В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Проблема тютюнопаління серед підлітків та молоді.

Сьогодні — саме той день, коли можна підняти голос на захист здорового способу життя, чистого повітря, звільнення від тютюнового диму.

Куріння тютюну має майже 500-річну історію.       Тютюновий дим – це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря.

Організм людини, що палить, зазнає такого токсичного впливу, ніби вона знаходиться в умовах, де забруднення в тисячі разів перевищує будь-які норми. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби.

 

 У тютюновому димі, крім слабкого наркотику – нікотину, міститься близько 200 особливо отруйних речовин – чадний газ, аміак, синильна кислота, сірководень, чадний газ, радіоактивні речовини, тютюновий дьоготь, бензпірен (сильний канцероген, тобто речовина, що спричиняє рак) і багато інших.

 Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України. Україна посіла перше місце в Європі за кількістю курців. Тютюн - найголовніший і найглобальніший вбивця. Тобто кожні 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10млн. чоловік. 

Актуальність теми  тютюнопаління зумовлена тим, що за останні роки в Україні зростає частка курців серед жінок та дітей та залишається високою розповсюдженість куріння серед чоловіків. Так, серед жінок за останні 20 років розповсюдженість тютюнопаління збільшилась в 4 рази.

Серед підлітків 12-17 років тютюн – друга за розповсюдженістю психоактивна речовина (після алкоголю). Приблизно третина 18-25 річних – постійні курці, більше половини всіх курців свою першу цигарку викурили у віці до 12 років.

У свою чергу доведено, що ранній початок вживання тютюну є передвісником появи проблем пов’язаних з наркотиками та алкоголем. Тютюн є легальним наркотиком, який дуже швидко розповсюджений, який руйнує психічне і фізичне здоров’я людини і вплив якого можна припинити у результаті припинення його вживання.

У основних напрямках політики громадського здоров’я ВООЗ визначені навіть кількісні та якісні показники, на які потрібно орієнтуватися у Європейських країнах для того, щоб зменшити збиток, який спричиняє тютюн. Так, пропонується в 2015 році збільшити число некурців у крайньому разі до 80% серед осіб старших 15 років, і близько 100% серед тих, хто ще не досягнув 15 років.

До основних причин, чому молодь починає курити -  відносяться:

  •             Молодим людям з раннього дитинства «промиває мозок» гігантська рекламна індустрія, яка робить куріння привабливим. Ви ніколи не почуєте в рекламі тютюнових компаній про те, що насправді вони продають смерть. Тому що цигарки – це єдиний продукт, що вбиває своїх споживачів при його використанні за прямим призначенням.
  •        Молоді люди наслідують своїх курящих батьків та інших дорослих.
  •        Деяка молодь починає курити через тиск однолітків, щоб бути прийнятим у певну групу.
  •        У деяких молодих людей виникає потреба здобути більше впевненості в собі і більш високий статус в очах однолітків.

             

Що нам показують у рекламі тютюнових виробів

Що від нас приховують, або чого ми ніколи не побачимо у рекламі тютюнових виробів

Оманлива картина

Правдива картина

Красиву пачку, повну цигарок, яку «герой» реклами тільки-но розкрив

Недопалки у попільничках, пусті, зім‘яті пачки в урнах

Красивих, молодих, здорових і процвітаючих людей

Хворих, нещасних людей з тремтячими, пожовклими від тютюнового диму пальцями. Невлаштованих у суспільстві людей, алкоголіків та наркоманів, серед яких куріння найбільш розповсюджене

Людина в рекламі завжди запалює сигарету із задоволенням, після вдалого доброго вчинку

Людина в рекламі ніколи не закашляє і не мружиться від тютюнового диму

Куріння ніколи не заважає оточуючим

У рекламі ніколи немає дітей, родичів і сусідів курця, яким заважає тютюновий дим

Людина, яка закурила у рекламному кліпі, зробила якусь важливу і потрібну справу, і зробила її відмінно

Людина у рекламному ролику ніколи не курить у стані безвиході, при сварках, при програші, після скандалу і т.д.

Нема сумніву в тому – курити чи ні, головне обрати правильний сорт сигарет

Ніколи не показують хворих, які шкодують про те, що своєчасно не кинули курити.

На перший погляд, так легше спілкуватися, бути веселим та почуватися невимушено, мати більше друзів. Але насправді паління заважає іміджу та досягненням молодої людини:

ü     Неприємний запах  з рота, від одягу, від волосся;

ü     Сірий (нездоровий) колір обличчя і передчасне старіння шкіри (особливо важливо для дівчат);

ü     Жовті зуби;

ü     Загальний нездоровий зовнішній вигляд;

ü     Паління впливає на витривалість м’язів: підлітки, які курять, гірше бігають, вони мають гірші спортивні результати, ніж некурці.

Небезпека тютюнопаління у тому, що воно асоціюється: з дорослим життям, приналежністю до компанії, самовираженням, задоволенням, не відчувається небезпека для здоров’я у молодому віці.

Міфи та факти про куріння:

Міфи (хибне твердження)

Факти

Куріння допомагає заспокоїтись

Тільки тимчасово і притому, що після куріння проблеми, які викликали стурбованість, не вирішились, а навпаки, час був згаяний

Якщо курити менше пачки цигарок на день, це нешкідливо для здоров’я

Не існує безпечного рівня куріння – будь-яка цигарка шкідлива і може спровокувати розвиток захворювання. Небезпечна цигарка та, яка підпалена.

Цигарка робить дівчину більш привабливою

Жінки фотомоделі роблять привабливими цигарки, які вони рекламують, а не навпаки

Треба курити дорогі якісні цигарки, і це буде безпечно.

У дорогих, так званих «якісних», цигарках міститься стільки ж канцерогенів (речовин, що провокують рак), як і в звичайних цигарках, а іноді ще більше.

Пасивне (примусове) паління більш шкідливе, ніж звичайне, тому вже краще курити, ніж знаходитися у накуреному приміщенні

Ризик для пасивного курця складає не більше 30% ризику для курця, тому що активний курець вдихає і навколишній дим, і дим безпосередньо від сигарет.

Нині ми не можемо говорити про куріння підлітків як про невинні пустощі. Куріння — соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити — спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. І так куріння стає звичкою. А почати куріння набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.

За консультаціями  з приводу  формування здорового способу життя, зокрема,  профілактики тютюнопаління, та про допомогу у спробах кинути курити варто звертатися до фахівців, а для молоді міста - працює «Клініка, дружня до молоді».

Бажаємо вам здоров‘я!

Кузьміна Л.А. – лікар-педіатр відділення «Клініка, дружня до молоді»

міської дитячої поліклініки №4. Тел. 24-80-21.

           

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com