В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Злоякісні новоутворення молочної залози посідають перше місце у структурі онкологічної захворюваності та смертності жіночого населення в Україні.

 До групи високого ризику належать жінки з поєднанням певних генетичних, фенотипічних факторів та особливостей стилю життя. Основними факторами, що підвищують ризик захворювання на рак молочної залози, є:

• вік (понад 40 років);

• спадкова і сімейна схильність (жінки, у яких матері або сестри хворіли на рак молочної залози, мають значно більше шансів захворіти на цю хворобу);

• пізня менопауза;

• ранній початок менструацій (до 12 років);

• народження першої дитини у віці понад 30 років;

• переривання вагітності;

• у жінок, які ніколи не народжували;

• наявність фіброзно-кістозної мастопатії та інших проліферативних захворювань молочних залоз;

• ожиріння (понад 40% нормальної ваги);

• цукровий діабет, гіпертонічна хвороба;

• систематичне паління та вживання алкоголю.

 Виявлення раку молочної залози лише на ранніх стадіях створює умови для радикального лікування та високої ймовірності одужання. Ось чому регулярний контроль за станом молочних залоз рекомендується здійснювати усім жінкам.

Самообстеження молочних залоз потрібно проводити щомісячно, починаючи з 20-річного віку. Необхідно пам’ятати, що жінкам фертильного віку самообстеження слід здійснювати на 7–14-й день менструального циклу.

 

Методика самообстеження молочних залоз

 Огляд

Станьте перед дзеркалом спочатку з опущеними, а потім з піднятими догори руками. Зверніть увагу на такі ознаки:

• втягнення або випинання ділянки шкіри;

• втягнення соска;

• зміна звичної форми або розміру однієї з молочних залоз;

• наявність жовтуватих або кров’янистих виділень з соска;

• почервонiння та припухлiсть дiлянок шкiри молочної залози.

Прощупування

Здійснюється у положенні лежачи на спині. Під лопатку з того боку, що обстежується, пiдкладіть валик таким чином, щоб грудна клiтка була трохи пiднята. Пальпуйте кожну молочну залозу протилежною рукою. Уникайте грубого прощупування та захоплення великої дiлянки тканини молочної залози, оскiльки це може створити враження ущiльнення, якого насправдi немає. Обстеження проводиться у трьох положеннях:

• рука з обстежуваного боку спрямована вздовж тулуба;

• рука спрямована уверх за голову;

• рука спрямована у бік.

Пальцями другої руки молочну залозу пальпують у такий спосіб: ви можете вибрати кругові рухи; рухи лінійні вверх та вниз; клиноподiбнi рухи .

Завжди пальпуйте молочні залози в одній i тій самій послiдовностi. Це допоможе Вам не пропустити жодної ділянки, а також запам’ятати, якими Ваші молочні залози звичайно є на дотик. Окремо обстежується сосок. Його стискають мiж пальцями, починаючи з краю ареоли, для того, щоб переконатися, що з соска не з’являються виділення.

І на закінчення обстежують кінчиками чотирьох пальців пахвову ділянку (наявність збільшених лімфатичних вузлів) при піднятій та опущеній руці.

Обстеження під час приймання ванни (душу): намиленою рукою проводять декілька разів від надключичної ділянки вниз до соска, відчуття порівнюють із протилежною залозою. Далі, підтримуючи знизу молочну залозу однією рукою, іншою рукою її пальпують ковзкими рухами.  

Вважається, що 80% вперше діагностованого раку виявляється самими жінками, тому самообстеження молочних залоз як метод скринінгу не можна недооцінювати.

 Жіноче  населення повинно розуміти доцільность участі у скринінгу на рак молочної залози та залучення якомога більшої кількості жінок у віці 50 – 69 років, без  скарг щодо молочних залоз та без генетичного ризику раку молочної залози до мамографії. Саме вік є найбільш важливим фактором ризику для більшості жінок.

Проведення мамографії:

 - до 35-ти років не призначається жінкам мамографія, якщо для цього немає переконливих підстав, (проводиться ультрозвуковедослідження);

 - за наявності сімейного анамнезу раку молочної залози - мамографію рекомендується проводити 1 раз на 1-2 роки (регулярно обстежуючи груди самостійно та у кабінеті лікаря), починаючи з віку 35 років;

 - у віковому діапазоні 35-40 років усім жінкам одноразово проводиться первинна мамографія  для визначення структури тканини молочної залози;

 - у віці 40-49 років пропонується проводити мамографію в залежності від показань (клінічних обстежень та самообстежень молочних залоз);

 - у віці 50 – 69-ти років мамографію проводять 1 раз на 2 роки, враховуючи результати попередніх обстежень, самообстежень та клінічних обстежень молочних залоз.

Мамографію у світі вважають провідним методом ранньої діагностики раку молочної залози. З введенням мамографічного скринінгу у країнах Європи значно збільшилася кількість виявленого первинного раку молочної залози, особливо внутрішньопротокового раку, збільшилася кількість жінок, які після успішних, вчасно проведених органозберігаючих операцій повернулися до повноцінного життя. Існують переконливі докази, що мамографічний скринінг зменшує смертність жінок від раку молочної залози у віці 50 - 69 років із значно більшим абсолютним значенням, ніж жінок молодшого віку.

Жінки з передонкопатологією (мастопатії) обов’язково повиннї проходити лікування та профілактичне оздоровлення у лікаря –гінеколога жіночої консультації.

ЦПМСД № 2

Завідуюча сімейної амбулаторії № 3                     Гура Т. В.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com