У Міській лікарні №4 працює високотехнологічна відео-ендоскопічна система, до якої входить колоноскоп та гастроскоп. Цей апарат дозволяє досконало оглядати поверхню слизової оболонки та оцінювати її стан, проводити дослідження в вузькоспектральному режимі, за допомогою якого вдається візуалізувати найдрібніші структури судин, капілярів і слизової оболонки, виявити мінімальні зміни.
В разі потреби під час дослідження в порожнину органа вводиться розчин барвника з метою покращення візуалізації виявлених змін, як-то ділянки атрофії, кишечної метаплазії (в шлунку та стравоході), раннього раку тощо.
З моменту введення відео-ендоскопа в експлуатацію, протягом майже 5 місяців, виконано 385 езофагогастродуоденоскопій, 112 колоноскопій, 50 ендоскопічних маніпуляцій.
Ендоскопія проводиться з метою діагностики захворювань (дослідження дозволяє побачити зміну кольору, рельєфу слизової оболонки, ерозії, виразки, рубці, новоутворення); контролю за ходом лікування (під час обстеження проводиться відеофіксація і при повторному дослідженні є можливість оцінити зміни); в лікувальних цілях (ендоскоп має інструментальний канал, через який вводяться інструменти, за допомогою яких лікар може видалити поліпи, сторонні тіла, зробити забор матеріалу для гістологічного дослідження).
Колоноскопія, у разі відсутності протипоказів, проводиться під внутрішньовенною седацію. Попередньо пацієнта консультує лікар-анестезіолог, який надає рекомендації щодо підготовки, вводить пацієнта у медикаментозний сон (зберігається самостійне дихання, підключення спеціальної апаратури не потрібне) та спостерігає його протягом усього дослідження. Завдяки такій анестезії пацієнт не відчуває жодного дискомфорту, а просто спить, доки лікар проводить обстеження, яке зазвичай триває близько 20-30 хвилин. Після процедури пацієнт швидко відновлюється та самостійно залишає кабінет.
Ендоскопічне обстеження проводиться безкоштовно за наявності електронного направлення від лікуючого лікаря.
Водночас лікар-ендоскопіст Олександр МИХАЙЛОВ, який безпосередньо проводить ендоскопічні дослідження на апараті, радить проходити також профілактичні обстеження за відсутності будь-яких скарг. Запланувати дослідження у якості скринінгу варто людям, які досягли 45 років (колоноскопію) та 50 років (гастроскопію). За словами спеціаліста, така увага до себе часто дозволяє запобігти розвитку важких захворювань. «Під час профілактичних досліджень ми маємо випадки виявлення передракових змін або пухлин на ранній стадії, тож треба обстежуватись вчасно», - застерігає лікар.
Оскільки попередній етап передбачає спілкування з пацієнтом щодо підготовки до процедури з урахуванням його стану і супутніх захворювань, запис на ендоскопічне обстеження проводиться в кабінеті ендоскопії (1й поверх поліклініки), де також можна отримати довідкову інформацію.
Бережіть себе!