В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Масове розповсюдження куріння зробило цю проблему міжнародною. За даними Всесвітньої Організації охорони Здоров'я (ВООЗ), у промислово розвинених країнах куріння є прямою або непрямою причиною 20% смертей.

Тютюн у Європі вбиває в 4 рази більше людей, ніж автомобільні катастрофи.

В  Україні  число  курців  серед  населення  працездатного віку,  досягає  критичної  відмітки -  близько  19 000 000  чоловік,  що  складає  40% людей,  вік  яких  перевищив  15років.
З  цього  числа  щодня  зловживають  тютюном  34%,а  решта 6% періодично  прибігають  до  куріння.  Згідно статистики  за останні п'ять років в Україні число жінок,що курять, зросло в три рази.
Попідрахункам щорічно в Україні помирають від причин,  пов'язаних з курiнням,  близько 100 000 чоловік
Поширеність щоденного куріння серед жителів України старше 18 років складає 24%. Із них серед  жінок  –  9%, серед  чоловіків  -42,4%
Отже, розглянемо детальніше, як куріння завдає шкоди людям.

Нікотин  , який входить до складу цигарок, одна з найсильніших рослинних отрут.  Смертельна доза для людини – 50-70 мг на кілограм маси тіла.Це отруйна речовина, яка викликає запаморочення, нудоту, шум у голові, головний біль, підвищене серцебиття, загальну слабкість, тремтіння рук, інтенсивне слиновиділення, блювання. Поступово організм пристосовується до нікотину і куріння не викликає таких відчуттів. Нікотин завдає великої шкоди  нервовій системі й мозку, знижуючи обсяг пам’яті, точність виконання математичних дій, здатність до навчання, негативно впливає на серцево-судинну і дихальну системи, спричиняє різні захворювання, укорочує вік людини. При курінні нікотин розкладається лише частково, тому з димом потрапляє в організм курця, а також поширюється в повітрі й наражає на небезпеку інших людей. У курців в крові вміст вітаміну С удвічі менше, ніж у тих, хто не курить. Більш того, дефіцит вітаміну С може розвинутися і у тих, хто сам не курить, але постійно піддається впливу тютюнового диму. Недостатній вміст цього вітаміну особливо шкідливо позначається на здоров'ї дітей, так як в період росту і формування організм дуже чутливий до нестачі вітамінів, у тому числі і вітаміну С. Дефіцит вітаміну є досить значним у тих дітей і підлітків, які або самі перейняли у дорослих шкідливу звичку до куріння, або змушені дихати отруєним повітрям в накурених приміщеннях. Тільки одна сигарета знищує в дитячому організмі 2,5 мг вітаміну С (добова потреба в ньому - від 20 до 50 мг залежно від віку). 

Також потерпає розумова діяльність людини. У курців поступово слабшає пам'ять, з'являються головні болі, дратівливість, безсоння, стомлюваність, а потім розвивається неврастенія. Дослідження показали, що для виконання роботи, яку людина робить за 8 годин, після викурювання пачки цигарок потрібно на 2 години більше часу. При тривалому палінні може погіршитися зір, розвинутися глухота. У курців часто порушуються нюх і смак. Такі люди можуть не відчувати смак солодкого, у них притупляється здатність розрізняти запахи.Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином.

Тютюновий дим  забруднює повітря більше від будь-якого металургійного чи хімічного комбінату. Він містить понад 5000 хімічних сполук, серед яких приблизно 60 викликають рак. Такі сполуки називаються канцерогенами.

Людина, що курить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384000 разів перевищує всі граничні норми.

Першою від тютюнового диму потерпає зубна емаль. На нійз’являються мікроскопічні тріщинки, поверхня зубів покривається тютюновим дьогтем,  унаслідок чого зуби стають жовтуватого кольору, а з ротової порожнини під час розмови відчувається специфічний запах.  Разом з тютюновим димом утворені сполуки  осідають на верхніх дихальних шляхах, легенях і надходять у кров. Хронічні подразнення слизової оболонки голосових зв’язок змінюють тембр голосу, він втрачає чистоту й милозвучність. Потрапивши до легень, значна частина їх адсорбується альвеолами. Через це з’являється кашель, мокрота, задишка, бронхіт та інші захворювання дихальної системи не тільки курців, але й тих людей, які знаходяться з ними в приміщенні. Цих людей називають пасивними курцями. Шкідливість тютюнового диму для них більша, оскільки організм тих, що курять, пристосувався і виробив захисні дії проти нікотину. Головною причиною «тютюнового» кашлю стають краплі дьогтю, що осіли в легенях. Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї  тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення.

Нітрозаміни  -  це  група  канцерогенів,  що  утворюються  з алкалоїдів  тютюну.  Вони  є  етіологічним  чинником злоякісних  пухлин  легенів,  стравоходу,  підшлункової залози,  ротовій  порожнині  у  людей,  споживаючих  тютюн. При  взаємодії  з  нітрозамінами  молекули  ДНК  змінюють свою  структуру,  що  служить  початком  для  злоякісного росту.  Сучасні сигарети, незважаючи на уявне зниження вмісту смол, обумовлюють більше надходження в організм курця нітрозамінів. Окрім  власне  канцерогенів,  тютюновий  дим  також  містить так  звані  ко-канцерогены,  тобто  речовини,  які  сприяють реалізації  дії  канцерогенів.

Крім цього до складу диму входять угарний газ, синільна кислота, вільні радикали, радіоактивні компоненти та ін. сполуки, які також сприяють розвитку серцево-судинної патології, захворювань органів дихання, найтяжчі серед яких – рак.

Злоякісні новоутворення легень, трахеї та бронхів займають 2 місце у рейтингу розповсюдженості пухлин серед населення України, особливо у чоловіків після 30 років. Летальність від раку легень  в країні також на другому місці, після хвороб серця.

За даними комітету експертів ВООЗ, проведені в широкому масштабі дослідження показали, що:

-смертність серед курців у цілому на 30-80% вище, ніж серед тих,хто не курить;

-смертність зростає із збільшенням кількості викурених цигарок;

-смертність вища серед людей, які почали курити в молодому віці;

-показники непрацездатності  у тих, що курять вище, ніж у тих, хто не курить.

Отже, куріння незалежно від кількості споживаних в день сигарет, цигарок, трубок завжди (завжди!) раніше чи пізніше веде до захворювання ішемічною хворобою серця, хронічним бронхітом, емфіземою легенів, бронхіальною астмою, бронхоектатичною хворобою,і нарешті раком легень.

Лікар ЗПСЛ   КЗ ММР «ЦПМСД № 6»                      Братусь Д.А.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com