УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ПРАЦЮЄ У РЕЖИМІ ВОЄННОГО СТАНУ, КООРДИНУЄ РОБОТУ ЛІКАРЕНЬ МІСТА ТА НАДАЄ ІНФОРМАЦІЮ НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ПОРЯДКУ ТА ПРАВИЛ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ

НА САЙТІ, У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ (FACEBOOK, TELEGRAM), ПУБЛІКУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ ТА ОБСТРІЛІВ, ЯКА РЕКОМЕНДОВАНА ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

Відомо, що третина з усіх захворівших на рік – це випадки бронхолегеневої патології. Також відомо, що 25% з тих, хто знаходиться на диспансерному обліку у терапевтів, це також пацієнти з захворюваннями дихальної системи.

У нашому місті вперше почали працювати лікарі-пульмонологи у міських поліклініках у середині 80-х років, тобто більше 20 років тому. В той час пульмонологи в поліклініках займались лікуванням, профілактикою, диспансеризацією таких важких захворювань як бронхіальна астма, хронічні бронхіти, важкі пневмонії, бронхоектатичні хвороби, легеневі абсцеси. Значна група хворих складала особливо важку та небезпечну категорію, яка вимагала спеціалізованої пульмонологічної допомоги. Усвідомлюючи потребу в спеціалізованій стаціонарній допомозі хворим пульмонологічного профілю, заступник головного лікаря міської лікарні №1 Лукіна Р.С. звернулась з пропозицією відкрити на базі міської лікарні №1 пульмонологічного відділення.

В 1989 р. таке відділення було відкрито. Першим  і єдиним завідуючим була Василик Т. М.  В той час відбувся розквіт пульмонологічної служби в м. Миколаєві. Значно зменшилась летальність, збільшилась кількість виявлених малих форм онкопатології легенів.

У 1995 році у Миколаївському регіоні почалась реорганізація закладів охорони здоров'я. Особливо важкі наслідки цієї реорганізації стались по відношенню до пульмонологічної служби. Відбулось скорочення посад пульмонологів у міських поліклініках, крім міської лікарні №4. Також був скорочений пульмонологічний стаціонар з 60 ліжок до 40. У 1998 році стаціонарне відділення було скорочено повністю.

У 1998р. на базі міської лікарні №2 був створений міський пульмонологічний центр (вул. В. Морська, 54), де працював консультант лікар-пульмонолог; працював бронхологічний кабінет. В центрі приймались пацієнти по направленню дільничних лікарів, лікарів стаціонарів, проводився огляд хворих в реанімаційних відділеннях. На рік здійснювалось 4-5 тис. консультацій з надання фахових рекомендацій по лікуванню, подальшому спостереженню та реабілітації хворих. Хворих із середнім ступенем важкості залишали на спеціалізоване лікування у денному стаціонарі, у якому було розгорнуто 20 ліжок. Щорічно лікування у денному стаціонарі отримували 500-700 хворих.

У 2008 році  пульмонологічний центр був переведений до відновленого корпусу поліклініки №4 (вул. Адміральська, 6). Лікувальний процес відбувається у сучасних облаштованих палатах, обсяг лікувальних методів розширився. Застосовуються з великім успіхом два сучасних небулайзера, сучасний рентген-апарат, цифровий флюорограф, за допомогою якого можна за 5-10 хвилин діагностувати пневмонію, а за допомогою спірограм встановити ступінь обструкції, та надати своєчасну кваліфіковану допомогу.

Для бронхоскопічного обстеження пацієнти направляються до міської лікарні №4. Стаціонарну допомогу хворі  отримують в пульмонологічному відділенні обласної лікарні.

Міський пульмонологічний центр працює на протязі 14 років. Немає жодного дільничного терапевта, а також  терапевта стаціонарного відділення, які б не направляли своїх пацієнтів на консультацію або лікування до центру.

У 2011р. з метою  вивчення досвіду центр відвідали фахівці з м. Херсона. Звертаються колишні мешканці Миколаєва з інших регіонів України.

У 2012р. ми знову стоїмо на порозі реорганізації. Сімейному лікарю необхідно досконально розуміти клініку захворювань  пульмонологічного профілю, мати знання з  надання допомоги, діагностики захворювань бронхів та легень. З цією метою проводиться підготовка і перепідготовка лікарів певної ланки.

В ході впровадження у місті заходів з реформування галузі охорони здоров’я, пацієнти пульмонологічного профілю будуть отримувати спеціалізовану допомогу в консультативно–діагностичних центрах.

Автор - міський пульмонолог, Васильєва Л. І.