В

а

ж

л

и

в

о

 
 

(24 березня – Всесвітній День боротьби з туберкульозом)

Проблема туберкульозу  серед дітей та підлітків є надзвичайно актуальною, оскільки ця вікова категорія  за своїми анатомо-фізіологічними особливостями є найбільш чутливою до туберкульозної інфекції, в десятки разів вразливіша щодо ризику зараження і захворювання на цей недуг, ніж дорослі.

 

Що таке туберкульоз ?

Це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу, або так званою паличкою Коха, яка довго зберігає свої властивості при висиханні, замерзанні та після обробки спиртом, кислотою чи лугом. У той же час бацила Коха гине від прямих сонячних променів, високих температур, від речовин, які містять хлор. 

Хто може захворіти на туберкульоз?

Туберкульозом може захворіти кожен, але деякі люди мають більш високий ризик виникнення захворюваності:

• ті, хто знаходиться у постійному контакті з хворим;

• найбільша захворюваність у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД;

• алкоголіки, курці, наркомани;

• особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, незадовільними умовами життя, з хронічними захворюваннями;

• діти, підлітки, люди похилого віку.

До досягнення 18 річного віку майже все населення є тубінфікованим, але хворіють не всі. Не хворіють ті, хто вчасно прислухався до порад лікаря, хто щорічно проходить туберкулінодіагностику (Реакція Манту) для вчасного виявлення змін в організмі, ті, кому вчасно, ще в пологовому будинку зроблене щеплення проти туберкульозу, а потім  зроблено ревакцинацію. А далі дуже важливим залишається щорічне флюорографічне обстеження підлітків та дорослих на виявлення хвороби.

Останнім часом діти та підлітки почали хворіти на форми туберкульозу, властиві дорослим. Це може бути зумовлене акселерацією, інтенсивним ростом, різкими змінами у гормональному фоні, супутні патології.

На жаль, молодь у абсолютній своїй більшості не є фізично здоровою і вже у 15-16 років має хронічні захворювання. Потужними негативними чинниками є малорухливий спосіб життя, нераціональне харчування, шкідливі звички, бажання якнайшвидше самоствердитися, а з цим і ранній початок статевого життя, вживання алкоголю, тютюнопаління, яке призводить до токсичного ураження верхніх дихальних шляхів. Все це є поживним середовищем для палички Коха.

Як вчасно виявити туберкульоз?

Батьки мають звернути увагу на те, що дитина починає помалу «згасати», відмовляється від їжі, у неї з‘являється нічна пітливість, дитина швидко втомлюється, з‘являється лихоманковий рум‘янець, блищать очі, з часом з‘являється субфебрильна до 37,5 температура тіла. Але до цього не можна доводити. Реакція Манту для того й проводиться, щоб запобігти розвитку інфекції у дитячому організмі. Перша позитивна проба свідчить про те, що є загроза, що в організм потрапила хвороботворна бактерія. Щоб її зупинити, лікар призначає профілактичне лікування. Якщо батьки нехтують або пробою Манту, або зробили її, а до лікаря не звернулися вчасно, це призводить до розвитку захворювання. Що пізніше буде звернення до лікаря, то вища загроза розвитку у дитини хвороби: руйнування легеневої тканини, утворення каверн, або по-простому – дірки в легенях, перебіг хвороби супроводжується виділенням бактерій та зараження всього навколишнього.

Які найпоширеніші скарги, пов’язані з цим захворюванням?

• Стійкий кашель (більше трьох тижнів) з виділенням мокротиння.

• Кровохаркання, задишка.

• Підвищення температури тіла протягом 7 днів і більше.

• Болі в грудній клітці.

• Втрата апетиту, безпричинне схуднення та швидка втомлюваність, нездужання, слабкість.

• Надмірне потовиділення, особливо вночі.

Як відбувається зараження туберкульозом?

Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Коли у громадському транспорті хвора людина кашляє, хто знає скільки в цей час вона “випускає на волю” мікобактерій. Або коли бактеріоносій плює на тротуар, кидає недопалки, послиненими пальцями гортає бібліотечні книги. А на тих же сторінках мікобактерії житимуть ще три місяці, у піску і пилюці, на тротуарі – до півроку. Інший шлях зараження – контактний: предмети побуту хворої людини, при рукопотисканні, поцілунках, допалюванні чужих цигарок. Джерелом інфекції можуть бути свійські тварини. Хвора на туберкульоз людина може інфікувати свійських тварин.

Що робити, якщо ви помітили подібні симптоми у себе чи своїх близьких?

Якомога швидше зверніться до лікаря. Не займайтесь самолікуванням. Виявлення захворювання на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.

Чи можна вилікувати туберкульоз?

Так! Сьогодні стали доступними дієві ліки, які сприяють швидкому одужанню та виліковують майже усіх пацієнтів. Лікування повинно тривати щонайменше 6 місяців. Особливу небезпеку для оточуючих становить відкрита форма туберкульозу легень. Чим швидше хворий розпочне лікування, тим успішнішим воно буде проходити, з меншою небезпекою зараження членів сім’ї та оточуючих. Це головний принцип приборкання епідемії туберкульозу.

Дуже небезпечний нерегулярний прийом ліків, який призводить до формування нечутливості паличок Коха до ліків. Внаслідок чого розвиваються резистентні форми туберкульозу, а це дуже небезпечно.

Якою ж має бути профілактика туберкульозу?

Перш за все - це раннє виявлення хворих. З цією метою у дітей та підлітків проводиться проба Манту, а особам з 15 років і старшим – флюорографічне обстеження. Рентгенофлюорографічне обстеження має проводитись усім особам, які звернулись до поліклініки з приводу різноманітних скарг, особливо якщо вони пов’язані з ураженням органів дихання. У сучасних умовах поширеним методом виявлення туберкульозу легень стає мікробіологічне дослідження харкотиння.

Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 раз. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше.

Значну роль у попередженні туберкульозу серед здорових осіб, зокрема серед дітей і підлітків, відіграє хіміопрофілактика – вживання протитуберкульозних препаратів. Їх призначають у випадку позитивної реакції Манту, а також при контакті з хворим.

Для попередження інфікування через харчові продукти, не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб. А саме головне потрібно відмовитись від шкідливих звичок – куріння, вживання алкоголю, наркотиків.

Шановні батьки, дбайте про своїх дітей, але й самі не забувайте  про власне здоров‘я, адже ми – дорослі, є прикладом піклування та відношення до свого здоров‘я. Це наша культура поведінки у суспільстві .

 А ще пам’ятайте: здоровий спосіб життя, дотримання вимог гігієни, загартування організму, повноцінне харчування, а також турбота про зміцнення імунітету, стануть запорукою здоров’я.

  

Братченко Н.В. - завідуюча відділення медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» МДП №4

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com