В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Останнім часом у літературі, присвяченій здоров’ю жінки, все частіше обговорюються питання лікування і профілактики захворювань молочної залози.

Молочна залоза  ніколи не перебуває  в стані морфо-функціональної стабільності із-за високої чутливості до гормональних чинників, дуже чутливо реагує на їх дисбаланс, наявність генітальної та екстрагенітальної патології (соматичної, ендокринної), зміну психоемоційного статусу . Саме з цими станами найчастіше стикаються практичні лікарі.

 

У дитячій гінекології молочна залоза є індикатором початку статевого розвитку, функціональної активності яєчників, становлення репродуктивної функції. Спостереження за станом залози може допомогти в діагностиці патології статевого розвитку, становлення ритму менструацій, виявити порушення  гормонального стану. Як орган «пасивний», вона чутливо реагує на порушення в роботі цілого ряду органів і систем.

Розвиток молочної залози називається телархе, як правило, починається у віці 8 — 10 років за рахунок сполучнотканинної строми і жирового компоненту. Розвиток залозистої тканини інтенсифікується в другій фазі статевого дозрівання, тобто після приходу менархе (першої менструації). Повного розвитку молочна залоза досягає після перших своєчасних пологів і лактації.

Терміни розвитку лобкового і аксилярного оволосіння відстають від телархе або співпадають з ним. Якщо статеве дозрівання починається з розвитку статевого оволосіння, слід говорити про неправильний пубертат.

Для молочної залози дівчаток «нейтрального» періоду характерні частки першого типу, вони мають найбільшу чутливість до впливу естрогену. Періоду статевого дозрівання відповідають частки другого типу, які розвиваються в частки третього типу під час вагітності. Розвиток  молочної залози закінчується в період лактації, коли її структура представлена частками четвертого типу. Надалі, в різні періоди репродуктивної активності жінки відбувається перехід будови часток з одного типу в інший, в постменопаузі структура молочної залози представлена частками першого-другого типів.

Нагрубання, поява ущільнення під ареолою  молочних залоз після 8 років є першим сигналом початку статевого дозрівання.  У дівчаток  в цьому віці  може відмічатися хворобливе набухання і почервоніння області ареоли і соска. Це скороминущий стан, що не вимагає лікування, обумовлений гормональними змінами . Часто саме хворобливість збільшеної молочної залози при пальпації є приводом для звернення до лікаря.  У даній ситуації мова йде про ріст молочної залози (телархе) і її хворобливості без зміни структури, і не потрібує лікування.

Збільшення однієї або двох молочних залоз до 7 — 8-ми літнього віку називається передчасне телархе . Воно може бути ізольованим, тобто нешкідливим варіантом норми, або бути проявом передчасного статевого дозрівання , яке є серйозною патологією.

 Не дивлячись на різноманіття етіологічних варіантів, передчасне телархе реалізується через вплив естрогену.

 Для проведення диференціальної діагностики між ізольованим телархе і передчасним статевим дозріванням, а також уточнення етіології останнього застосовуються наступні діагностичні критерії:
- ступінь розвитку вторинних статевих ознак;
- відповідність кісткового віку календарному;
- відповідність ступеню розвитку внутрішніх геніталей календарному віку;
- наявність ознак активації фолікулярного апарату яєчників;
- наявність пухлиноподібних утворень яєчників, наднирників;
- консультація невропатолога, нейрохірурга, проведення додаткових методів дослідження з метою виключення об’ємних процесів ЦНС;
- дослідження гормонального профілю;
- консультації суміжних фахівців: ендокринолога, психолога, психотерапевта

Терапія дівчаток з діагнозом: ізольоване телархе проводиться з урахуванням наступних принципів:
-  лікування проводиться тривало;
- динамічний контроль стану вторинних статевих ознак, ступені розвитку внутрішніх геніталей, за показаннями — інших діагностичних критеріїв;
- при підборі препаратів дотримання принципу: від простого до складного, від менш «агресивних» препаратів — до «агресивніших».

Іншою патологією молочної залози у дівчаток  є нелактаційні мастити. Це серйозна патологія, яка вимагає від лікаря граничної уваги, негайного призначення антибіотикотерапії ще на етапі обстеження, що пов’язане з поганою здатністю залозистої тканини до обмеження запального процесу.

Гнійно-запальні процеси в молочної залози поза вагітністю і лактацією виникають і розвиваються, як правило, на тлі різних форм дисгормональних захворювань молочних залоз, в умовах пониженого рівня місцевого імунітету і чинників неспецифічної протимікробної резистентності організму.

Найчастіше гострий мастит у дівчаток розвивається в другій фазі пубертатного періоду. Виникненню маститу сприяють  порушення менструального циклу, запальні захворювання статевих органів, травми молочної залози.

Розрізняють наступні форми нелактаційного маститу:
- початкова форма (серозний і інфільтративний мастит);
- деструктивний мастит (інфільтративно-гнійна і абсцедуюча форма).

Лікування початкових форм маститу консервативне. Дотримання наступних правил дозволяє уникнути прогресу запального процесу і переходу в гнійні форми:
- негайний початок антибіотикотерапії з призначенням препаратів широкого спектру дії
- комплексна терапія
- місцеве лікування
- динамічне спостереження.

Дівчатка з гострим маститом в анамнезі повинні знаходитися під спостереженням дитячого гінеколога з метою профілактики рецидиву , усунення чинників ризику, що сприяють його розвитку.

                                                                                          Лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку

                                                                                   Гомберг М.В., ж/к№1        

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com