В урологічному відділені Міської лікарні №3 застосовуються технології малоінвазивного безопераційного видалення каменів з сечових шляхів з мінімальним ризиком розвитку ускладнень, а саме – метод лазерної контактної літотрипсії, в основі якого дроблення каменів за допомогою лазерної енергії.
Це стало можливим завдяки сучасному обладнанню, придбаному для відділення наприкінці минулого року за кошти міського бюджету.
Апарат для лазерної контактної літотрипсії дозволяє ефективно і безпечно надавати допомогу пацієнтам з сечокам’яною хворобою методом дроблення конкрементів будь-якого розміру, природи і локалізації в сечовидільній системі.
Як розповів завідувач урологічним відділенням Олег САВЕЛЬЄВ, лазерна літотрипсія виконується як при планових втручаннях (діагностовані хворі і майже всі випадки літотрипсії нирок), так і при ургентних станах (наприклад, якщо камінь застряг у сечовивідних шляхах). Від початку року за допомогою цього методу лікарі відділення виконали близько 10 втручань на сечоводі. З квітня місяця планується розпочати виконання літотрипсії нирок.
Наразі в операційній відділення проведено сучасний ремонт завдяки коштам лікарні та спонсорській допомозі. Зараз триває облаштування операційної та остаточна підготовка для роботи обладнання, зокрема системи для лазерної літотрипсії, а також хірургічного рентгенівського апарату типу С-дуга та стельового безтіньового двокупольного операційного світильника, що були придбані благодійниками останнім часом.
– Олег Геннадійович, чому метод лазерної контактної літотрипсії вважається найбільш безпечним для лікування сечокам'яної хвороби?
– Під час цієї маніпуляції дроблення каменів проводиться за допомогою гнучкого ендоскопа, який вводять через уретру в сечовий міхур, сечовід або нирку. Лазер, що використовується при цьому, дозволяє роздробити конкременти до мікрочастинок, які надалі безперешкодно виводяться з організму природним чином, а більші частки витягуються назовні спеціальними приладами. Ймовірність ушкодження при цьому нирки або сечоводу мінімальна, оскільки все відбувається під зоровим контролем. Під впливом лазера камінь розбивається в пил, що дозволяє уникнути ускладнень, характерних для інших видів літотрипсії. В результаті пацієнт не відчуває болю після процедури, виключена ймовірність пошкодження уламками каменю тканин нирки і сечоводу. Таким чином знижується ймовірність розвитку запальних ускладнень, повторних хірургічних втручань, а також тривалість перебування в стаціонарі. Крім того, важливо зазначити, що потужності лазерної енергії достатньо для дроблення будь-якого каменю, будь-якої щільності та будь-якого хімічного складу, на відміну від дистанційного ультразвукового дроблення, яке ефективне не при всіх каменях.
– Яку анестезію ви використовуєте? Скільки триває процедура?
– Процедура контактного дроблення сечових каменів в умовах нашого відділення проводиться під спинномозковою анестезією, коли пацієнт на момент втручання перебуває у свідомості, але в нього відсутня чутливість нижньої частини тіла, – зазвичай цього знеболення нам достатньо. За потреби може використовуватися загальний наркоз. За часом процедура займає від 30 хвилин до 3 годин, – все залежить від кількості, розміру та щільності конкрементів. Після процедури пацієнт протягом 3–5 діб може бути виписаний додому.
– Цей метод універсальний? Є випадки, коли його неможна застосовувати?
– Трансуретральна лазерна літотрипсія вважається «золотим стандартом» у лікуванні сечокам’яної хвороби. Вона показує свою ефективність навіть при складних клінічних випадках. Але є деякі випадки, коли лазерне дроблення каменів в нирках не рекомендоване. Наприклад, пацієнтам зі стенозом уретри, аномаліях розвитку органів сечовидільної системи, гострими запальними захворюваннями органів сечостатевої системи, нирковою недостатністю, важкими супутніми захворюваннями.
– Для пацієнта це коштовна маніпуляція?
– Безкоштовна, за направленням лікаря.
– Чи достатньо одного сеансу літотрипсії, щоб позбутися всіх каменів?
– У більшості випадків нам вдається позбавити пацієнта проблеми за одну процедуру. Але разом з тим варто пам’ятати, що навіть після лікування сечокам'яна хвороба може розвиватися повторно, тому пацієнтам рекомендують провести корекцію способу життя, щоб знизити вплив факторів ризику, а також регулярно проходити обстеження у лікаря-уролога.
Урологічне відділення розташоване на 5 поверсі 2-го корпусу Міської лікарні №3 за адресою: вул. Космонавтів 97. Телефон відділення: (0512) 44-49-85.