В

а

ж

л

и

в

о

 
 

      З туберкульозом людство стикається протягом усього свого існування. Описи цієї недуги зустрічаються в трактатах Аюрведи, зводах Хамураппі, роботах Гіппократа, Авіцени. У той же час порівняно недавно був виявлений збудник туберкульозу Р. Кохом, а саме в 1882 році. Але мало виявити причину - необхідно було знайти ще й ліки. І людству знадобилося ще понад півстоліття для цього. З кінця 70-х до середини 80-х років XX століття медицина готувалася святкувати свою перемогу над туберкульозом, але цього не сталося. Зараз у багатьох країнах колишнього СРСР офіційно оголошена епідемія туберкульозу. Серед безліч причин такого стану слід виділити низьку інформованість населення про небезпеку туберкульозу, а відповідно і нерозуміння наслідків захворювання, безвідповідального ставлення до профілактики і лікування. Хотілося б виділити найбільш поширені помилки в поглядах на  туберкульоз, які стосуються кожної людини незалежно від статі, віку, соціального положення.

 

Міф 1. Людина, яка заражена збудником туберкульозу-  це одне і теж, що хворий на туберкульоз.

   Зараження людини збудником туберкульозу до 15 років контролюється всім відомою пробою Манту. Якщо проба Манту збільшилася більш ніж на 6мм в порівнянні з попереднім роком (виняток - після вакцинації БЦЖ) або якщо проба Манту перевищує 12мм, заживає більше 2 тижнів і після неї залишаються сліди у вигляді пігментації, лущення - тоді вважається, що дитина інфікована збудником туберкульозу. Таку дитину направляють на консультацію до фтизіатра. Фтизіатр після огляду і проведення клінічного обстеження такої дитини приймає рішення про подальшу тактику - профілактичне лікування, лікування або спостереження. Після 15 років пробу Манту не роблять, так як вважається, що близько 40% підлітків і 85-90% дорослих після 40 років вже заражені збудником туберкульозу. Тому інфікованість вже не визначають, але для ранньої діагностики роблять флюорограмму не рідше 1 разу на рік до кінця життя.

Інфікованість людини ще не означає, що вона хвора на туберкульоз. Справа в тому, що людина має природну стійкість до цього захворювання, тому хворіє на туберкульоз незначна частка інфікованих. Більш того інфікована людина може прожити до кінця життя так і не захворівши на туберкульоз. А ось хвора на туберкульоз людина відрізняється від інфікованої наявністю осередку ураження у тканинах, вилікувати яке можливе тільки протитуберкульозними препаратами або хірургічним шляхом.

Міф 2. Туберкульоз не лікується.

         Насправді лікується досить ефективно, але лікування туберкульозу повинне тривати не менше 6 місяців. Це пов'язане з особливостями мікобактерій (збудників туберкульозу). Процес розмноження цих бактерій дуже тривалий у порівнянні з іншими мікроорганізмами. Більш того, мікобактерії можуть тривалий час перебувати і розмножуватися усередині фагоцитів - клітин, які поглинають чужорідні мікроорганізми і, таким чином, ховатися від дії протитуберкульозних препаратів. Тому, щоб ліквідувати всі мікобактерії в організмі, необхідне тривале безперервне лікування не менше 6 місяців. На даному етапі в арсеналі фтизіатрії є не менш 5 ефективних протитуберкульозних препаратів, здатних повністю впоратися з недугою. Але слід пам'ятати, що лікування найбільш успішне при проведенні ранньої і своєчасної діагностики, тоді можна досягти 100% вилікування. При пізній і несвоєчасній діагностиці, наприклад, коли в легені є розпад, уражається велика ділянка, утворюються каверни, ефективність лікування різко падає. Тоді повне вилікування таких хворих пов'язане з великими труднощами, а іноді і неможливе.

Міф 3. За лікування туберкульозу треба платити.

        Насправді всі протитуберкульозні препарати закуповуються централізовано міністерством охорони здоров'я, а відповідно - для хворих надаються безкоштовно. У роздрібній мережі протитуберкульозних ліків не повинно бути - це "стратегічні" протитуберкульозні препарати.

Міф 4. Туберкульоз - це діагноз на все життя.

         Після проведення повного курсу протитуберкульозної терапії пацієнт ставиться на диспансерний облік - мінімум 2 роки. Період диспансеризації залежить від клінічної картини перебігу захворювання. Якщо в цей період не було проявів захворювання, то такого пацієнта знімають з диспансерного обліку і знімаються всі обмеження, наприклад, щодо вибору професії.

Міф 5. Туберкульозом хворіють тільки ті  люди, які пов'язані  з несприятливими соціально-побутовими факторами.

          На жаль, поширеність туберкульозу, особливо в країнах СНД, зачіпає і осіб із сприятливими умовами проживання. А люди з виразковою хворобою шлунку, хворі на цукровий діабет, алкоголізм - більш схильні до захворювання у зв'язку з пошкодженням імунної системи.

Міф 6. Людина може самостійно вилікуватися від туберкульозу (сам пройде).

         На жаль, самовилікування у дорослої  людини без застосування протитуберкульозних препаратів неможливе. Випадки самовиліковування можливі у дитячому віці. Але на даному етапі, в сформованій ситуації, фтизіатр призначає профілактичне лікування дітям з віражем туберкулінової проби Манту або гіперергічною реакцією на пробу (інфіковані збудником туберкульозу діти). Це той самий випадок, коли краще перестрахуватися, ніж довго лікувати захворювання, що вже виникло. Справа в тому, що профілактичне лікування проводиться лише одним протитуберкульозним препаратом тривалістю 3 місяці, тоді як лікування захворювання  проводиться вже не менш ніж 3 препаратами і набагато довше.

         Таким чином, комплекс профілактичних заходів, при неухильному їх виконанні, з рештою, дозволить зменшити частоту захворювання на туберкульоз. Тому кожна людина повинна дотримуватися рекомендацій з  профілактики туберкульозу. Їх не так багато: для дорослих - це щорічне рентгенологічне обстеження органів грудної порожнини та своєчасне звернення за медичною допомогою навіть при "незначних" відхиленнях у стані здоров'я, для дітей - проведення проби Манту.

Проходьте флюорографічне обстеження своєчасно!

Будьте здорові!!!

Головний лікар

КЗ «ЦПМСД №7»                                                                       О. М. Власова

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com