В

а

ж

л

и

в

о

 
 

У сучасних умовах демографічної кризи важливою складовою збереження репродуктивного здоров’я населення є планування сім’ї та попередження небажаної вагітності. Протягом тривалого часу головним методом планування вагітності були штучні аборти, кількість яких і сьогодні є дуже високою. Ускладнення, які можуть розвинутися після штучного переривання вагітності (запальні захворювання органів малого тазу, безпліддя, невиношування вагітності, кровотечі, резус-конфлікт при наступних вагітностях, материнська смертність), негативно впливають на стан репродуктивного здоров’я населення.

 

Важливим чинником забезпечення загального благополуччя людини є репродуктивне здоров'я. Зберегти репродуктивне здоров'я великою мірою вдається завдяки плануванню сім'ї.

Планування сім’ї - це види діяльності, які допомагають окремим особам та подружнім парам досягти певних репродуктивних результатів:

- запобігти небажаної вагітності;

- народити бажаних дітей;

- регулювати перерви між вагітностями;

- визначати кількість дітей у сім'ї.

Планування сім'ї корисне для збереження здоров'я матері і дитини, оскільки у жінок з'являється можливість визначити оптимальні інтервали між вагітностями та попередити неплановану вагітність у молодому чи більш старшому віці. Відкладання народження дитини до 20- річного віку матері корисне як для дитини, так і для матері. У молодих матерів підвищений ризик народження малюків із меншою вагою, проблем з грудним вигодуванням, а також смерті дитини при народженні та інше. Планування сім'ї також включає питання запобігання інфекцій, що передаються статевим шляхом. Сьогодні відомий 31 збудник, для яких можливий статевий шлях передачі. Наслідки не пролікованих таких інфекцій можуть бути дуже серйозними:

- позаматкова вагітність;

- підвищений ризик розвитку раку шийки матки;

- синдром хронічного болю;

- безпліддя;

- підвищений ризик зараження ВІЛ.

Якщо маючи таку інфекцію жінка погоджується на операцію штучного переривання вагітності ризик вище перелічених ускладнень зростає в декілька разів. Тому теми планування сім'ї та профілактики абортів є взаємопов'язаними і надзвичайно актуальними. Альтернативою штучного переривання вагітності є використання методів контрацепції (методи попередження вагітності) у сексуально активних осіб та відмова від раннього початку статевих відносин серед підлітків.

Питаннями контрацепції займаються лікарі акушер-гінекологи, дільничні та сімейні лікарі, акушерки, медичні сестри. Застосування контрацептивних засобів має важливе значення і для попередження захворювань, що передаються статевим шляхом ( мікоплазмоз, трихоманоз, гарднерельоз, герпетичної інфекції, вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), вірусу гепатиту тощо. Вибір методів контрацепції проводять з урахуванням багатьох факторів - ефективність методу, його безпека, індивідуального ставлення до методу, а також неконтрацептивні властивості, які можна використати для покращення здоров'я жінки та профілактики низки захворювань.

Сучасна медицина пропонує багато методів, що дозволяють попереджувати неплановану вагітність. Види і засоби контрацепції відрізняються за механізмом дії, ефективністю і способом застосування, володіють додатковими (не контрацептивними) позитивними ефектами. Це дає можливість підібрати засіб попередження вагітності з потребами практично кожної пари.

Загалом можна виділити такі методи контрацепції:

1-     Методи розпізнавання фертильності (природні методи):

- календарний метод;

- метод стандартних днів;

- метод церві кального слизу;

- симпатотермальний метод.

      2-  Метод лактаційної аменореї.

3-     Бар’єрна контрацепція:

-         презервативи  (чоловічі та жіночі);

-         діафрагми;

-         ковпачки;

-         губки;

-         сперміциди.

4-     Гормональна контрацепція:

-         Комбіновані контрацептиви (оральні, ін’єкційні, гормональний пластир, вагінальне кільце);

-         Прогестагенові контрацептиви (таблетки, ін’єкції, імпланти);

-         Внутрішньоматкова система (ВМС).                                                               

5-     Внутрішньоматкові контрацептиви ( містять мідь, срібло, золото, гормони).

6-     Добровільна хірургічна стерилізація (чоловіча і жіноча).

7-     Невідкладна контрацепція

Вибір методу контрацепції визначається тим, наскільки він ефективний у попередженні небажаної вагітності, що в свою чергу залежить не лише від ступеня захисту , який забезпечують методи, але також і від того, наскільки систематично і правильно вони застосовуються. Нижче наведена характеристика найбільш поширених методів контрацепції у наш час.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК)- таблетки, що містять дози двох гормонів – естрогену і прогестагену, які є аналогами природних гормонів. Їх переваги: висока ефективність, безпечність,швидке відновлення фертильності (здатність до зачаття), відсутність впливу на вагу, зменшення ризику розвитку певних захворювань. Недоліки : не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ, необхідно приймати щоденно, можливі нетривалі побічні ефекти.

Презерватив - це тонкий чохол, виготовлений з латексу, який надягається на статевий член у стані ерекції. Має значні переваги: одночасний захист від небажаної вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом і ВІЛ, доступність ( продається без рецепту в аптеках і немедичних закладах), відсутність ризику для здоров’я, можливість зниження ризику розвитку раку шийки матки у жінок. Є і недоліки: необхідність використання під час кожного статевого акту, існує вірогідність подразнення (алергічних реакцій), для використання необхідна згода партнера.

Метод лактаційної аменореї - це використання грудного годування як тимчасового методу запобігання вагітності, що базується на фізіологічному ефекті пригнічення овуляції завдяки смоктанню дитиною грудей матері. Переваги: можливість використання протягом 6 місяців після пологів, відсутність побічних ефектів, безкоштовність. Недоліки: не захищає від інфекцій та ВІЛ та має високу ефективність лише при дотриманні всіх правил використання методу.

Сперміциди - хімічні речовини, під дією яких порушується здатність сперматозоїдів активно рухатися та запліднювати яйцеклітину. Легкий у застосуванні метод, але має достатню ефективність лише при правильному використанні. Тому метод не рекомендується парам, яким необхідний надійний метод.

Невідкладна контрацепція застосовується для попередження вагітності у випадку незахищеного (без контрацептиву) статевого акту або під час помилок у застосуванні методів контрацепції. Це високоефективний метод, але використання його можливе лише у надзвичайних випадках, як виняток.

Внутрішньоматковий контрацептив - невеликий прилад,що вводиться всередину матки та забезпечує протизаплідну дію. Довготривалий (3-5-7 років) високоефективний доступний метод, але не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ.

Методи розпізнавання фертильності (природні методи планування сім’ї) ґрунтуються на спостереженні за фізіологічними ознаками фертильності (можливість запліднення) та не фертильності (коли запліднення найменш вірогідне) протягом фаз менструального циклу. Це безпечний, безкоштовний метод, але вимагає утримуватися від статевих стосунків під час фертильної фази циклу та не захищає від інфекцій.

Добровільна жіноча або чоловіча стерилізація - хірургічне втручання, під час використання якого блокуються маткові труби у жінок або сімявиносні протоки у чоловіків. Високоефективний безпечний метод, але необоротній (фертильність не відновиться вже ніколи) і не захищає від інфекцій.

Для отримання детальної інформації про методи планування сім’ї, а також для визначення найкращого методу контрацепції у Вашому конкретному випадку слід звернутися на консультацію до лікаря акушер-гінеколога або до сімейного лікаря. Задля своєї безпеки треба мінімум раз на рік проходити профілактичні огляди у лікаря акушер-гінеколога, а у разі виявлення відхилень від норми одразу лікуватися. Пам’ятайте, що деякі методи контрацепції при певних захворюваннях можуть зашкодити Вашому здоров'ю! А наслідки операції штучного переривання вагітності можуть бути, нажаль, необоротними! Хворобу легше попередити, ніж вилікувати!!!

                                                            

Лікар акушер-гінеколог

КЗ ММР «ЦПМСД № 6»                                                                        

Волк К. В.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com