В

а

ж

л

и

в

о

 
 

95% інформації про навколишній світ ми отримуємо завдяки органам зору. З появою земської медицини у другій половині XIX ст. і розвитком загальної хірургії з'явились перші паростки хірургічних втручань на очах. Частіше це були втручання при травмах ока та вилучення трахоматозних зерен на повіках.

В Миколаївській області витоки офтальмології відносять нас до другої половини ХІХ ст. За даними звітів міської управи Миколаєва і Херсонської губернської земської медицини, серед населення, яке страждало на трахому та інші хвороби, відмічалось зростання зниження зору і сліпоти. В міській лікарні лікуванням хвороб очей займався Климентій Антонович Хоміцький, хірургічна діяльність якого обмежувалась видаленням трахоматозних зерен у роговиці та повік, підбором окулярів при порушеннях зору, надання медичної допомоги при травмах ока. Фактично офтальмологічної служби до 1929 р. на Миколаївщині не було. До створення (1937 р.) Миколаївської області медичну допомогу хворим надавали підготовлені окулісти в амбулаторно-поліклінічних установах та стаціонарах при травмах ока.  У 1937 р. при обласній лікарні були розгорнуті очні ліжка, ініціатором яких був А.Д. Криницький.

Учень і соратник В.П. Філатова, після закінчення медичного факультету А.Д. Криницький був направлений на роботу в м. Миколаїв. Працював окулістом в міській лікарні, потім в трахоматозному диспансері , зі створення області (1937 р.) трахоматозний диспансер, який мав на той час 35 ліжок , об’єднується з очним відділенням на 40 ліжок обласної лікарні і дістав назву обласний трахоматозний диспансер. У 1961 р. трахоматозний диспансер був перейменований в самостійну установу – обласний офтальмологічний диспансер. У 1974 р. вводиться в експлуатацію нове приміщення обласної очної лікарні на 200 ліжок, що дало можливість сконцентрувати роздрібнені очні ліжка в сільській місцевості і створити обласний центр надання спеціалізованої медичної допомоги.

Були придбані: рентгенівський апарат, проекційний периметр, мікроскоп, новий інструментарій, діатермокоагулятор, гальваноаналізатор, щілинна лампа, рефрактометр та інша апаратура. Головний лікарем призначається талановитий окуліст, учениця А.Д. Криницького – Антоніна Іванівна Покровська. В лікарні створюються 4 стаціонарні відділення, з яких одно відділення призначається для дітей.

З 80-х років в офтальмологічній лікарні впроваджується мікрохіргія ока, за придбаним мікроскопом стали працювати окулісти Т.В. Слободян  А.Ф. Фецов. Були впроваджені нові методики операційних втручань під мікроскопом.

У 1987 р. в обласну офтальмологічну лікарні приїжджають республіканський офтальмолог, професор М.М. Сергієчко і завідуюча лабораторії імплантації штучного кришталика З.Ф. Веселовська з метою розвитку мікрохірургії ока та імплантації штучного кришталика в Миколаївській області. З їх допомогою перші операції по імплантації штучного кришталика зробили лікарі Т.В. Слободян і Г.М. Діденко, під керівництвом лікаря Т.А. Денисової впроваджується методика лікування сітчастої оболонки лазером; з придбанням електричних прямих офтальмоскопів з волокнистою оптикою і мікрохірургічним інструментарієм збільшується обсяг операцій.

Що ж представляє собою обласний офтальмологічний центр сьогодні? Обласна офтальмологічна лікарня є центром надання спеціалізованої офтальмологічної допомоги населенню області, яка здійснює функції організаційно-медичного, консультативного характеру, має спеціалізований травматологічний центр і є основною базою підготовки лікарів та втілення в життя наукових розробок Науково-дослідних інститутів України.

Піонери, пращури та їх послідовники:

1. Першим лікарем-окулістом слід вважати Климентія Антоновича Хоміцького, якого Миколаївська міська управа призначила у 1890 р. головним лікарем. За фахом він був військовим лікарем, який довгий час працював у воєнному шпиталі, а після демобілізації дав згоду на посаду головного лікаря. Як хірург і окуліст він створює хірургічне відділення, де були розташовані 4 ліжка для лікування і оперативних втручань при хворобах і травмах ока.

2. Послідовником К.А. Хоміцького був доктор А.Д. Криницький, талановита людина з золотими руками. Започаткував хірургію при травмах очей і видалення трахоматозних зерен з повік, поступово розширюючи діапазон хірургічних операцій. За великі заслуги в розвитку офтальмологічної служби в області був нагороджений Орденом Леніна.

3. Антоніна Іванівна Покровська працювала головним лікарем очної лікарні з 1955 р. по 1972 р.  Здібний організатор і талановитий хірург. Вона була ініціатором будівництва обласної лікарні, концентрації і спеціалізації лікування хворих в спеціалізованій лікарні, що дало свої плоди у наданні медичної допомоги в спеціалізованому центрі на сучасному рівні. За заслуги в розвитку офтальмологічної служби Антоніні Іванівні присвоєно почесне звання “Заслужений лікар України”.

4. Євген Петрович Загайгора працював головним лікарем з 1972 р. по 1986 р. Послідовник А.І. Покровської, він завершив будівництво обласної очної лікарні у 1976 р. за типовим проектом і створив умови для розвитку хірургії ока.

5. У 1987 р. Є.П. Загайгору замінює окуліст Тетяна Василівна Слободян, яка втілює в життя мікрохірургію ока.

В даний час очолює офтальмологічну службу Миколаївської області Назарук Юрій Павлович.

В місті працює 6 лікувально-профілактичних закладів (поліклініки № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, лікарня  № 4). Офтальмологічні кабінети ведуть прийом щодня, скринінг обстеження на глаукому можна пройти в долікарняних кабінетах. Працює 11 лікарів офтальмологів (70 % укомплектація штатів).

 

Використана література:

А.Ф. Кисельов, С.Г. Хотіна, І.Д. Дудла - “Події, факти і особи в розвитку хірургічної служби Миколаївської області (1789-2005 рр.).

 

Міський лікар офтальмолог
Прокопчук С.В.

 

bann comin

Меню

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com