В

а

ж

л

и

в

о

 
 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я від туберкульозу вмирає більше людей, ніж від СНІДу, малярії та тропічних захворювань разом. Недаремно туберкульоз називають «головним інфекційним вбивцею людства». Зараз в світі кожні 10 секунд вмирає від туберкульозу одна людина, а кожні 4 секунди одна людина захворює на туберкульоз. Щорічно в світі захворює на туберкульоз 10 мільйонів людей, а 3 мільйона вмирає від цієї хвороби протягом року.

 

З туберкульозом людство зіштовхувалося впродовж всього свого існування. Дані про цю хворобу зустрічаються в трактатах стародавніх вчених: Гіпократа, Авіцени, Агорведи, Хамураппі. В той же час відкриття збудника туберкульозу відбулося порівняно недавно – в 1882 році німецьким вченим Р.Кохом. Але мало було виявити причину, треба було ще винайти необхідні ліки. Майже півстоліття знадобилося людству для виконання цього завдання. В 70-80х роках 20го століття медицина готувалася відсвяткувати перемогу над туберкульозом, але цього не відбулося з різних причин. На даний час майже у всіх країнах колишнього Радянського Союзу вирує епідемія туберкульозу.

Як це не прикро, але причини розповсюдженості туберкульозу елементарні: безграмотність та неосвіченість більшості населення з питань профілактики туберкульозу з одного боку, та безвідповідальне відношення до свого здоров’я в цілому – з іншого.

Туберкульоз – хвороба підступна. Хворіють на неї всі люди. Те, що на туберкульоз хворіють тільки бідні чи малозабезпечені – міф. Мікобактерія туберкульозу не розрізнює соціального статусу та з однаковим успіхом інфікує і багатих, і бідних. Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійна нестача часу на відпочинок і сбалансоване харчування приводять до зниження захисних сил організму та сприяють розвитку захворювання. Разом з тим туберкульоз дійсно соціальна хвороба, яка залежить від способу життя населення та якості його харчування. Складна економічна ситуація в Україні, наявність великої кількості населення, що знаходиться за межею бідності, соціальна невлаштованість, стреси – все це підвищує ризик розповсюдження туберкульозу. Паління та надмірне вживання алкоголю також є одним із чинників захворюваності на туберкульоз.

Не треба забувати і про те, що легше захворюють на туберкульоз ВІЛ-інфіковані особи, хворі з хронічними обструктивними захворюваннями легень, цукровим діабетом, хронічною виразкою шлунку.

Головним джерелом розповсюдження туберкульозної інфекції є хвора на туберкульоз легень людина. Вона виділяє в навколишнє середовище разом з мокротинням при кашлі, чиханні, розмові мікобактерії туберкульозу. Ці хворі є бактеріовиділювачами, а помешкання, де вони проживають, є вогнищем туберкульозної інфекції. При контакті з такими хворими інфікуються інші люди. Хворі на туберкульоз виділяють у зовнішнє середовище до 7 міліардів збудників туберкульозу за добу. Також джерелом інфекції може бути велика рогата худоба (при вживанні в їжу молока чи м’яса від хворих корів). Не виключена передача туберкульозу людині від хворих собак та котів.

Інфікованість людини ще не означає, що вона обов’язково захворіє на туберкульоз. При своєчасному обстеженні та проведенні профілактичного лікування захворювання не виникає.

Найчастіше туберкульоз уражає легені. Якщо у людини з’являються такі симптоми, як кашель, що триває понад три тижні, слабкість, втрата апетиту, похудіння, втомлюваність, біль в грудній клітині – треба негайно звернутися до лікаря. Туберкульоз уражає не тільки легені. Є туберкульозні ураження очей, шкіри, кісток, кишковика, сечостатевої системи, лімфатичних вузлів. Тому своєчасне та повне обстеження допоможе лікарю правильно встановити діагноз та призначити необхідне лікування.

Дехто вважає туберкульоз невиліковною хворобою. Це не так. Лікування, дійсно, довготривале і найбільш ефективне при ранньому та своєчасно виявленому захворюванні. Після проведення повного курсу протитуберкульозної терапії (протягом 6 – 12 місяців) хворий береться на диспансерний облік мінімум на 2 роки. Якщо за цей період прояв туберкульозу більше не було, пацієнт знімається з диспансерного обліку і з нього знімаються всі обмеження щодо працевлаштування. Необхідно ще додати, що лікування туберкульозу на всіх етапах (стаціонарному та амбулаторному) безкоштовне. Всі ліки надходять до протитуберкульозних закладів централізовано.

Як же своєчасно виявити туберкульоз?

Для дітей віком до 15 років єдиний спосіб – проведення щорічно проби Манту. Для дорослого населення – це щорічне проходження флюорографічного обстеження. За епідемічними показниками можливе проходження флюорографічного обстеження двічі на рік. Є ще один ефективний метод виявлення туберкульозу – мікроскопічне дослідження мокротиння. Лікарі рекомендують всім пацієнтам, хто має хронічні хвороби бронхів та легень, хто довготривало кашляє, робити аналіз мокротиння на наявність кислотно-стійкої палички – мікобактерії туберкульозу. Це дослідження роблять в центрах первинної медико – санітарної допомоги  в клініко-діагностичних лабораторіях (там де досліджують загальні аналізи крові та сечі). Дослідження мокротиння та проведення флюорографії легень в мережі лікувальних закладів міста безкоштовні.

Пам’ятаймо: наше здоров’я залежить від нас. Несвоєчасне виявлення туберкульозу приводить до ускладнень процесу та смерті хворого.

Не хворійте!

КЗ ММР ЦПМСД № 4
завідуюча сімейною амбулаторією № 3
Федоренко Г.А.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com