вагітних

У вагітної жінки кір може спровокувати передчасні пологи, мимовільний аборт (викидень) або внутрішньоутробну загибель плода. навіть якщо цього не станеться, інфікування в першому триместрі може мати інші шкідливі наслідки для дитини: глухота, вади серця та інші захворювання. Якщо вагітна захворіє напередодні пологів, дитина може народитися з ознаками кору. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.

Як захиститися від кору

Специфічного лікування від кору не існує. Найбезпечніший і найнадійніший спосіб профілактики кору вакцинація. Щеплення робиться планово дітям двічі: в 1 рік і в 6 років за Національним календарем профілактичних щеплень; або за епідемічними показаннями в будь-якому віці у разі контакту із хворим на кір.

Вакцинація не потребує жодної підготовки. Зробіть щеплення у зручний день та час. Якщо у вас немає підтвердження факту щеплення проти кору, то вам рекомендовано отримати його наново. Додаткова доза лише підсилить здатність вашого організму протидіяти хворобі.

Щоб отримати щеплення проти кору за епідпоказаннями або планово вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або до найближчого закладу охорони здоров’я.