В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Що таке переносники інфекції і трансмісивні хвороби?

 Переносниками інфекції є невеликі організми, такі як комарі, блощиці, кліщі та прісноводні молюски, які можуть через патогенних паразитів переносити хворобу з місця на місце, від однієї людини до іншої. Вони можуть створювати загрозу для нашого здоров’я вдома і під час поїздок.

   Трансмісивні хвороби – це недуги, що їх викликають у людей паразити і патогени. Вони найбільше розповсюджені в тропічних районах і в містах, де проблематичний доступ до питтєвої води і систем санітарії.

   Найбільш смертоносна трансмісивна хвороба – м а л я р і я. Вона призвела у 2010 році до 660 000 смертей. Більшість із них трапились серед африканських дітей. А найшвидше серед трансмісивних хвороб поширюється  д е н г е  - за останні 50 років захворюваність на денге зросла у 30 разів! Глобалізація торгівлі й велика кількість людських переміщень, зміни довколишнього середовища, насамперед клімату, й стрімка урбанізація сприяють появі цих інфекційних хвороб у країнах, де раніше про них і не чули.

                Маленький укус – джерело великої небезпеки!!!!

Основні  трансмісивні хвороби

 Хвороба Шагаса

Хвороба Шагаса, відома також як американський трипаносомоз, є потенційною загрозою життю. Її збудником є найпростіший паразит trypanosomа cruzi. В Латинській В Америці ці паразити передаються головним чином через інфіковані фекалії кровососних блощиць-триатомінів. Як правило, ці блощиці живуть у щілинах погано збудованих будинків у сільських та приміських районах. Удень вони ховаються, а ночами стають активні і живляться людською кров’ю. Кусають переважно на відкритих ділянках шкіри. Поруч з укусом блощиця залишає фекалії. Паразити проникають у організм людини, коли вона інстинктивно втирає фекалії в ранку, в рот, в очі або в якусь тріщинку на шкірі.

     Паразит може також передаватись через харчові продукти, при переливанні крові від інфікованих донорів, від інфікованої матері до дитини, при трасплантації органів від інфікованих донорів, під час лабораторних інцидентів.

      Боротьба і профілактика.                                       

 Вакцини від хворобт Шагаса не існує. Найефектнішим способом профілактики є боротьба з переносниками хвороби.

     В залежності від географічної області ВТЗ рекомендує такі засоби        

        профілактики і боротьби:

 •  розпилення інсектицидів у будинках і поблизу них;
 •  застосування індивідуальних засобів, таких як використання сіток над  ліжком;
 •  дотримання гігієни при зберіганні, перевезенні, приготуванні та
 •  споживанні продуктів харчування;
 •  скринінг донорів крові;
 •  тестування донорів і реципієнтів органів, крові і клітин;
 •  скринінг новонароджених і дітей інших вікових груп, народжених від інфікованих матерів.

  Лімфатичний філяріоз

   Відомий також під назвою «слоновість», належить до числа забутих тропічних захворювань. Інфікування відбувається, коли паразит потрапляє в організм людини з укусом комара. Коли комар, переносник личинок паразита, кусає людину, личинки відкладаються на шкірі, звідки потрапляють в організм. Потім вони мігрують у лімфатичні судини, де розвиваються в дорослих черв’яків.

 Профілактика

  Боротьба з комарами - ефективний засіб який можна застосовувати, щоб запобігти поширенню паразита. Просякнуті інсектицидом сітки, а також обприскування ним приміщень можуть допомогти захисту населення ендемічних районів від інфікування.

        Пацієнтам з хронічними проявами, такими як слоновість, лімфатичний набряк чи водянка, строго рекомендується дотримуватись правил гігієни і уникати повторного інфікування.

Конго-кримська геморрагійна лихоманка

     Широко розповсюджена лихоманка, яку викликає вірус, що передається кліщами. Коефіцієнт летальності 10-40%.

 Профілактика хвороби і боротьба з нею

   Проводити профілактику і боротися з цією хворобою дуже складно, оскільки цикл «кліщ – тварина – кліщ» відбувається непомітно і інфекція у домашніх тварин переважно протікає без явних ознак.

   Рекомендації щодо заходів для зниження ризику інфікування людей повинні бути направлені на кілька аспектів.

  1.Зниження ризику передачі вірусу від тварини до  людини:

 • носити  одяг з довгими рукавами, довгі штани;
 • носити світлий одяг, на якому легко виявити кліщів;
 • регулярно оглядати шкіру і одяг;
 • уникати міць, де водяться кліщі в час їхньої найбільшої активності.

  2. Зниження ризику передавання вірусу від тварини до людини:

 • вдягати  рукавиці та інший захисний одяг при контакті з тваринами;
 • утримувати тварин в карантині перед забоєм у різниці або обробляти тварин за два тижні до забою в домашніх умовах.

  3.Зниження ризику передавання інфекції від людини до людини:  

 • уникати тісного фізичного контакту з інфікованими;
 • вдягати захисний одяг і рукавиці при догляді за хворими; 
 • регулярно мити руки після догляду за хворими або їх відвідування.

 

Жовта лихоманка

      Жовта лихоманка – це вірусна хвороба, що зустрічаєтья в тропічних районах Африки і Америки. Передається через укуси комарів Aedes.

    Жовту лихоманку важко діагностувати, особливо на ранніх стадіях. Її можна сплутати з малярією, лептоспірозом, вірусним гепатитом та іншими недугами. Антитіла на жовту лихоманку можна виявити за допомогою тестів крові. Для цього потрібні висококваліфікований лабораторний персонал та спеціальні матеріали і обладнання.

     Профілактика

     Єдиним важливим заходом з профілактики хвороби є вакцинація. Для запобігання спалаху епідемії в районах високого ризику з малим обсягом охоплення вакцинацією вирішальне значення має швидке виявлення і боротьба зі спалахом хвороби шляхом здійснення імунізації.

    У деяких випадках, поки вакцинація почне діяти, життєво важливе значення має боротьба з комарами. Ризик передачі жовтої лихоманки в міських районах можна знизити шляхом знищення потенційних місць розмноження комарів і додавання інсектицидів до водних джерел, де протікають початкові стадії їхнього розвитку.

 Лихоманка денге

   Переноситься при укусах комарів Aedes, інфікованих одним з вірусів денге. Ця хвороба поширена в тропічних і субтропічних районах світу. 

 Профілактика і контроль

   На сьогоднішній день єдиним способом контролю для уникнення поширення вірусу денге є боротьба з комарами-переносниками за допомогою таких заходів:

 • утилізація твердих відходів;
 • зберігання домашніх запасів води в закритому посуді і щоденне його миття;
 • застосування інсектицидів для резервуарів з водою, що знаходяться поза приміщеннями;
 • використання індивідуальних засобів захисту, таких як віконні і проти- москітні сітки, одяг з довгими рукавами, оброблені інсектицидом матеріали.

   Онхоцеркоз

   Онхоцеркоз, або «річкова сліпота», це паразитарна хвороба, що передається при укусах інфікованих мошок, які розмножуються в річках і струмках зі швидкою течією.

 Програми з профілактики

   Вакцини або ліків для профілактики інфікування не існує.

   За період з 1974 до 2002 року онхоцеркоз був узятий під контроль у Західній Африці в рамках проведення Програми боротьби з онхоцеркозом (ПБО), головним чином завдяки розпиленню вертольотами і літаками інсектицидів для знищення личинок мошки.

  Малярія

   Малярію викликає паразит, що передається через укуси інфікованих комарів. Потрапивши в організм людини, паразити розмножуються в печінці і потім інфікують кров’яні клітини.

  Профілактика

  Боротьба з переносниками є основним способом зниження рівня поширення хвороби. Це єдиний засіб, який може знизити ширення інфекції від дуже високих рівнів практично до нуля.

  Першою лінією оборони при особистій профілактиці є індивідуальний захист від комариних укусів.

   В різних умовах є 2 види боротьби з комарами:

  1).Оброблені інсектицидом протимоскітні сітки. Рекомендується використовувати просякнуті препаратом сітки тривалої дії, які повинні надаватися населенню безкоштовно.

  2). Розпилення інсектицидів всередині приміщень. В цільових районах воно повинно охоплювати 80% приміщень. Розпилення зберігає ефективність 3-6 місяців, в залежності від виду препарату і типу поверхонь, ним оброблених (іноді 9-12 місяців).

        Для профілактики малярії можуть також використовуватись протималярійні препарати. Профілактику малярії серед людей, які здійснюють поїздки, можна проводити за допомогою хіміотерапії, яка зупиняє стадію малярійної інфекції в крові, запобігаючи цим розвитку хвороби.

ЛюдськийАфриканський трипаносомоз     

(сонна хвороба)

    Африканський трипаносомоз людини, відомий також як «сонна хвороба», розвинувся внаслідок інфікування найпростішими паразитами, що належать до роду Trypanosoma. Вони передаються людям при укусах мух цеце.

   Порушення сонного циклу, що дало назву цій хворобі, є важливою ознакою на пізній стадії захворювання. При відсутності лікування сонна хвороба вважається смертельною.

   Профілактика – рання діагностика

 • Скринінг для вияснення потенційної інфекції. Він включає проведення серологічних тестів і перевірку на наявність клінічних ознак – в основному сухих шийних залоз.
 • Діагностування для встановлення наявності чи відсутності паразита.
 • Визначення стадії хвороби. Це включає дослідження спинномозкової рідини для визначення курсу лікування.

Чикугунья           

   Це також вірусна хвороба, поширювана комарами. Вона викликає лихоманку і сильні болі в суглобах. Інші симптоми - м’язовий і головний біль, нудота, втома і висипи.

 Профілактика і боротьба

   В основі профілактики і боротьби з цією хворобою лежить зменшення кількості природних і штучних резервуарів, наповнених водою, де розмножуються і живуть комарі.

   З метою захисту від пошесті в час її виникнення рекомендується носити одяг, який максимально захищає шкіру від укусів комарів. Для тих, хто спить удень, особливо для дітей, хворих і літніх людей, хороший захист гарантують оброблені інсектицидом протимоскітні сітки, протимоскітні спіралі та інші розпилювачі інсектицидів в приміщеннях.

  Шистосомоз

  Цю паразитарну хворобу викликають кровососи (трематоди) з роду Schistosoma. Ризик інфікування виникає під час сільськогосподарських, домашніх і рекреаційних робіт, коли люди зазнають дії води, зараженої паразитами.

  Профілактика і боротьба

   Боротьба з шистосомозом базується на широкомасштабному лікуванні всіх груп ризику, забезпеченні доступу до чистої води, покращенні санітарії і боротьбі з черевоногими молюсками.

   Цільові групи для лікування:

- діти шкільного віку в ендемічних районах;

- дорослі з груп ризику в ендемічних районах – рибалки, фермери, іригаційні робітники, тобто всі, хто може контактувати із зараженою паразитами водою.

 

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com