В

а

ж

л

и

в

о

 
 

950ГРВІ - це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого, та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.

 

Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу - повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем. 

Епідемічна ситуація з грипу та ГРВІ в Україні складається таким чином: серед захворівших на грип та ГРВІ 66,9%  становлять діти віком до17 років. В усіх регіонах України показники захворюваності на грип  та ГРВІ не перевищують епідемічні пороги і знаходяться в межах від - 2,0 %. Серед  дитячого  населення, захворілих на грип та ГРВІ, превалює захворюваність поміж вікових груп 0 – 4  та 5 - 14 років.
Фахівцями-вірусологами  лабораторних  центрів  Держсанепідслужби України за проведено дослідження зразків матеріалу від хворих на  грип та ГРВІ методом імунофлюоресцентної мікроскопії, з них у 31,0% випадків підтверджено діагноз грипу. У  структурі  респіраторних  вірусів,  виявлених  методом імунофлюоресцентної  

мікроскопії,  в  більшості  домінують  віруси  парагрипу.

       Щеплення проти грипу захистить від самого захворювання або забезпечить його легкий перебіг, надасть змогу уникнути ускладнень. Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.  Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.  До груп ризику входять: діти до 5 років (особливо — діти до 2 років); вагітні жінки; люди віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; хворі на хронічні захворювання легенів; люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії. Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто — вижити. Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі й вихователі,  продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

   Щоб уникнути можливого інфікування грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями, слід пам’ятати, що захворювання легше передбачити, ніж лікувати, особливо ускладнення після перенесеного грипу.

   Перш за все слід навчити дітей та чітко виконувати самому правила особистої гігієни, вдягатися за сезоном, не допускати переохолодження організму, розпочинати свій день з гімнастики та водних процедур (контрастний душ, тощо), легкого сніданку.

Виконуйте загальні поради при виникненні ознак респіраторних захворювань:

- у разі появи нежиттю, кашлю, підвищення температури тіла чи інших ознак  

  хвороби негайно викличте медичного працівника додому;

- обов’язково прикривайте ніс і рот, якщо Ви кашляєте або чихаєте;

- постійно мийте руки з милом після кожного дотику до виділень із носа чи рота;

- оберігайте інших людей, особливо дітей, від можливості потрапляння до них

  виділень із носа і рота хворої людини;

- застосовуйте захисні маски (одноразові аптечні чи марлеві) при спілкуванні або

  догляді за хворою людиною. Пам’ятайте, що маска захищає впродовж 2-3 часів,

  після чого її слід замінити. Використану маску треба продезінфікувати

  (прокип’ятити, наприклад, чи занурити в розчин дезінфекційного засобу. У разі

  використання маски з марлі після дезінфекції, прання і прасування її можна

  застосовувати повторно;

- зробіть все від Вас залежне для зменшення можливості спілкування з людьми,

  особливо з дітьми і особами похилого віку, доки у Вас не зникнуть ознаки хвороби;

- попросіть людей, що кашляють або чихають, прикриватися хустинкою або

  ліктьовим згином руки, навчить цьому прийому дітей;

- ретельно дотримуйтесь порад медичного працівника;

- проводіть вологе прибирання в кімнаті хворої людини не менше двох разів на

  день, використовуючи мийні засоби, бажано без запаху, звертайте особливу увагу

  на ручки дверей та інші предмети, до чого найчастіше торкаються руками;

- провітрюйте кімнату, але уникайте протягів;

- порадьтесь с Вашим дільничним лікарем про засоби неспецифічної профілактики

  грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Якщо в сім’ї хворий на грип, необхідно:

   - Ізолювати його в окреме приміщення (кімнату);

- Обмежити доступ до хворого членів родини;

- Під час спілкування з хворим необхідно надягати марлеву пов’язку (6-8 шарів), яку потрібно змінювати кожні 4 години;

- У  хворого на грип повинен бути окремий посуд, рушник, засоби особистої гігієни;

- Регулярно провітрюйте приміщення, та підтримуйте чистоту;

- По можливості, проводити бактерицидне знезараження повітря за допомогою ультрафіолету.

Протягом усього гострого періоду хворий повинен дотримуватись суворого ліжкового режиму.

Дієта – молочно-рослинна з великим вмістом вітамінів, вживанням гарячого чаю з лимоном, молока з  медом, плодів калини, чорної смородини, малини, настою плодів липи, листя ромашки, евкаліпта,

лужних мінеральних вод. Противірусною дією володіють також продукти з часником та цибулею.

Лікувати грип можна за допомогою:

Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу — лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

Препаратів, що пом’якшують симптоми, — вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми — жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму — наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї — неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом’якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування — аж до постійної відсутності симптомів. Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин — подолати жар можна за допомогою парацетамолу.  Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

·        Антибіотиків — вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.

·        Гомеопатичних препаратів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.

·        Імуностимуляторів, імуномодуляторів — немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.

·        Народних засобів — лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу — за умов грамотного використання без зловживань.

 

Міський позаштатний лікар-інфекціоніст

УОЗ м. Миколаєва

Викладач МБМК                                                                                       В.В. Шкляров

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com