В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Днем заснування Нової Верфі, згодом стала Миколаєвом, вважається 27 квітня 1789 року. Цим числом датовано розпорядження Потьомкіна Фалеєву "Завести верф на Інгулі".
Стрімкий розвиток верфі і перетворення її в місто було обумовлений активними бойовими діями, які вела Росія на своїх південних рубежах. Від моменту заснування Миколаєву було призначено бути закритим містом стратегічного значення,. Військово-морською базою півдня Російської Імперії. Це наклало свій відбиток і на розвиток його системи охорони здоров'я. Будівництво суднобудівного заводу, морського та річкового портів, механічного заводу, низки майстерень і мануфактур вимагало розвитку відповідної медичної служби.

Донором лікарських кадрів для Миколаєва став Вітовський госпіталь, розташований в 10 км від Миколаєва. Головним лікарем госпіталю був видатний медик, основоположник російської епідеміології, член 12 західноєвропейських академій та наукових товариств Д.С. Самойлович. За наказом намісника Новоросійського краю Потьомкіна для лікування цивільного населення Миколаєва Самойлович направив доктора В. Дрімпельмана. Через декілька місяців Дрімпельман залишає місто і, після декількох місяців відсутності лікарської допомоги, до Миколаєва приїжджає відряджений з Вітовського госпіталю лікар Г.І. Петровський. Наказом від 28 вересня 1791 наказом канцелярії Адміралтейства він був призначений городовим лікарем Миколаєва. З цієї дати фактично і починається розвиток охорони здоров'я Миколаєва.

У 1803 році була утворена Херсонська губернія, до складу якого повністю увійшла нинішня Миколаївська область. Миколаїв став військовим губернаторством, підпорядкованим безпосередньо Санкт-Петербургу. У штаті губернаторства перебували на службі лікувальний інспектор, лікар-оператор, акушер і канцелярист.

У 1817 році Вітовський морський госпіталь переведений до Миколаєва. Лікарями тут працювали послідовники Самойловича - Кібер Е.Е., Лаврентьєв А.А., Таубе Н.Ф., Федоров К.А. і Хомицький К.А., що прославили вітчизняну медицину

У 1835 році в місті була відкрита невелика лікарня для цивільного населення, в якій служили лише лікар, фельдшер, акушерка і наглядач. Заможне ж населення користувалося послугами флотських лікарів.

У 1865 році організовується товариство морських лікарів.

У 1870 році була створена на Адміралтейському заводі "Руссуд і К" у м. Миколаєві перша лікарняна каса.

У тому ж році в морському госпіталі починають виробляти перші порожнинні операції.

1885 рік - утворюється міська санітарна станція та хіміко-бактеріологічний кабінет.

В цьому ж році на потік поставлено планові порожнинні операції.

До 100-річчя Миколаєва, в серпні 1890 року, була відкрита побудована за проектом міська боьніца на 300 ліжок, де працювали 51 лікар, 48 фельдшерів та 11 медсестер.

У 1906 році лікарня придбала рентгенівський апарат і новий інструментарій, що значно розширило діапазон її діяльності.

У 1912 році Державною Думою Росії приймається закон про соціальне страхування на випадок хвороби і вперше вводиться поняття про лікарняних касах і затверджується їх Статут. Це поклало початок формуванню системи страхової медицини дореволюційного періоду, в т.ч. в Миколаєві.

Перша світова війна, революція 1917 року і що послідувала за нею Громадянська війна загальмували розвиток медицини в Миколаєві.

У лютому 1918 року в Миколаєві створюється Рада Народних Комісарів, в складі якого працював комісар Народного здоров'я М.Я. Макотінскій. В Комісаріаті був створений лікувально-санітарний відділ під керівництвом лікаря Я.Г. Раппопорта.

1922 губернський відділ «Рабмед» до складу якого входять: робоча лікарня з аптекою і баклабораторії, приймальні покої заводів «Наваль» і «Руссуд», амбулаторія-диспансер, ФАП на заводі «Плуг і молот», зуботехнічна лабораторія., Акушерське відділення

1928 рік - на честь 10-річчя встановлення Радянської влади вводиться в дію новий будинок Робочої поліклініки (нині діюча поліклініка № 3)

У період з 1928 по 1938 медицина Миколаєва розвивається відповідно до п'ятирічними планами - зростає обсяг медичної допомоги та її якість. Диференціюється хірургічна служба - від неї відділяються і починають розвиватися самостійно травматологічна, урологічна, онкологічна, офтальмологічна, отоларингологічна і гінекологічна служба.

Велика Вітчизняна війна і окупація Миколаєва німцями зруйнували мирне життя миколаївців і фактично знищили всю систему охорони здоров'я в місті.

У 1946 році Верховна Рада СРСР затверджує план четвертої п'ятирічки, в якому передбачено розвиток матеріальної бази лікувально-профілактичних установ, забезпечення допомогою інвалідів і ветеранів ВВВ. У 1950 р. був організований психоневрологічний диспансер із стаціонаром на 10 ліжок, потім струнка система психіатричних кабінетів і стаціонарів.

Подальший розвиток охорону здоров'я Миколаєва тривало у відповідності з постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 14 січня 1960 року «Про заходи подальшого поліпшення медобслуговування та охорони здоров'я громадян СРСР». За державні кошти були побудовані: туберкульозна лікарня на 1000 ліжок, обласна клінічна лікарня на 700 ліжок, обласний онкодиспансер на 250 ліжок, обласна дитяча, обласна очна лікарня.

У 1971 році на території 3-ї поліклініки розпочалося будівництво стаціонарного корпусу, на базі якого в 1974 році була заснована ЛШМД.

У 1987 році була побудована лікарня № 4.

Розпад СРСР і руйнування системи планового народного господарства в повній мірі позначилися на українській медицині, яка існує в умовах незрівнянно меншого фінансування на тлі бурхливих політичних подій, як у нашій країні, так і за її межами.

У нових економічних умовах поступово виробляється централізація хірургічних стаціонарів, реорганізація амбулаторно-поліклінічних і стаціонарних установ з метою приведення їх до європейських стандартів. Скорочується громіздкий ліжковий фонд, який дістався у спадок від СРСР, вводяться елементи страхової медицини, вишукуються позабюджетні кошти для забезпечення потреб наших лікарень.

Є тенденції, які дозволяють дивитися в майбутнє з оптимізмом.

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com