ЛАЗЕРНА КОНТАКТНА ЛІТОТРИПСІЯ: миколаївські лікарі лікують сечокам’яну хворобу сучасним методом
В урологічному відділені Міської лікарні №3 застосовуються технології малоінвазивного безопераційного видалення каменів з сечових шляхів з мінімальним ризиком розвитку ускладнень, а саме – метод лазерної контактної літотрипсії, в основі якого дроблення каменів за допомогою лазерної енергії.
Це стало можливим завдяки сучасному обладнанню, придбаному для відділення наприкінці минулого року за кошти міського бюджету.
Апарат для лазерної контактної літотрипсії дозволяє ефективно і безпечно надавати допомогу пацієнтам з сечокам’яною хворобою методом дроблення конкрементів будь-якого розміру, природи і локалізації в сечовидільній системі.
Як розповів завідувач урологічним відділенням Олег САВЕЛЬЄВ, лазерна літотрипсія виконується як при планових втручаннях (діагностовані хворі і майже всі випадки літотрипсії нирок), так і при ургентних станах (наприклад, якщо камінь застряг у сечовивідних шляхах). Від початку року за допомогою цього методу лікарі відділення виконали близько 10 втручань на сечоводі. З квітня місяця планується розпочати виконання літотрипсії нирок.
Наразі в операційній відділення проведено сучасний ремонт завдяки коштам лікарні та спонсорській допомозі. Зараз триває облаштування операційної та остаточна підготовка для роботи обладнання, зокрема системи для лазерної літотрипсії, а також хірургічного рентгенівського апарату типу С-дуга та стельового безтіньового двокупольного операційного світильника, що були придбані благодійниками останнім часом.
– Олег Геннадійович, чому метод лазерної контактної літотрипсії вважається найбільш безпечним для лікування сечокам'яної хвороби?
– Під час цієї маніпуляції дроблення каменів проводиться за допомогою гнучкого ендоскопа, який вводять через уретру в сечовий міхур, сечовід або нирку. Лазер, що використовується при цьому, дозволяє роздробити конкременти до мікрочастинок, які надалі безперешкодно виводяться з організму природним чином, а більші частки витягуються назовні спеціальними приладами. Ймовірність ушкодження при цьому нирки або сечоводу мінімальна, оскільки все відбувається під зоровим контролем. Під впливом лазера камінь розбивається в пил, що дозволяє уникнути ускладнень, характерних для інших видів літотрипсії. В результаті пацієнт не відчуває болю після процедури, виключена ймовірність пошкодження уламками каменю тканин нирки і сечоводу. Таким чином знижується ймовірність розвитку запальних ускладнень, повторних хірургічних втручань, а також тривалість перебування в стаціонарі. Крім того, важливо зазначити, що потужності лазерної енергії достатньо для дроблення будь-якого каменю, будь-якої щільності та будь-якого хімічного складу, на відміну від дистанційного ультразвукового дроблення, яке ефективне не при всіх каменях.
– Яку анестезію ви використовуєте? Скільки триває процедура?
– Процедура контактного дроблення сечових каменів в умовах нашого відділення проводиться під спинномозковою анестезією, коли пацієнт на момент втручання перебуває у свідомості, але в нього відсутня чутливість нижньої частини тіла, – зазвичай цього знеболення нам достатньо. За потреби може використовуватися загальний наркоз. За часом процедура займає від 30 хвилин до 3 годин, – все залежить від кількості, розміру та щільності конкрементів. Після процедури пацієнт протягом 3–5 діб може бути виписаний додому.
– Цей метод універсальний? Є випадки, коли його неможна застосовувати?
– Трансуретральна лазерна літотрипсія вважається «золотим стандартом» у лікуванні сечокам’яної хвороби. Вона показує свою ефективність навіть при складних клінічних випадках. Але є деякі випадки, коли лазерне дроблення каменів в нирках не рекомендоване. Наприклад, пацієнтам зі стенозом уретри, аномаліях розвитку органів сечовидільної системи, гострими запальними захворюваннями органів сечостатевої системи, нирковою недостатністю, важкими супутніми захворюваннями.
– Для пацієнта це коштовна маніпуляція?
– Безкоштовна, за направленням лікаря.
– Чи достатньо одного сеансу літотрипсії, щоб позбутися всіх каменів?
– У більшості випадків нам вдається позбавити пацієнта проблеми за одну процедуру. Але разом з тим варто пам’ятати, що навіть після лікування сечокам'яна хвороба може розвиватися повторно, тому пацієнтам рекомендують провести корекцію способу життя, щоб знизити вплив факторів ризику, а також регулярно проходити обстеження у лікаря-уролога.
Урологічне відділення розташоване на 5 поверсі 2-го корпусу Міської лікарні №3 за адресою: вул. Космонавтів 97. Телефон відділення: (0512) 44-49-85.
Про роботу Центру лікування інфекційних захворювань Міської лікарні №5 в умовах епідемічного сезону
Сезон респіраторних хвороб триває. Захворюваність на грип та ГРВІ в місті Миколаєві тримається на високому рівні. Протягом останнього тижня захворіло 2757 людей, до медичних закладів міста було госпіталізовано 79 хворих. Зокрема у Центрі лікування інфекційних захворювань, який працює на базі Міської лікарні №5, зараз на лікуванні перебуває 35 пацієнтів з діагнозами ГРВІ та грип, серед яких 6 вагітних жінок та чимало людей молодого віку. Від початку року тут було проліковано 219 хворих з респіраторними захворюваннями.
Про роботу цього інфекційного відділення в умовах поточного епідемічного сезону ми сьогодні поговоримо із керівником підрозділу Людмилою ПІХТЕРЕВОЮ.
– Людмила Олександрівна, як Ви оцінюєте нинішній сезон респіраторних захворювань у порівнянні з минулим?
– Цей сезон за тяжкістю значно перевищує минулий. Більше хворих з грипом, більше трапляються тяжкі випадки, причому часто спричинені грипом В, хоча ще на початку року ми діагностували переважно грип А. Щодо ковіду, його майже повністю витіснили циркулюючі агресивні штами збудника грипу, зараз його циркуляція на мінімумі.
– Що ще є незвичайним для цього сезону?
– Маємо чимало випадків бактеріальної суперінфекції, атипових пневмоній. Досить багато хворіє людей молодого віку, включаючи військових. Багато вагітних жінок за цей час проліковано у відділенні, загалом 23 жінки. Багато літніх хворих з гострими погіршеннями хронічних хвороб серця та легень на фоні респіраторного захворювання. Особливостями клінічного перебігу є: виникнення бронхообструктивних проявів, надсадний кашель, відчуття нестачі повітря при нормальній сатурації, виражена слабкість, інтоксикаційний синдром, температура тіла протягом доби може підніматися до 38 і вище, печіння у горлі, головний біль, у третини хворих відмічається нудота та рвота. Летальних випадків, на щастя, в цьому сезоні у нас не було.
– Чим насамперед обумовлені тяжкі випадки?
– На жаль, як завжди, всі тяжкі випадки обумовлені пізнім зверненням за медичною допомогою, невірним самостійним лікуванням, як правило з прийомом антибіотиків, а також відсутністю специфічної терапії в перші дні хвороби. Пацієнти довго хворіють удома. Часто хворі надходять до нас уже зі сформованою двобічною пневмонією.
– Чи можна зрозуміти на початку хвороби, що розвиток може бути тяжким?
– Майже неможливо. Грип – непередбачуваний, все може розвиватися дуже швидко. Стан хворого з легкого може перетворитися на важкий будь-якої миті. Тому всі люди повинні знати, чи належать вони до груп ризику, чи ні. Якщо так, необхідно вчасно звернутися до лікаря. Вчасно – це в перший день хвороби.
– Чи потрапляли до вас люди вакциновані від грипу з діагнозом грип?
– Майже всі – невакциновані пацієнти. Нагадаємо, що вакцинація не виключає, але значно зменшує ризики захворіти на грип, мінімізує ймовірність серйозних ускладнень та смерті. Тому ми дуже радимо вакцинуватися, обов’язково – групам ризику, це діти, вагітні жінки, літні люди, люди з хронічними захворюваннями, медпрацівники тощо. Навряд чи доцільно це робити зараз, наприкінці сезону, але на початку сезону і впродовж нього – варто!
– Що можете порадити хворим? Чи можна самостійно використовувати противірусні препарати?
– Перш за все треба своєчасно звертатися до лікаря! Не тягніть, особливо якщо стан не покращується або прогресує. При підвищенні температури тіла, навіть якщо ви зробили тест вдома і результат негативний, треба починати приймати противірусну терапію (це озельтамівір), можна додати симптоматичне лікування (ібупрофен, парацетамол) і – не зволікаючи, звернутися до лікаря! Хочу звернути увагу – чим раніше приймаємо противірусний препарат (перша-друга доба), тим краще. Озельтамівір у такий сезон грипу призначається емпірично до виключення діагнозу, бо патологічні процеси протікають дуже швидко. Раннє призначення противірусних препаратів знижує ризик як ускладнень, так і частоту госпіталізацій. У пізніші терміни (на 7, і на 10 день) ми також призначаємо хворим специфічну терапію – вірус може виділятися досить довго. Інша річ, що ефективність лікування менша.
– Чого не потрібно робити, якщо вже захворіли?
– По-перше, не потрібно самостійно приймати антибіотики. Ми не втомлюємось повторювати, що антибіотики не впливають на віруси й не лікують вірусні захворювання! Самопризначення антибіотиків небезпечне не лише через можливі побічні ефекти цих ліків, але й через ризик розвитку антибіотикорезистентних штамів бактерій, що в майбутньому може унеможливити лікування антибіотиками в ситуації, коли воно справді знадобиться. Лише в окремих випадках бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій можуть бути призначені антибіотики, але виключно лікарем. По-друге: не потрібно ходити на роботу, відвідувати дитячий садочок чи школу. Такі дії ставлять під загрозу здоров’я оточуючих – особливо тих, хто через вік чи стан здоров’я мають підвищений ризик тяжкого перебігу грипу. Якщо таки треба вийти з дому – одягайте захисну медичну маску. Це, здається, прості речі, але деколи чиясь безтурботність або неувага можуть іншій людині коштувати життя. Тому – бережіть себе та один одного.
►Нагадаємо, Центр лікування інфекційних захворювань у Міській лікарні №5 працює з грудня 2020 року. Його було побудовано саме у розпал пандемії Covid-19, як відповідь на важкий виклик часу. Корпус, який займає площу близько 3 тисяч квадратних метрів, зведено із залученням коштів благодійників, у вкрай стислі строки, просто «з нуля», відповідно до сучасних стандартів.
Центр розрахований на 30 ліжок, в тому числі 3 ліжка інтенсивної терапії, з можливістю розширення до 60 ліжок та 6 ліжок інтенсивної терапії.
Палати побудовані у вигляді боксів з індивідуальним виходом на вулицю. Такі умови також впливають на ефективніть лікування, виключаючи перехресне інфікування.
Забезпечується централізована подача кисню до кожного ліжка. В кожному боксі наявні нібулайзери для проведення інгаляцій.
Кожен бокс оснащений санітарною кімнатою (туалет та душ).
Також передбачені умови для маломобільних груп населення – функціонує палата для людей з обмеженими можливостями. Забезпечується безконтактна подача їжі хворим.
У Центрі проходять лікування пацієнти з наступними діагнозами: ГРВІ, грип А, грип В, гастроентероколіти різної етіології, менінгіт, ентеровірусна інфекція, бешиха, герпес, ангіна, вітряна віспа, ковід-19, мононуклеоз.
Протягом минулого року лікування в Центрі лікування інфекційних захворювань пройшли 907 осіб, в тому числі 298 військових. Більшість хворих з діагнозами: ковід – 246 осіб, кишкові інфекції – 157, бронхіт – 154, пневмонія – 146, ГРВІ – 43.
Телефон Центру лікування інфекційних захворювань: (0512) 64-00-80.
Вплетення мистецтва у лікування
Студенти Миколаївського коледжу культури і мистецтв та учні Дитячої художньої школи долучилися до підтримки пацієнтів, які потребують психологічної допомоги.
Творча молодь подарувала свої твори живопису кабінету психолога, що працює у Міській лікарні №3, насочивши його атмосферу дивовижною енергією.
Емоції, почуття, образи і світи – ці картини мають цінність не лише за мистецьким розумінням, але й за диханням молодої людини, яка по-іншому, якось глибще і чистіше, з неосяжною надією і очікуванням відчуває життя.
До кабінету звертається багато людей, що пережили жахіття війни, військові і цивільні, люди, які були вимушені покинути свої домівки, люди, що мають родичів в окупації, люди з оголеними і загостреними відчуттями, які настраждалися, які мають втрати, мають травми, мають зранену душу.
І от увійти до спеціаліста – і відразу відчути не пустий простір, а оце дихання живої, сильної думки, кольори життя, яке триває та має красу і любов – це вже перші миті зцілення, перші спроби відчути себе з глибини, наново, щоб знайти в собі бажання і сили…
Сподіваємось, що ця ідея арт-підтримки, вплетення мистецтва у лікування – матиме подальше широке втілення в наших медичних закладах.
Ходити без болю...

У березні стартувала інформаційна кампанія з подолання туберкульозу
















Щодо захворюваності на сказ

Навчання в Міжнародній школі з виготовлення індивідуальних протезів



В Миколаєві рівень захворюваності на грип та ГРВІ наближається до епідпорогу: серед захворілих більшість – діти!
За даними Центру контролю та профілактики хвороб, наразі у місті Миколаєві рівень захворюваності на грип та ГРВІ, включаючи COVID-19, наближається до епідпорогу. Показник захворюваності станом на сьогодні складає 472,1 на 100 тис населення, що поки що нижче епідемічного порогу на 2,3%.
За підсумками минулого тижня, з 21 по 27 лютого, на грип та ГРВІ у місті захворіло 2820 людей, в тому числі 1560 дітей, серед яких 345 раннього віку (до 4 років). Коронавірусну хворобу лабораторно підтверджено у 25 осіб. В порівнянні з попереднім тижнем загалом зареєстровано на 434 хворих більше, з них близько 60% – діти.
При цьому за останній тиждень лише 2,6% захворілих через ускладнення потребували госпіталізації. А саме – 73 пацієнта, серед яких 51 дитина, 5 літніх людей, в тому числі 1 з COVID-19. Летальних випадків внаслідок грипу не зареєстровано.
Тенденція до зростання захворюваності може зберігатися впродовж березня. Зауважимо, що по Миколаївській області захворюваність вже перевищила епідпоріг на 18,8%.
Гострі респіраторні вірусні інфекції є особливо небезпечними для дітей через слабшу імунну систему. Несвоєчасне звернення до лікаря та самолікування можуть призвести до ускладнень, таких як бронхіт, пневмонія чи отит.
Тому при виникненні перших симптомів захворювання (висока температура, головний біль, слабкість, біль у м’язах, кашель, нежить) важливо негайно звернутися до свого педіатра. Лікар визначить тактику лікування, що допоможе швидше одужати та уникнути ускладнень захворювання.
Щоб зменшити ризик захворювання, необхідно дотримуватися простих, але ефективних заходів профілактики:
— вакцинація: щорічне щеплення значно знижує ризик тяжкого перебігу грипу;
— гігієна рук – регулярне миття рук з милом або використання антисептиків знижує ризик інфікування.
— правильне харчування та зміцнення імунітету: повноцінний раціон, багатий на вітаміни, та загартовування допомагають організму боротися з вірусами;
— провітрювання приміщень – свіже повітря зменшує концентрацію вірусів у кімнатах;
— уникнення контактів із хворими – в період сезонних спалахів захворювання варто уникати людних місць та обмежити контакти з інфікованими.
Якщо дитина захворіла, її не можна відправляти в садок чи школу, адже це наражає на небезпеку інших дітей та уповільнює одужання. Дитина може повернутися до колективу лише після повного одужання та відсутності симптомів хвороби.
Бережіть себе та своїх дітей і будьте здорові!
Інформація станом на 05.03.2025
Захистіть себе і дитину від кору
Кір – це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 9️0% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні.
Ліків проти кору не існує! Єдиним методом профілактики та попередження цієї смертельної хвороби є ВАКЦИНАЦІЯ. Щеплення не запобігає можливості інфікуватися, проте ви майже на 100% убезпечите себе та своїх рідних від тяжких та летальних наслідків хвороби.
Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.
Спалахи кору відбуваються в Україні кожні 4-5 років. Одна з вагомих причин, чому так відбувається – недостатній рівень вакцинації. Попередній спалах був у 2017-2019 рр., коли захворіло понад 110 тис. українців.
У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.
Сьогодні в Україні фіксують випадки кору серед тих, хто не мав щеплення. Важливо не допустити масового повернення цієї хвороби та вберегти своє здоров’я.
Симптоми кору з’являються поступово:
-1–2 доба — плями на слизовій оболонці щік проти кутніх зубів;
-2–3 доба — рясний висип різного розміру та форми по всьому тілу, починаючи з голови та шиї, та з подальшим розповсюдженням на інші частини тіла;
-після загасання висипу через 5–6 днів на шкірі залишаються пігментні плями, шкіра лущиться;
-весь цей час зберігається гарячка, посилюються нежить, кашель, загальний стан хворого погіршується.
Кір небезпечний ускладненнями, які він може викликати, – особливо у дітей до 5 років. Найнебезпечніші з них включають: запалення легень (пневмонія); запалення середнього вуха (отит); запалення мозку (енцефаліт); смерть.
!! Тому за перших симптомів кору – негайно дзвоніть на 103 або 112 – для отримання медичної допомоги та вчасного виявлення інфекції в інших людей.
Кір у вагітних
У вагітної жінки кір може спровокувати передчасні пологи, мимовільний аборт (викидень) або внутрішньоутробну загибель плода. навіть якщо цього не станеться, інфікування в першому триместрі може мати інші шкідливі наслідки для дитини: глухота, вади серця та інші захворювання. Якщо вагітна захворіє напередодні пологів, дитина може народитися з ознаками кору. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.
Як захиститися від кору
Специфічного лікування від кору не існує. Найбезпечніший і найнадійніший спосіб профілактики кору – вакцинація. Щеплення робиться планово дітям двічі: в 1 рік і в 6 років за Національним календарем профілактичних щеплень; або за епідемічними показаннями в будь-якому віці у разі контакту із хворим на кір.
Вакцинація не потребує жодної підготовки. Зробіть щеплення у зручний день та час. Якщо у вас немає підтвердження факту щеплення проти кору, то вам рекомендовано отримати його наново. Додаткова доза лише підсилить здатність вашого організму протидіяти хворобі.
Щоб отримати щеплення проти кору за епідпоказаннями або планово вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря, терапевта або до найближчого закладу охорони здоров’я.
Заходи щодо профілактики та розповсюдження захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує про необхідність посилення заходів щодо профілактики ГРВІ та грипу.
Із настанням холодів та погіршенням погодних умов загострюється ситуація щодо захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. Сезонний грип передається легко і швидко, поширюється в школах, дитячих садках, на підприємствах та в містах.
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області надає рекомендації щодо профілактики та розповсюдження захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції.
Які ж основні профілактичні заходи допоможуть нам попередити епідеміологічні ускладнення?
Насамперед це:
- дотримання санітарно-гігієнічних вимог до регламентованого мікроклімату та режиму провітрювання приміщень;
- проведення вологого прибирання з використанням засобів дезінфекції, що дозволені законодавством до застосування;
- тимчасове відсторонення від роботи працівників у разі появи у них симптомів грипу та ГРВІ;
- максимальне обмеження кількості організаційних заходів із масовою участю працівників;
- забезпечення працівників, безпосередньо зайнятих обслуговуванням населення, засобами індивідуального захисту органів дихання із заміною їх кожні 4 години;
- забезпечення працівників милом та/або антисептиками для дотримання ними правил особистої гігієни;
- забезпечення осіб, які працюють на відкритому повітрі, теплим одягом, приміщеннями для обігріву та харчування.
Не слід забувати і про неспецифічну профілактику грипу та ГРВІ: уникати скупчення людей, контакту з хворими, переохолодження або перегрівання, перевтоми, мити руки, обов’язково включати до раціону продукти з підвищеним вмістом вітаміну С.
Не останнє місце займає і санітарно-освітня робота серед населення шляхом розміщення у загальнодоступних місцях інформації з профілактики грипу та ГРВІ.
В організованих дитячих колективах під час епідсезону необхідно:
1. Проведення знезараження повітря в групових осередках.
2. Обмеження проведення спортивних, культурно-масових та інших заходів.
3. Ранковий прийом дітей педагогічними та медичними працівниками здійснювати з використанням засобів індивідуального захисту органів дихання.
4. Забезпечити дітей повноцінним харчуванням з дотриманням норм.
5. Заборонити переведення дітей з групи в групу та прийом дітей з ознаками інфекційного захворювання.
6. Забезпечити медичні пункти необхідними лікарськими препаратами для надання невідкладної медичної допомоги.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання та здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.
Бережіть себе та своє здоров’я!
Більше інформації на офіційній сторінці Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області у Fecedook: https://www.facebook.com/share/p/1FAox19HpY/?mibextid=wwXIfr
Миколаївські лікарі проводять унікальні реконструктивні втручання













