В

а

ж

л

и

в

о

 
 

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров‘я

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року. Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що в наші дні на планеті існують більше 450 мільйонів людей, які страждають психічними захворюваннями.

Метою Всесвітнього дня психічного здоров’я є скорочення поширеності депресивних розладів, наркотичної залежності та ін. Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні й економічні катаклізми, а провісниками захворювань є стреси.

Сучасне життя само по собі сприяє стресам: будь-які соціальні зміни, негаразди на роботі, у школі та й просто поїздка в громадському транспорті призводять до того, що людина зі своїми стресами починає миритися, а так і до депресії недалеко.

Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх. А в дитячому та підлітковому віці для тендітного, ще не зміцнілого організму це особливо важливо.

 

Як почути підлітка, особливо нерішучого та вразливого? Як зрозуміти його потреби? Як допомогти стати активнішим та впевненішим у собі? Поки ми діємо навмання в своїх методах виховання, страждає, перш за все,  він – потихоня, або нерозкритий талант? А для дитини перебування в такому стані – це вже є великий стрес.

Батьки часто формально дивляться на життя дитини – сам робить уроки, не скаржиться, школа поруч, отже, можна заспокоїтись, але саме нерішучий підліток відразу і не зізнається, що його хвилює.

Помилка батьків у вихованні боязких дітей – відсутність емоційної участі у їх справах. Сигналом тривоги може виявитися депресивний настрій дитини, небажання ходити до школи, погані оцінки. Як правило, у боязких дітей страх бути висміяними  досить високий, їм соромно на уроці, якщо вони чогось не знають. Про таких дітей вчителі зазвичай говорять: «Він мовчить на уроках, ніколи не піднімає  руку». І якщо дитина відстає, то не відразу зізнається в цьому батькам, а чим далі, тим складніше наздогнати  пропущений материал. Коло замикається: підліток відчуває себе гірше інших та починає думати, що він безнадійний. У нерішучих дітей природний «запас міцності» невеликий: руки швидко опускаються і бажання вчити предмети, виконувати завдання, наздоганяти  матеріал і взагалі зникає  – адже  «все марно»! Виконувати завдання та вчити уроки за нього – теж не вихід. Завдання батьків – діяти і спонукати до дії свою дитину.

Крок перший. Запишіть дитину у гурток.

Методом спроб і помилок можна знайти дитині таке  заняття, де вона відчує себе сильною та успішною. І навіть, якщо у вас виникають сумніви, не йдіть у них на поводу. Якщо дитина апатична– самі відведіть її у нову секцію. Пам‘ятайте, що додаткові позашкільні заняття допомагають підвищити  і загальну самодисципліну учня (сповільненим і сором‘язливим дітям  часто важко організувати свій день). Адже, якщо завантажити тиждень дитини різноманітним заняттям та завданням, то  він навчиться економити час і планувати свій індивідуальний розклад. Існує багато прикладів, коли такий метод  «спрацював». Не обов‘язково нав‘язувати сину улюблений татом бокс (до речі, частіше всього хлопчики наслідують здібності своїх татусів), шукайте разом з ним такі заняття, які викликають у нього зацікавленість. Спробуйте все: туризм, бокс, танці, і ви обов‘язково знайдете успішне поле діяльності для вашого підлітка.

Крок другий. Якщо дитина відстає у школі, знайдіть можливість наздогнати матеріал.

Наймати репетиторів чи займатися самим – вирішувати вам. Але пам‘ятайте, при великому відставанні дитина сама не впорається, їй потрібна індивідуальна робота. Нормальне навчання дуже важливе для підлітка із заниженою самооцінкою, адже отримуючи погані оцінки, він постійно буде  підживлювати свою впевненість – «я гірший за всіх». Поговоріть з вчителями та виясніть, де у сина чи доньки найбільші прогалини в знаннях. Під час бесід намагайтесь запевнити педагогів, що збираєтесь  змінити репутацію своєї дитини, і впевнитись, що педагоги не відносяться до нього з упередженням. А якщо ви впевнились в зворотній думці, дізнавшись, що у підлітка стійка репутація «цапа відбувайла» чи «клоуна», без жалю скористайтесь третьою порадою.

Крок третій. Переведіть дитину до іншої школи.

Батькам часто важко зламати стереотип про те, що змінювати школи шкідливо. Це  помилка! Не бійтеся нового – краще пізно, ніж ніколи. За даними американських психологів, чим частіше дитина змінює школу, тим сміливіше вона стає. Соціальна сміливість – це вміння адаптуватися в колективі, звертатися до людей з проханнями та заявляти про себе. Помічено, що діти військових, які дуже часто змінювали школи, підростають більш активними та сміливими, ніж їх однолітки.

Крок четвертий. Привчайте свою дитину до самостійності.

Несміливому підлітку потрібно частіше спілкуватися з людьми. Тому доручайте різні завдання, наприклад, робити покупки, оплачувати рахунки, допомагати по дому. Організовуйте все так, щоб він міг гордитися тим, що зробив для сім‘ї, покажіть близьким результат його праці і обов‘язково підкресліть його участь.

Крок п‘ятий. Приділяйте свій час дитині щоденно.

Вразливі підлітки потребують того, щоб їх вислухали. Проговорюючи свої страхи, вони звільняються від їх паралізуючої влади. Крім того, розмовляючи регулярно по душам, ви зможете бути впевнені, що не залишите без уваги ситуацію, що потребує вашого втручання. Багатьом подобається традиція, яку можна назвати «10 хвилин перед сном». Кожного вечора, коли дитина вже лежить у  ліжку і світло вимкнене,  сідайте на край ліжечка і задавайте різні питання, наприклад: що було у школі, на тренуванні, как там твій друг? Напівтемна кімната, розмова впівголосу... Все це налаштує до відвертості не тільки дитину, але що дуже важливо – вас самих!

І ще декілька порад.

Батькам хлопчиків

• Направляйте  його на різноманітні досягнення і заохочуйте.

• Навчіть захищати себе та інших, відстоюючи свою позицію.

• Поясніть, що кожен має право на помилку – бездоганних людей не буває.

• Критикуйте тільки конструктивно, використовуючи принцип «сендвича»: похвала – критика – знову похвала.

• Батьку слід звернути увагу сина на спорт як на спосіб ствердження і боротьби.

• Мамі раджу бачити в синові привабливого, «любимого мужчину» – «недолюблені» хлопчики в майбутньому шукають в коханій жінці  матір.

Батькам дівчаток

• Обговорюйте нюанси у відношеннях, описуйте свої почуття.

• Робіть зауваження у вигляді пояснень, апелюйте до своїх почуттів.

• На своєму прикладі вчіть дівчинку поступливості  та співчуттю.

• Батько повинен бачити в донечці  красиву дівчину і захищати її, а мама – подругу, котрій необхідна не опіка, а співробітництво.

• Не забороняйте плакати, але оберігайте від істерик.

Тому звертаємося до батьків, які мають проблеми у взаємовідносинах зі своїми дітьми, та до дітей, підлітків, які відчувають у цьому потребу, не знайшовши розуміння та підтримки в сім‘ї чи у школі звертайтеся до фахівців, а саме, практичних психологів відділення медичної та психологічної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4, що на Чкалова, 93, які завжди вчасно, конфіденційно та кваліфіковано зможуть вам допомогти.

Консультування безкоштовні. Тел. (0512) 24-80-21, 0933188770. Бажано, попередній запис за вказаними телефонами.

Психічне здоров'я має першочергове значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних відносин і здатності кожної окремої людини зробити внесок в життя суспільства. І повірте, фізичне здоров'я неможливе без психічного здоров'я.  Здоров’я людини залежить від рівня благополуччя всього суспільства та від його уваги до цих проблем.
Будьте уважними один до одного, а особливо до своїх дітей! Оберігаймо наше  психічне здоров’я!

Шурбіна А.М. – практичний психолог відділення «Клініка, дружня до молоді» МДП №4.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com