УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ПРАЦЮЄ У РЕЖИМІ ВОЄННОГО СТАНУ, КООРДИНУЄ РОБОТУ ЛІКАРЕНЬ МІСТА ТА НАДАЄ ІНФОРМАЦІЮ НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ПОРЯДКУ ТА ПРАВИЛ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ

НА САЙТІ, У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ (FACEBOOK), ПУБЛІКУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ ТА ОБСТРІЛІВ, ЯКА РЕКОМЕНДОВАНА ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

483825668 1042001414631284 5486381833554937420 n
У березні стартувала інформаційна кампанія з подолання туберкульозу в умовах повномасштабної війни проти України.
У лютому 2025 року в Україні зареєстровано 1319 людей з туберкульозом, серед них 1009 нових випадків захворювання, 250 пацієнтів із рецидивом. 254 людини із загальної кількості мали лікарсько-стійку форму туберкульозу. У 1225 людей з туберкульозом виявлено легеневу форму захворювання, а у 94 – позалегеневу.
👉За даними Миколаївського обласного центру контролю та профілактики хвороб, в Миколаївській області у 2024 році було зафіксовано 458 випадків захворювання на туберкульоз органів дихання. В січні 2025 року мали 50 нових випадків, що на рівні минулорічних показників. Проте слід відзначити значне зниження захворюваності на туберкульоз легенів – у січні цього року зафіксовано лише 27 випадків порівняно з 50 випадками торік.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Mycobacterium tuberculosis, яка найчастіше вражає легені, але може вражати й інші органи та системи організму, передається під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка виділяє мікобактерії ТБ.
Як розвивається ТБ
Після потрапляння в організм людини ТБ-інфекція може тривалий час залишатися в неактивному стані. У цей період симптоми відсутні, і людина не становить загрози для оточення. Близько чверті населення світу інфіковані мікобактеріями туберкульозу, але завдяки роботі імунної системи активна форма хвороби розвивається лише у 5–15% людей. Єдиним дієвим способом запобігти такому переходу є профілактичне лікування ТБ.
Туберкульоз може вражати майже всі органи й системи. Легені – найпоширеніше місце ураження, проте туберкульоз може вражати й інші органи й системи (лімфатичні вузли, кістки та суглоби, сечостатеву систему, шкіру тощо).
Головні симптоми легеневого туберкульозу
🔹 кашель, що триває більш ніж 2 тижні (за ускладнених форм ТБ може бути кров у мокротинні; також кашель може бути відсутній);
🔹 незначне підвищення температури тіла або виражена лихоманка понад тиждень;
🔹 підвищене потовиділення вночі;
🔹 зниження працездатності, загальна втома і задишка під час фізичних навантажень;
🔹 безпричинне зниження маси тіла;
🔹 втрата апетиту.
🔹 У дітей додатково можуть бути труднощі з набором ваги чи ростом.
Захворіти на туберкульоз може будь-хто, проте є групи людей, чиї умови життя та праці, поведінкові чинники та фізіологічні особливості створюють вищий ризик розвитку ТБ.
🔸Контактні групи: особи, які контактували з людьми, які хворіють на ТБ, в тому числі медичні працівники; військовослужбовці; працівники установ виконання покарань.
🔸Соціально вразливі групи: особи в установах виконання покарань та колишні ув'язнені; мігранти та внутрішньо переміщені особи; люди, які живуть за межею бідності; люди без визначеного місця проживання.
🔸Особи з ослабленим імунітетом: люди, які живуть з ВІЛ; люди з хронічною нирковою недостатністю, а також із онкологічними хворобами чи діабетом; вагітні жінки та жінки впродовж трьох місяців після пологів; люди старше 60 років.
Профілактика ТБ – шлях до здоров’я!
✅ Проходьте рентгенографію раз на рік, якщо ви належите до груп ризику.
✅ Вакцинація (БЦЖ) для дітей – ефективний спосіб профілактики.
✅ Дотримуйтеся здорового способу життя та збалансованого харчування.
✅ Важливо провітрювати приміщення та дотримуватися гігієни.
Раннє виявлення туберкульозу є ключовим фактором у боротьбі з хворобою. Своєчасне звернення до лікаря та діагностика можуть врятувати життя!
Туберкульоз – виліковний! Лікування туберкульозу в Україні – безкоштовне.