В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Підлітковий період сам по собі найбільш уразливий: характер і психіка в цей період вкрай нестійкі, здатність протистояти негативному зовнішньому впливу виражена слабо.

Саме нестійкість психіки в цьому віці стає причиною розвитку алкогольної та наркотичної залежності. Особливості підліткового віку, створюють сприятливий грунт для розвитку згубних звичок:

 

  • * Незрілість психіки;
  • * Крайня схильність до різних зовнішніх впливів;
  • * Прагнення до самоствердження;
  • * Бажання довести всім, що він вже доросла людина;
  • * Відсутність розвиненого почуття відповідальності за власні вчинки та їх наслідки;
  • * Легковажність.

Як правило, підлітки починають приймати спиртне або наркотики, перебуваючи в групі однолітків або більш старших підлітків. Бажання виділитися або не "відстати" від інших, схильність до наслідування, прагнення слідувати груповим нормам поведінки, бажання щось "довести" батькам, як правило, діють у комплексі.

Ні один підліток, який вперше взяв спиртне або тримав сигарету з наркотичним "дурманом", ніколи не допускає думки про те, що колись може придбати хворобливу залежність від спиртного та наркотиків. Він сприймає все це як "пустощі", не віддаючи собі звіту в тому, що розвиток залежності починається вже з самого першого моменту вживання спиртного чи наркотику. Природно, в тому, що підліток потрапляє під негативний вплив угруповання, є й провина дорослих.

Відсутність з боку батьків цікавості до життя підлітка, бездоглядність, власні проблеми, уявне безсилля, конфліктна обстановка в сім'ї - все це в тій чи іншій мірі сприяє поступовому "відторгненню" підлітка, що шукає можливості самореалізації, розуміння, дружньої участі, визнання.

Прагнення об'єднуватися у групи - нормальне, здорове прагнення дитини, ще у підлітковому періоді. Обмежити його спілкування стінами будинку і школи неможливо, та й не потрібно. Однак батькам слід обов'язково бути в курсі того, чим займаються підлітки у вільний час, які люди складають оточення дитини.

Дуже часто підлітки в компанії починають випивати просто від "неробства". На жаль, це правда. Відсутність цікавості до навчання, спорту, відсутність можливості провести час приємно і корисно - ця духовна порожнеча навколишнього світу і штовхає підлітків на те, щоб якось "урізноманітнити" своє життя. Ініціатором, як правило, стає хтось один, а проте в силу особливостей віку, про які вже неодноразово говорилося вище, члени підліткового угруповання починають тягнутися за "лідером". Хтось прагне до наслідування, хоче "не відстати" від інших; хтось, в глибині душі розуміючи, що робить неправильно, просто боїться бути осміяним приятелями за те, що виявився таким "позитивним".

При спільному вживанні алкоголю загальний фон настрою в компанії підвищується, стає "веселіше". Надалі спрацьовує стереотип: нічим зайнятися, нудно - треба просто випити, і все буде чудово.

Безумовно, підліток, який виховується в неблагополучній сім'ї, набагато легше піддається негативному впливу однолітків:

По-перше, тому що найчастіше з раннього дитинства має перед очима "приклад для наслідування" в особі власних батьків.

По-друге, тому що не має належного контролю з боку дорослих, чітких позитивних орієнтирів. Однак членами подібних підліткових угруповань, в яких відбувається розвиток алкоголізму і наркоманії, стають діти і з благополучних сімей, в яких батьки взагалі не вживають спиртного.

Підлітки дуже сильно схильні до впливу. Переоцінка життєвих цінностей, змішання позицій і пріоритетів може статися з кожним з них, включаючи і тих, хто до пори до часу відносився до категорії "благополучних". Батьки не повинні забувати про це.

Братченко Н.В. – завідуюча відділення медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com