Інтерв’ю зі спеціалістом: лікар-сурдолог Сергій Волков розповідає про роботу сурдологічної служби, причини зниження слуху, діагностику та протезування слуху.
Втрата слуху вважається однією з найпоширеніших сенсорних форм інвалідності. Світова статистика шокує: за даними ВООЗ, близько 400 млн. людей не можуть насолоджуватися багатоголоссям навколишнього світу або зовсім чують тільки дзвінку тишу. В Україні ще до початку військових дій більше 2 млн. людей мали порушення слуху.
Миколаївська міська лікарня №4 є центром слухової реабілітації міста, де сурдологічна служба займається питаннями діагностики та слухопротезування пацієнтів зі зниженим слухом. Працює сурдологічний поліклінічний кабінет, в якому можна отримати консультацію лікаря-сурдолога та провести обстеження слуху за допомогою сучасного апарату аудіометрії (який визначає гостроту і чутливість слуху), а також методом імпедансометрії (для визначення місця і характеру порушення в слуховій системі). Після діагностики пацієнт може бути направлений на подальше лікування, або, залежно від рівня порушення слуху, йому підбирають слуховий апарат.
Лікар-сурдолог, головний експерт Управління охорони здоров'я за фахом «Сурдологія» Сергій ВОЛКОВ зазначає, що вади слуху можуть розвиватися внаслідок багатьох причин – деяких генетичних факторів, ускладнень під час пологів, в результаті інфекційних хвороб, в тому числі ковідної інфекції, хронічних вушних інфекцій, прийому певних лікарських засобів, впливу надмірного шуму та в процесі старіння.
- Сергій Олександрович, чи стало більше звернень до Вас через війну?
- Передусім зростає кількість військовослужбовців, які мають порушення слуху. Постійні вибухи, обстріли, навіть просто перебування у вологому окопі без доступу до гігієнічних процедур погіршує здатність чути. Втрата чи погіршення слуху може бути наслідком мінно-вибухової травми або черепно-мозкової травми, контузії, акубаротравми. Серед цивільних також з’явилися пацієнти з гострою акустичною травмою, яка є частою причиною сенсорної втрати слуху. У нас досить багато пацієнтів з числа переселенців із прифронтового Херсона, серед яких чимало тих, у кого значно знизився слух після вибухової хвилі. В минулому році 9 таким пацієнтам було проведено слухопротезування. Також побільшало звернень з такими скаргами, як шум і писк у вухах та погіршення слуху, внаслідок стресу чи нервового перенапруження через війну. Крім того, війна відчутно загострила проблеми людей, що мають знижений слух. Вони можуть не чути сигналу тривоги, вибухів – це несе для них небезпеку. Тому не варто ігнорувати проблеми зі слухом, звертайтеся за допомогою вчасно.
- Чи правда, шо у більшості випадків втрати слуху проблеми починаються ще у дитячому або підлітковому віці і викликані причинами, які піддаються профілактиці?
- Так, передусім це інфекційні захворювання: паротит (свинка), менінгіт та хронічні отити. Також може спричинити проблеми зі слухом неправильне або надмірне використання гаджетів, тривале носіння навушників, зокрема портативних бездротових. Це не лише ризик виникнення запальних процесів, а і пошкодження барабанної перетинки, м’язів та анатомічних утворень внутрішнього вуха внаслідок тривалого впливу високої гучності та певної частоти звуку.
- Коли варто звернутися до лікаря?
- Потрібно відвідати лікаря, якщо – ви робите музику, фільми гучніше, хоча раніше вам було нормально чутно на звичному рівні; ви чуєте дзвін у вухах або приглушений шум незалежно від того, що насправді лунає; не розумієте з першого разу, що вам каже співрозмовник; пропускаєте частини розмови під час спілкування, просите людей повторити щойно сказане. Не зволікайте, звертайтеся для обстеження. Є патології, коли саме вчасне лікування може врятувати слух, запобігти його подальшому зниженню, наприклад, при гострій нейросенсорній тугоухості тощо.
Як зазначила завідувачка поліклінікою Міської лікарні №4 Світлана ПЕТРИЧЕНКО, протягом минулого року було проведено 1726 аудіометричних досліджень, в т.ч. 497 військовим. Пацієнти пільгових категорій, які потребували слухопротезування, були забезпечені слуховими апаратами за кошти місцевого бюджету. Слухопротезування проведено 119 людям з порушеннями слуху, в тому числі 5 військовим. На поточний рік заплановано встановлення близько 100 слухових апаратів.
Обстеження та підбір слухових апаратів дорослим відбувається у поліклініці Міської лікарні №4 (вул. Павла Скоропадського1, тел. 47-08-96), згідно електронного направлення лікаря-отоларинголога, у якого попередньо необхідно пройти огляд, щоб виключити запальні процеси, пробки тощо.