В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Починаючи з 2007 року за ініціативою міжнародних організацій, так чи інакше пов’язаних з проблемами планування сім’ї, почав відзначатися «Всесвітній день контрацепції».

Міжнародний день контрацепції, за задумом організаторів, повинен привернути увагу влади та громадськості до проблем, які виникають внаслідок недостатнього статевого виховання і зневаги до засобів контрацепції.

    Підвищення сексуальної активності підлітків порушує таку важливу медичну проблему як ризик вагітності,  а також соціальні, економічні та виховні аспекти,  що виникають при ранніх статевих відносинах у підлітковому віці.
    Підлітковий вік - дуже відповідальний і нелегкий етап життя кожної людини. У цей період змінюються уявлення про себе і навколишню дійсність. Переходячи з дитячого в дорослий світ, підліток ще не належить повністю ні тому,  ні іншому, тому поведінка його часто буває непередбачуваною і неадекватною.

Підлітковий період характеризується біологічною та психічною перебудовою організму, що веде до зрілості. Зовні це проявляється, в першу чергу, стрибком зросту, зміною фігури, появою вторинних статевих  ознак.

Перша менструація (менархе) - головна ознака статевого дозрівання жіночого організму,  яка вказує на здатність до зачаття. У більшості дівчаток менархе настає в 11-13 років.

В підлітковому віці вагітність завжди небажана. Щоб її уникнути, треба заздалегіль ознайомити хлопців і дівчат з методами контрацепції й ризиками статевих стосунків без контрацептивів. Але, хочу наголосити, що  найкращий метод! – утримання від сексуальних контактів.

Чому підлітки «цим» займаються? Все просто – це цікаво, це круто, це можливість відчути близькість іншої людини, довести свою любов і, врешті, – «Усі так роблять!» Понад 50 відсотків підлітків розпочали статеве життя у віці 14-16 років. Серед наслідків - небажана вагітність, інфекції, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ, СНІД.

 Кожен має власні причини розпочати статеве життя. Часто це робиться через тиск або через довести, що вони можуть зробити це не гірше за дорослих. Взагалі середній вік перших статевих стосунків в Україні серед дівчат-підлітків становить 15,1 років, серед хлопчиків – 14,7 років. На жаль, тільки 16% дівчат 15-17 років не мають статевих стосунків.

    Початок статевого життя – це вхід у доросле життя. А доросла людина – людина, яка здатна нести відповідальність за своє життя, своє здоров'я і здоров'я іншої людини – свого партнера, і можливо за дитину, яка може з'явитися.  І коли Ви – фінансово, інформаційно, психологічно – готові нести відповідальність, не звалюючи  ні на кого, знаючи, що Ви робитимете конкретно, коли виникнуть проблеми, - це означає, що Ви досить доросла людина для того, щоб почати статеве життя.

 Статистичні дані по Україні свідчать про те, що на операцію переривання вагітності змушена йти кожна десята молода жінка.

У питанні статевих відносин, у тому числі і серед підлітків можна виділити декілька основних аспектів, які і роблять статеві стосунки «проблемою»: Як уникнути небажаної вагітності та аборту? Як захиститися від інфекцій, що передаються статевим шляхом?      Обидва ці питання можна звести до одного: Які засоби краще використовувати для підліткової контрацепції?

    Засоби контрацепції для підлітків поділяються на:

-          бажані (презервативи, гормональні контрацептиви);

-          застосовувані (сперміциди);

-          менш популярні (методи природного планування сім'ї);

-          застосовувані в крайніх випадках (невідкладна контрацепція ).

Отже, якщо ви живете статевим життям – то презерватив вважається найкращим засобом контрацепції для підлітків.

Основними позитивними якостями презервативів є:
-  захист від захворювань, які передаються статевим шляхом, в тому числі ВІЛ;
-  відсутність побічних ефектів;
-  можливість застосування без призначення лікаря;

-  простота використання;
-  відносна дешевизна.
Недоліки презервативів є:

- дискомфорт;

- можливі алергічні реакції на латекс;

- залежність від партнера;
- недостатня надійність.
Перераховані недоліки значною мірою впливають на популярність цього методу контрацепції. Однак для підлітків, які повинні мати нечасті статеві контакти, цей метод контрацепції повинен бути переважним, тому що є надійним засобом профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом, в т.ч. ВІЛ. У випадках правильного використання презервативи є достатньо ефективними (теоретична ефективність 90-95 %, а практична - 90%).

Оральні контрацептиви (ОК). Клінічні спостереження і багаторічний досвід дослідників з країн Західної Європи та США довели, що оральні контрацептиви є найбільш ефективним методом контрацепції серед здорових дівчат-підлітків.
Протизаплідні пігулки підліткам можна приймати тільки при дотриманні наступних умов:
• регулярне статеве життя,
• настання першої менструації не менше 2-х років тому,
• зріст не менше 160 см.
• відсутність ожиріння і серйозних захворюванні серця і судин.

Значні переваги застосування ОК підлітками полягають у зменшенні випадків:
надмірних менструальних кровотеч; надмірних міжменструальних болів (альгодисменорея); порушення менструального циклу; фолікулярної кісти яєчника; анемії; ендометріозу; acne vulgaris (вугревого висипання).
Сперміциди: необхідність введення перед кожним статевим контактом, можливі незручності при введенні і вилученні з піхви, а також необхідність спеціального догляду, що обмежує застосування цього методу у підлітків.

Природні методи. Використання ритмічного методу, оцінки слизу, вимірювання базальної температури особливо складне для підлітків, оскільки для їхнього правильного використання необхідна спеціальна підготовка.

Невідкладна контрацепція. Цей метод оральної гормональної контрацепції, на перший погляд, вигідний для підлітків, тому що в них не заплановані статеві відносини бувають досить часто. Однак цей метод не слід рекомендувати як регулярну контрацепцію. Він ефективний лише протягом 72 годин після статевого контакту. Дівчинка-підліток обов'язково повинна приходити на перевірку наявності вагітності.

Внутрішньоматковий засіб (ВМК). Переваги цього методу попередження небажаної вагітності досить широко відомі. Але для дівчаток-підлітків існує великий ризик запальних захворювань статевих органів. Він збільшується зі збільшенням кількості статевих партнерів, що часто зустрічається в молодому віці. Крім цього, ВМК не лише не захищає від захворювань, які передаються статевим шляхом, а навіть навпаки - різко збільшує ризик цих захворювань.

На жаль, батьки і педагоги часто не готові до поінформованого довірливого діалогу з підлітками. Тоді молодь намагається розв’язати свої проблеми самостійно.  Нині запобіжних засобів дуже багато, але серед них трапляються препарати, що не всім підходять. Дівчині ще до сексуальних стосунків бажано проконсультуватися з гінекологом, аби знати який препарат приймати і чи існують побічні ефекти.

  Стовідсоткову контрацептивну надійність може гарантувати лише утримання від сексу. Це вбереже від небажаних наслідків та дасть можливість з’ясувати наскільки справжніми є почуття між партнерами, чи стосунки є лише короткочасним юнацьким захопленням, яке може залишити небажану вагітність чи хворобу. З віком цінності та інтереси можуть змінитися, а підлітковий максималізм не обернеться неприємностями. Як обійтися без сексу? Існують різні способи - поцілунки та обійми, які здатні дарувати не меншу насолоду, прогулянка вдвох, перегляд фільмів, просто розмови.

   Коли починати інтимне життя – рішення індивідуальне. Але знати про методи захисту потрібно кожному підлітку. Використання контрацептивів свідчить про відповідальність і в жодному разі не перешкоджає сексуальності. Якщо двоє вирішили перейти до статевих стосунків, то й відповідальність має бути спільна – це є безапеляційною ознакою зрілості. Потрібно зрозуміти одне - без контрацепції секс не може бути безпечним.

Шановна молодь міста Миколаєва, відповіді на всі ваші запитання, що стосуються розглянутої теми і не тільки, завжди нададуть спеціалісти відділення «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4, а також є можливість безкоштовно обстежитись на ВІЛ методом швидкого тесту,  щоб з молодих років ви вчилися бути відповідальними за своє здоров‘я та своє майбутнє.

Звернутися за консультацією до лікаря-акушера-гінеколога «Клініки, дружньої до молоді» МДП №4 та інших фахівців: психолога, юриста, соціального працівника, а також до лікаря-уролога, лікаря-дерматовенеролога можна за адресою: м. Миколаїв, вул. Чкалова, 93, щоденно з 9.00 до 18.00, крім суботи та неділі. Можливий попередній запис на прийом за телефоном 0512 24-80-21, 0933188770,  є телефон «Довіри» 24-80-21.

  Всі консультації – безкоштовні!

 Пронь Н.О. – лікар-акушер-гінеколог відділення «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4.

 

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com