В

а

ж

л

и

в

о

 
 

До Всесвітнього дня контрацепції

Zeption1

     Молоді люди в підлітковому віці повинні бути поінформовані про те, як зберегти своє репродуктивне здоров'я. Всесвітній день контрацепції - це довгострокова кампанія, цільовою аудиторією якої є люди репродуктивного віку. Цьому святу вже 10 років, і відмічається воно щорічно 26 вересня. Воно було запроваджене за ініціативою великої кількості організацій, які займаються питаннями репродуктивного здоров‘я та плануванням сім‘ї. Головною метою є скорочення кількості небажаних вагітностей. Адже новин про те, що мати віддала або продала дитину, чи ще гірше – залишила десь на вірну загибель, дуже багато. В такому випадку дуже важливими і життєво необхідними є «Віконця життя», які стали порятунком для беззахисних немовлят. До речі, девіз всесвітнього дня контрацепції звучить так: «Контрацепція: це ваше життя та ваша відповідальність».

 

      Підлітковий вік - дуже відповідальний і нелегкий етап життя кожної людини. У цей період змінюються уявлення про себе і навколишню дійсність. Переходячи з дитячого в дорослий світ, підліток ще не належить повністю ні тому і ні іншому, тому поведінка його часто буває непередбачувана і неадекватна.

      Дослідження, проведені в багатьох країнах світу, показали, що 84% випадків вагітностей серед жінок молодше 20 років, є незапланованими. Статистичні дані по Україні свідчать про те, що в кожному десятому випадку на операцію з переривання вагітності змушена йти молода жінка. Крім того, вагітність серед підлітків є основною причиною, за якої вони змушені залишити навчання.

      В нашій країні традиційно вагітність і народження дітей були пов'язані із заміжжям, статеве життя до шлюбу практично ніколи не обговорювалася суспільством. Проте в реальності близько 60% молодих людей мають досвід статевого життя до 18 років. Деякі підлітки починають статеве життя з 12-13 років. 

       В останні десятиліття у всьому світі відзначені зниження віку початку статевого дозрівання і збільшення віку вступу в шлюб і народження першої дитини.
      Таким чином, «період небезпеки» (небажаної підліткової вагітності, можливості заразитися ІПСШ, в т.ч. ВІЛ) в юнацькому віці значно збільшується.

      Інтимні стосунки серед юнаків та дівчат підліткового віку мають ряд особливостей. Найчастіше такі відносини нерегулярні, тому планові методи контрацепції рідко використовуються.

      Статеві партнери підліткового віку зазвичай погано знають один одного. Найчастіше сексуальні відносини відбуваються між малознайомими партнерами. До того ж, у одного і того ж підлітка може бути декілька сексуальних партнерів, що значно підвищує ризик зараження інфекціями.

      Організм дівчаток ще не готовий до можливого розвитку вагітності, а виконання аборту в юному віці може стати причиною важких наслідків для репродуктивного та загального стану здоров'я дитини.
      Головне завдання контрацепції у підлітків - профілактика першого аборту, ІПСШ та СНІДу.

Zeption2

      Основні вимоги до контрацепції:

- висока ефективність;
- хороша переносимість;
- безпека, доступність;
- захист від ІПСШ та СНІДу.

      Підлітки зазвичай вважають, що всі неприємності та проблеми виникають у когось іншого, а в їхньому випадку це неможливо. Та й знання про методи контрацепції у них доволі відносні. Про наслідки своєї поведінки романтично налаштовані підлітки звісно ж не думають. Тому такою несподіваною та трагічною для них та їх батьків стає небажана вагітність, адже вона закінчується раннім материнством, та значно частіше – абортом, справжньою психічною та фізичною травмою. А залишені „на згадку” від чергового статевого контакту венеричні хвороби виявляють себе згодом, коли мова піде про справжню, бажану вагітність у шлюбі. 

      Стовідсоткову контрацептивну надійність може гарантувати лише утримання від сексу! Це вбереже від небажаних наслідків та дасть можливість з’ясувати наскільки справжніми є почуття між двома, чи стосунки є лише короткочасним юнацьким захопленням, яке може залишити небажану вагітність чи хворобу.

      Сказавши „Ні” ранньому статевому життю, одночасно вирішується проблема небажаної вагітності, захворювань, що передаються статевим шляхом, фізичних та душевних страждань.
Водночас, рішуче „Ні” не обмежує розвиток сексуальності, а навпаки, збагачує досвід альтернативними формами спілкування, підготовлює свідомість до прийняття важливих рішень, що є гарантією здоров’я та безпечного майбутнього.                                                                                             Якщо підліток все ж має сексуальні контакти, тоді треба потурбуватися про те, щоб він  був здоровий й обов’язково користувався контрацептивами.

      З безлічі відомих контрацептивів для підлітків підходять найбільше:
  • Методи бар'єрної контрацепції (презерватив, мембрана вагінальна).
  • Препарати сперміцидні (лікарські засоби, що знешкоджують сперматозоїди).
  • Оральні контрацептиви (протизаплідні гормональні пігулки).
  • Засоби екстреної (невідкладної) контрацепції.

      Використання контрацептивів свідчить про вашу відповідальність і анітрохи не заважає вашої сексуальності. Якщо вам незручно відкрито обговорити зі своїм партнером ту або іншу сексуальну проблему, вам не треба займатися з ним сексом. Адже це інтимні стосунки між двома людьми. І якщо дві людини не можуть сказати один одному все - значить, щось не в порядку в їхніх відносинах. Чоловіки, які заперечують проти застосування протизаплідних засобів, повинні бути готові взяти на себе відповідальність за утримання сім'ї. Інакше такий обов'язок доведеться взяти на себе жінці. Подумайте про те, що заводити дитину набагато краще, коли вже закінчено освіта, отримана спеціальність і є достатні заробітки, щоб прогодувати себе і дитину.

У своїй статті хочу акцентувати увагу молоді на найбільш прийнятних для них методах контрацепції.

Zeption3

      Презерватив – є найбільш відомим і ефективним методом контрацепції. Відповідає всім вимогам захисту підлітків: він доступний, простий у використанні і абсолютно безпечний для здоров'я. Це також захист від захворювань, що передаються статевим шляхом, в тому числі ВІЛ. У нього немає побічних ефектів, він простий у використанні і дешевий. До недоліків презерватива можна віднести дискомфорт, що виникає при його використанні, алергічну реакцію на латекс і недостатню надійність. Однак при правильному використанні презервативи досить ефективні відносно контрацепції - 90-95%. Презерватив - найкращий метод для безпечного сексу за умови, що ви правильно його використовуєте.

      Сперміциди. У сперміцидів практично немає побічних ефектів і вони в частково захищають від захворювань, що передаються статевим шляхом. Але вони також мають і деякі недоліки: їх потрібно вводити перед кожним статевим актом, що не дуже зручно, можуть виникати труднощі з їх введенням і видаленням з піхви, також потрібен спеціальних догляд за ними. Також потрібно пам'ятати, що контрацептивний ефект сперміцидів настає не раніше, ніж через 10-15 хвилин до статевого акту. З цих причин цей метод контрацепції не користується популярністю підлітків. Також і практична ефективність сперміцидів становить 80%, тому цей метод не може вважатися найкращим методом контрацепції для молодих людей. І варто зауважити, що сперміциди не захищають людину від ВІЛ, тому додатково слід застосовувати і презерватив.

      Невідкладна контрацепція, здавалося б, досить зручний метод для підлітків, у яких часто відбуваються незаплановані статеві стосунки. Але цей метод не може бути використаний як регулярна контрацепція. До того ж, він ефективний тільки протягом 72 годин після статевого акту.

Zeption4

      Протизаплідні пігулки (оральні контрацептиви (ОК) є одними з найбільш ефективних засобів у світі. Проте варто зауважити, що протизаплідні засоби захищають від вагітності, але не захищають від статевих інфекцій.

      Оральні контрацептиви (ОК) – дуже надійний засіб, що добре переноситься.  До складу протизаплідних таблеток входять синтетичні жіночі статеві гормони (естроген та прогестин). Ці гормони схожі на ті, які виробляються у жіночому організмі. Такий різновид контрацепції є доволі популярним серед дівчат-підлітків.  Принцип дії таких препаратів простий: комбінації гормонів блокують овуляцію (вихід зрілої яйцеклітини) і запліднення не відбувається. Це єдиний метод, наближений до 100 відсоткової гарантії за умови щоденного прийому.  Але приймати оральні контрацептиви можна лише за рекомендацією медичного спеціаліста! Лікар повинен врахувати стан здоров’я дівчини, її спадковість, інтенсивність статевого життя тощо. Тому не дивно, що пацієнткам-ровесницям можуть бути призначені різні препарати. 

      Сьогодні жінки використовують вже третє покоління оральних контрацептивів, неодноразово протестованих. Існує велика кількість таких препаратів для підліткового віку. Оптимальним варіантом є комбіновані низькодозовані гормональні контрацептиви, які практично не шкідливі для організму.

      Як і будь-який інший засіб контрацепції, протизаплідні таблетки рекомендуються не всім. Існують важливі обмеження в їх застосуванні. Гормональні контрацептиви – це не „ідеальний метод для підлітків”, а „ідеальний метод для здорових підлітків”. Крім загальновідомих протипоказань до застосування протизаплідних таблеток (хвороби печінки, крові, судин, підвищений артеріальний тиск), у підлітків додаються ще й інші, специфічні для їх віку,  проблеми.

       По-перше, гормональні контрацептиви можуть приймати лише дівчатка, у яких вже сформувався менструальний цикл, а з часу першої менструації минуло принаймні два роки. По-друге, доза препарату розраховується на масу тіла, тому протизаплідні таблетки не призначають дівчаткам, нижчим 150 см і з вагою меншою 42-43 кг. Серйозним недоліком протизаплідних таблеток стає те, що вони не захищають від інфекцій, які передаються статевим шляхом. А саме серед хлопців та дівчат, які рано розпочали статеве життя, поширені гонорея, трихомоніаз, хламідіоз, сифіліс, СНІД та інші хвороби, яких сьогодні нараховується більше тридцяти. Чимало з них мають прихований перебіг, проходять безсимптомно і даються взнаки через багато років, адже залишаються невиявленими і нелікованими. Тому бажано поєднувати прийом оральних контрацептивів з презервативами.

      Отже, якщо Ви маєте в підлітковому віці сексуальні відносини, в першу чергу захистіть своє здоров’я і пам‘ятайте про здоров’я Ваших майбутніх дітей.

Zeption5

      Багато підлітків нашого міста вже знають про те, що у м. Миколаєві у міській дитячій поліклініці  № 4, за адресою: вул. Чкалова, 93 працює «Клініка дружня до молоді»,  де фахівці застосовують свої знання та досвід  для того, щоб кожна молода людина, що звернулася за допомогою, порадою отримала її доступно, доброзичливо, без засудження, повчань та нотацій і не залишилась зі своєю проблемою на одинці.

      Дотримуючись принципів «дружнього підходу»  лікар акушер-гінеколог, акушерка  Вас завжди вислухають, проконсультують, дадуть пораду та відповідь на всі питання, що турбують та допоможуть зберегти здоров‘я, попередити  необачні та ризиковані для здоров‘я, а іноді і життя, кроки.

      Можливий попередній запис на прийом до лікаря-гінеколога, є телефон «Довіри» 0512  24-80-21; 0933188770

      Всі консультації – безкоштовні.

Пронь Наталя Олександрівна – лікар-акушер-гінеколог вищої категорії,

Дячук Наталя Володимирівна – акушерка вищої категорії відділення «Клініка, дружня до молоді» дитячої поліклініки №4 м. Миколаєва.

 

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com