В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Young1  Бути мудрими батьками для підлітка завжди було складно. Виховання підлітка - нелегке завдання. Але багато батьків чомусь вважають, що це твердження ніяк не належать до них, поки ... не зіткнулися з проблемою лицем до лиця. У підлітковий період слід бути особливо уважними до підростаючої людини і до вибору методів її виховання.

  Варто розуміти,  що головне у ваших взаєминах з дитиною – взаєморозуміння. Щоб його встановити, ви повинні проявляти ініціативу і не таїти образ. Не слід одразу ж виконувати будь які забаганки дитини, але й постійно уникати вимог дитини теж не варто. Якщо ви не можете або не вважаєте за потрібне виконати бажання сина чи доньки, потрібно пояснити - чому. І взагалі, більше розмовляйте зі своїми дітьми, розповідайте про свою роботу, обговорюйте з ними їхні справи, знайте їх інтереси і турботи. Діти повинні відчувати, що ви їх любите, що в будь-якій ситуації вони можуть розраховувати на ваш пораду і допомогу, і не боятися глузування або зневаги. Підтримуйте впевненість дітей у собі, у тому, що навіть за певних недоліків (які є у кожного) у них є свої незаперечні достоїнства. Стратегія батьків - сформувати у дитини позицію впевненості. Привертають увагу також вміння - тато вміє кататися на лижах, лагодити телевізор, водити машину, а мама готує смачні пиріжки, розповідає казки ... Життя батьків, їх звички, погляди роблять набагато більший вплив на дитину, ніж довгі повчальні бесіди.

  Ви хочете, щоб ваша дитина була міцною і здоровою? Тоді навчиться самі і навчіть дитину основам знань про свій організм, про способи збереження і зміцнення здоров'я. Зокрема, фізичні вправи, в тому числі і на уроках фізкультури, можуть пом'якшити шкоду від багатогодинного сидіння за партою. Так що не поспішайте звільняти дитину від фізкультури. І абсолютно необхідно, щоб дитина розуміла: щастя без здоров'я не буває.

  Скільки часу в тиждень ви проводите зі своїми дітьми? За даними соціологічних опитувань, більшість дорослих у середньому присвячують дітям не більше 1,5 години на тиждень! Як у цей короткий проміжок вмістити розмови «по душам», походи в театр і на природу, читання книг та інші спільні справи? Звичайно, це не вина, а біда більшості батьків, які змушені проводити на роботі весь день, щоб наповнити бюджет сім'ї. Але діти не повинні бути надані самі собі. Обов'язково подумайте, чим займатиметься ваша дитина в години, вільні від навчання і приготування уроків. Нехай у дитини буде свобода вибору заняття, але вона повинна твердо знати: часу на неробство і нудьгу у неї немає.

  Бажання дорослих уникнути розмов з дітьми на деякі теми привчає їх до думки, що ці теми заборонені. Ухильна або викривлена інформація викликає у дітей необгрунтовану тривогу. І в той же час, не треба давати дітям ту інформацію, про яку вони не питають, з якою поки не можуть впоратися емоційно, яку не готові осмислити. Кращий варіант - дати прості і прямі відповіді на запитання дітей. Так що і самим батькам треба всебічно розвиватися - не тільки в області своєї спеціальності, але і в галузі політики, мистецтва, загальної культури, щоб бути для дітей прикладом моральності, носієм людських достоїнств і цінностей. Не оберігайте підлітків від сімейних проблем. Як психологічних (навіть якщо сталося нещастя, чиясь хвороба або відхід з життя, - це загартовує душу і робить її більш чуйною), так і матеріальних (це вчить знаходити вихід). Підлітку необхідні позитивні і негативні емоції. Для успішного розвитку дитини корисно зрідка відмовляти йому в чомусь, обмежувати його бажання, тим самим готуючи до подолання подібних ситуацій у майбутньому. Саме вміння справлятися з неприємностями допомагає підлітку сформуватися як особистості.

  Роль дорослої людини полягає насамперед у тому, щоб допомогти дитині стати дорослим, тобто навчити його протистояти дійсності, а не тікати від неї. Відгороджуючи дитину від реального світу, нехай навіть з самими благими намірами, батьки позбавляють її можливості придбати життєвий досвід, знайти свій шлях. Ніколи не брешіть дитині, навіть якщо це продиктовано кращими переконаннями і турботою про її спокій і благополуччя. Діти якимось невідомим чином відчувають брехню в будь-якій формі. А тому, хто обдурив раз-другий, довіри чекати вже не доводиться.

  Якщо ви вже встигли наробити помилок у вихованні, вам буде важче, ніж на початку шляху. Але якщо в своєму вихованці ви виявите хоча б крапельку хорошого і будете потім спиратися на це хороше в процесі виховання, то отримаєте ключ до душі дитини і досягнете гарних результатів. Якщо ви зрозуміли, що були не праві, нехтували думкою сина чи дочки у важливих для них питаннях, не бійтеся зізнатися в цьому спочатку собі, а потім і дитині. І постарайтеся не повторювати цієї помилки знову. Довіру втратити легко, а відновлювати її довго і важко. Вам здається, що ваша дитина вас ненавидить. Деяких батьків настільки ранить така поведінка дітей, що вони починають відповідати їм тим же. Це неправильно. Давши дитині зрозуміти, що ви любите її, незважаючи ні на що, ви швидше змусите її зм'якшитися і почати більше довіряти вам.

  А тепер поговоримо про відношення батьків самих до себе.

  Моя улюблена цитата з Арістотеля: «Ми є те, що ми постійно робимо». Останнім часом під час спілкування з батьками на питання: «Чи піклуєтеся Ви про себе?» вони все частіше відповідають позитивно.

  Чи дійсно ви вмієте піклуватися про себе? Сьогодні все частіше люди впевнено говорять про те, що вміють і регулярно про себе дбають. Однак, чи дійсно це так?

  Наші «навички» турботи  про себе в основному пов'язані з тими речами, які нас вчили наші батьки. Нас вчили дбати про своє здоров'я: вчасно їсти, спати, пити ліки, не ходити пізно по темних вулицях і так далі. Ось і відповіді більшості батьків моїх клієнтів на питання ЯК САМЕ вони дбають про себе, як правило, укладаються в перерахуванні списку традиційних способів виживально-розважального характеру. Причому, зазвичай, цей список зовсім не великий: шопінг, спорт зал, фітнес, йога, танці, басейн, похід в кафе, правильно харчуватися, спілкуватися з друзями та дітьми.

  Чому ж тоді проблема депресії, взаємин з дітьми і нервових зривів не стала менш актуальною? Адже за логікою речей, якщо зараз більшість людей знають і дбають про себе, то тоді вони не повинні страждати від нервового перенапруження? Або - знати способи, ще не означає їх застосовувати? У чому тут складність?
Турбота про себе - це не егоїзм. Коли ви дбаєте про себе, то не обмежуєте інтересів інших людей, особливо дітей (коли мами вважають, що дитина - центр Всесвіту), а скоріше навпаки. Зрозуміло, коли дружина, щоб підняти настрій, витрачає всі відкладені чоловіком гроші на 325-е нове плаття - це егоїзм. Але, наприклад, коли ви витрачаєте свої гроші на похід на масаж, ви знімаєте нервову напругу, втому. Усередині вас з'являється відчуття гармонії, і більше енергії, щоб позитивно взаємодіяти з близькими, проявляти любов і турботу.

  Ось так, на перший погляд, вкладаючи в себе, ми починаємо більше віддавати іншим. Турбота про себе - це вміння розуміти себе і свої бажання. Ми ніколи не поводимося ні з однією людиною так жахливо, як з собою.

  Як же нам змінитися? Що треба зробити?

  Кожного разу, коли бортпровідник читає стандартну лекцію з правил  безпеки, ніхто не звертає на нього уваги, але я припиняю всі свої справи і змушую себе дивитися і слухати. Для мене це - бажане нагадування про те, що потрібно краще піклуватися про самого себе. Особливо мені подобається той момент, коли бортпровідник піднімає кисневу маску і каже всім: «Якщо з Вами подорожують маленькі діти, неодмінно надіньте власну кисневу маску собі, перш, ніж допомагати іншим».

  Що ж треба зробити, щоб ми спочатку надягали власну «кисневу маску»? Для початку дайте собі дозвіл це зробити. Турбота про Вас і Ваше харчування – Ваша  справа і нічия інша.

  Ось деякі можливі рішення, які варто випробувати на практиці:

  • Піклуйся про себе. Поважай свої зобов'язання перед собою не менше, ніж зобов'язання перед іншими. Не роздаровуй себе настільки, щоб для тебе самої нічого не залишилося. Особистий час розписуй НЕ олівцем, а чорнилом.
  • Дай собі п'ять хвилин. Пригальмуй і дай собі п'ять хвилин, щоб заспокоїтися і знайти ясність. Перш ніж забирати дітей після роботи, нерухомо посидь в машині. Проведи перезавантаження. Після цього ти зможеш приймати краще рішення і виявити, що насправді ти не вісь, на якій обертається весь світ. Яке полегшення.
  • Контролюй свої емоції. Не давай пульт управління своїми емоціями іншим. Більше ніяких звинувачень: «Цей виводить мене з себе ... Мій начальник доведе мене до виразки ... Діти - суцільний головний біль».  Відбери в них пульт і частіше натискай кнопку «СПОКІЙ». Неможливо контролювати те, що роблять інші, зате можна контролювати свою емоційну реакцію на них.
  • Виконуй дихальні вправи протягом усього дня. Вибирай особливі моменти, щоб попрактикуватися - наприклад, коли стоїш на світлофорі, отримуєш електронного листа від свого начальника. Роби один або два десятисекундних черевних вдихи і видихи і говори собі «Все добре, все добре».
  • Влаштовуй собі круїз задоволення. Щотижня залишай одну годину тільки для себе одного. Нехай це буде твій особистий круїз задоволення. Влаштуй собі годину спокою і послухай свою улюблену музику, почитай улюбленого поета, прийми улюблену ванну з піною. Віддай цю годину природі, поніжся на сонечку, послухай шелест дощу, вдивися в мерехтіння зірок.

  Аристотель ділив світ на мислення, відчуття і роблення. Для того, щоб добре справлятися зі стресом, людині необхідно змінити щось в кожній з цих сфер.

  На власному прикладі вміння дбати про себе нам легше навчити цьому своїх дітей.

  А я, як фахівець з питань психології, запрошую дітей, підлітків, молодь, батьків звертатися за консультацією та психологічною допомогою до відділення медичної та психологічної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4 за адресою м.Миколаїв, вул. Чкалова, 93. Тут фахівці завжди вас вислухають та нададуть кваліфіковану допомогу з медичних та психологічних питань.

Бажаю міцного здоров‘я!

Шурбіна Антоніна Миколаївна – практичний психолог відділення «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4 м. Миколаєва.

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com