В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Контрацепція – це використання різних методів, за допомогою яких можливе попередження небажаної вагітності. Слід зазначити, що єдиним, самим надійним і безпечним способом уникнути незапланованої вагітності у підлітків є відсутність статевого життя до досягнення організмом фізіологічної зрілості. Але, на жаль, багато підлітків готові починати доросле життя набагато раніше. Тому розмова про підліткову контрацепцію досить актуальна.


Основною метою контрацепції у підлітків є:
- профілактика першого аборту й незапланованих перших пологів;
- профілактика захворювань, що передаються статевим шляхом.
Сучасна медицина пропонує безліч методів, що дозволяють запобігти небажаній вагітності. Розглянемо деякі з них.
Фізіологічні (природні) методи контрацепції. Вони засновані на визначенні днів у менструальному циклі, коли ймовірність настання вагітності мінімальна. Але оскільки дівчини схильні до спонтанної незапланованої овуляції та менструальний цикл у них часто нерегулярний, а обчислення «безпечних» днів вимагає відповідальності і самодисципліни, то ці методи контрацепції  не рекомендується використати підліткам, тому що вони малоефективні.
Перерваний статевий акт. Підлітки часто використовують цей метод контрацепції. Він дуже ненадійний, варто подумати про більш ефективні методи.
Бар'єрні (механічні) методи. Найбільше широко представлені презервативами, які попереджують проникнення сперматозоїдів.
Для більшості підлітків, які мають, як правило, нерегулярне статеве життя, ідеальним методом контрацепції є презерватив. Він надійно охороняє не тільки від зачаття, але й від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Презерватив найкращий метод для безпечного сексу, якщо він правильно використовується.
Хімічні  методи. Їх дія заснована на використанні засобів, які сприяють загибелі сперматозоїдів. Сперміцидні засоби захищають від вагітності та від інфекцій, які передаються статевим шляхом. Вони вводяться в піхву за 10-15 хвилин до статевого контакту. Хімічні методи не відносяться к  надійним, але спільне їх використання з презервативами збільшує контрацептивний ефект. Перевагою такого подвійного методу є практична відсутність протипоказань і системної дії на організм. Він може бути рекомендований як більш надійний засіб захисту від вагітності й ІПСШ для виключення невдач, пов'язаних з використанням презерватива.
Гормональна контрацепція. Є найбільш надійним методом оборотного попередження вагітності практично з 100% ефективністю. Він займає одне із провідних місць у світі серед методів регулювання народжуваності. Сучасні, низькодозовані  і практично нешкідливі препарати одержують усе більш широке визнання у молоді. Але, приймати гормональні таблетки можна тільки за призначенням лікаря, після спеціального обстеження за умови відсутності протипоказань. Цей метод можна рекомендувати дівчинкам, які ведуть регулярне статеве життя й готові чітко дотримуватися схеми прийому таблеток.
Серйозним недоліком протизаплідних таблеток є те, що вони не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. У Європі підліткам давно рекомендують використовувати подвійний «голландський» метод контрацепції – одночасний прийом низькодозованих оральних контрацептивів і застосування презерватива, що дозволяє надійно захиститися від вагітності та інфекцій, які передаються статевим шляхом.
Екстрена (невідкладна) контрацепція. Всі підлітки повинні знати про невідкладну контрацепцію. Вона застосовується в наступних випадках:
- якщо відбувся незахищений статевий акт без використання яких-небудь засобів контрацепції;
- якщо під час статевого акту порвався або зіскочив презерватив;
- якщо пропущено прийом протизаплідних таблеток.
Засоби для «пожежної» контрацепції - це, найчастіше, препарати, що містять високі дози гормонів, які перешкоджають імплантації в порожнину матки заплідненої яйцеклітини. Ефективність їх досить висока - до 98% при застосуванні протягом перших 72 годин після незахищеного статевого акту. Тому головне - це своєчасне звернення за допомогою до лікаря.
Оскільки таблетки містять високі дози гормонів, вони можуть викликати ряд побічних реакцій, але для дівчини прийом їх переважніше, ніж переривання незапланованої вагітності. Необхідно пам'ятати, що це метод невідкладної контрацепції, і використовувати його постійно категорично не рекомендується. У юних допускається його застосування не більше 4-х раз у рік, і він, на жаль, не захищає від ІПСШ.
У висновку хотілося б сказати, що кожний підліток повинен відповідально віднестися як до питання початку статевого життя, так і до питання вибору контрацепції. Звичайно, краще це зробити після консультації з фахівцем. Молоді люди, не забувайте, що на вас лежить відповідальність не
тільки за себе і за вашого партнера, але й за ваших майбутніх дітей. Тому подбайте про те, щоб ви обидва були захищені!
Ваші діти мають право народитися бажаними й здоровими в повноцінній, люблячій і здоровій родині. Дайте їм шанс! Не забувайте,що Ваше здоров'я, щастя й благополуччя у ваших руках!

Лікар - дитячий гінеколог М.В. Гомберг
Пологовий будинок № 1

 

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com