В

а

ж

л

и

в

о

 
 

Фото1

Ірина Валентинівна Шамрай в інтерв’ю газеті "Вечерний Николаев" звернулась до миколаївців із роз’ясненням ситуації щодо розповсюдження коронавірусу, розповіла про те, як працює система охорони здоров'я в режимі реформи і непростих умовах протистояння захворюванню COVID-19 та що зроблено з боку місцевого самоврядування.

 
Чи можна сказати, що вона в Україні виходить з під контролю?
 
Ситуація в нашій країні нічим не відрізняється від ситуації, яка є сьогодні у світі. У Франції наложена комендантська година на багато міст, в Італії закриваються масові заходи. Кількість захворювань у світі перевищіла всі антирекорди.
 
Сказати, чи ситуація в України не контрольована, я не можу. Просто бачу огульне невиконання санепідзаходів нашим населенням. Це на жаль призводить до того, що частина цього населення переносить захворювання у дуже важкому стані. Яке потребує і протезування дихального, і кисневої підтримки. Якщо люди молодого віку переносять цю хворобу більш-менш нормально, то вони приносять цей вірус додому, де їхні дідусі і бабусі. Найстаршій вік захворівшого, якого ми вилікували — 96 років. Наймолодший вік був у новонародженої дитини, яка народилася від матері, в якої виявили ковід, але все закінчилося благополучно. 

shamrai

Як показує практика, хворіють і діти, і вагітні, і молоді люди, і люди похилого віку. Найбільш небезпечне це захворювання для тих людей, хто знаходиться у групі ризику. Це люди, які мають серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, надлишкову вагу., ожиріння третього та четвертого ступеню. Цей контингент населення гірше себе почуває, має ускладнення, і вони нерідко закінчується смертю. На вчорашній день  маємо такий коефіціент смертності:  по Україні - 1,9 % померлих від усіх захворівшихі, по області  - 1,87 % , по Миколаєву - 1,4 %. 
 
Як місто реагувало на епідемію з самого початку?
 
Миколаїв готувався до епідемії заздалегідь. В нас ще у квітні під ковідний госпіталь були розгорнуті два заклади — Міська лікарня № 1 і Пологовий будинок № 1, в яких постійно перебували епізодично пацієнти. Але найгірша ситуація почала розгортатися на початку серпня, коли люди відгуляли відпустки, масово проконтактували, повернулися з відпочинку і з 10 серпня в нас повністю вся Міська лікарня № 1 перейшла на функціонування під госпіталь виключно для лікування ковідних пацієнтів.
 
Протрималася вона до 10 вересня. Нам прийшлось як ковідний госпіталь терміново відкрити Міську лікарню № 3, і вже 5 жовтня була відкрита Міська лікарня № 5, яка знаходиться у Корабельному районі. Буквально за добу вони були завантажені важкими пацієнтами. Сьогодні, на жаль, лікарні переповнені. Це означає, що кількість пацієнтів зрівнялася до кількості підготовлених ліжок. З 7 жовтня під ковідний госпіталь відкрита Міська дитяча лікарня № 2. На жаль, такими темпами приросту захворюваності ми впевнено йдемо до червоної зони. 
Є постанова очільника МОЗ, згідно якої 30 % ліжкового фонду повинно бути передбачено під таких пацієнтів. На жаль, такі ліжка передбачені сьогодні лише у місті Миколаєві. Це 150 ліжок у Першій лікарні, 150 ліжок у Пятій лікарні, 200 — у Третій. Всього ж у нас у лікарнях 1500 ліжок. 
 
Що далі?
 
Зараз гостро стоїть питання подальшої госпіталізації ковідних пацієнтів. Повинні підключитись лікувальні заклади области. Там є резерви. На жаль, вона ще не приєдналася до перепрофілювання ліжкового фонду. По місту цей процент виконано. Тепер є надія на те, що штаб передивиться ліжковий фонд, тому що зараз ми не можемо закрити всі лікарні у місті. Тих, що не задіяні, залишилося тільки дві. Це Лікарня швидкої медичної допомоги, яка цілодобово ургентує і надає хірургічну, нейрохірургічну, травматологічну, урологічну допомогу пацієнтам, і Міська лікарня № 4. Вона також цілодобово надає ургентну допомогу не тільки жителям міста, але і області у відділенні реконструктивної пластичної хірургії, ЛОР-відділенні. В цьому закладі також проходять лікування інсультні пацієнти і пацієнти з інфарктами кардіологічного профілю, адже в обласній лікарні зараз ситуація така, що пацієнтам міста з даною патологією не беруть.
 
І все ж такі, під найбільшим ударом з самого початку епідемії оказались медичні працівники. В ситуаціїї з ковідом ці люди знаходяться на передньому краї.
 
Що робиться для їх захисту?
 
Сесією міської ради виділено 3 мільйони гривень на страхування медичних працівників. Всі вони застраховані. Більш того, ми планували застрахувати 3928 працівників. По факту, на 1 жовтня застраховано 4369 людей, які працюють у закладах охорони здоровя міста. Це питання ми опрацювали.
 
На жаль, медичні працівники хворіють так само, як і інші. Більше 100 працівників захворіли. З них одужало 46 %. Маємо 4 випадки смерті від ковіду. Причому, кожний раз проводиться розслідування, чи не пов'язано випадок захворювання з виробництвом. Результат показав, що тільки 3 випадки повязані з виробництвом. 
У Києві все частіше лунають заклики до залучення до боротьби з епідемією студентів медичних навчальних закладів. У зв'язку з цим міській медицині потрібні кадри?
 
Кадри нам вкрай потрібні. Працівник, який захворів, в нас на вагу золота. Миколаївська область ніколи не мала свого вищого навчального закладу. Вона була погано забезпечена кадрами і в минулі часи. Нічого не змінилося і сьогодні. Три роки тому у нас було 54 лікаря-інтерна. На сьогодні їх 128. Вони залучені до надання медичної допомоги, але ми можемо залучити їх лише за власним бажанням. Медичні працівники звільняються. До 30 % відсотків працівників — люди пенсійного віку. З них половина — глибоко пенсійного віку, яким вже за 70 років. Звичайно, наражати на небезпеку ми їх не можемо. З передової забираємо на більш легкі пости. Але є люди молодого віку, які категорично відмовляються від роботи в наших госпіталяхх. На жаль, є в нас і такі. Ми сьогодні як на війні. 

shamrai

 Не лікувальний заклад є розповсюджувачем інфекції. Цього не треба боятися. Ми постійно проводимо зібрання в колективах, і пояснюємо це нашим співробітникам. Всі вони отримують 300 % надбавки до заробітної плати в момент роботи у ковідних госпіталях. На це у нас є кошти Національної служби здоров'я України. Дуже серйозно допомагає нам міська влада, яка на початку року на боротьбу з ковідом виділила 38 мільйонів гривень. До липня ми їх освоїли. 17 вересня на ці заходи сесію міської ради було виділено ще 12,5 мільйонів. Звичайно цих коштів недостатньо, адже народ себе не береже, не використовує засоби індивідуального захисту. Люди ходять без масок, не захищаються, і це провокує дуже велику захворюваність. Коллапс медиціни однозначно може настати, якщо люди не перевуть ці ланцюжки.

Як складуються стосунки із Національною службою здоров'я? 
 
В нас прекрасні стосунки. Конструктивні, спокійні, ділові відносини. Вони нам дуже допомагають, особливо Південний офіс. Ми на постійному зв'язку. Не буває дня, щоб я не телефонувала. І працюємо ми в цілодобовому режимі. 
Міська лікарня № 1 отримує кошти з Національної служби здоров'я, починаючи з квітня, в достатній кількості. Вже підписано ковідний пакет і очікує кошти Міська лікарня № 3. Теж саме з лікарнею № 5. Подалася  на пакет Друга міська дитяча лікарня. 
 
Яку головну пораду ви можете дати нашим читачам?
 
По-перше, у людини повинна бути заключена декларація із сімейним лікарем. На початку року, коли все тільки починалось, 69 % миколаївців уклали такі декларації. На сьогодні ця цифра добігає 77 %. Ми укладаємо їх онлайн, тому якщо ви ще не захворіли, виберіть собі адекватного нормального лікаря. Не влаштовує діючий — можете його замінити. Людський фактор, звісно, є. Лікарі — люди різні. Є і грубі, і хамовиті, а є адекватні, грамотні, толкові. Однак, треба розуміти, що лікарі — не рооботи. Не треба їм телефонувати в позаробочій час. В нас є випадки, коли дзвонять в 3 — 4 години ранку. Коли у вас невідкладний стан, можете викликати Швидку, і вам буде надана вся необхідна медична допомога.
 
Прокоментуйте ситуацію з фінансуванням лікування ковідних пацієнтів? Які стандарти і правила працюють сьогодні?
 
Стовідсотково забезпечити лікування звичайно не може, мабуть, ніяка система охорони здоров'я. Наші лікувальні заходи підписали пакети на надання медичної допомоги без хірургічного втручання. Згідно протоколу і підписаного договору в них повинен бути необхідний обсяг медикаментів. 
Був у нас випадок, якій пройшов по всім новинам, що пацієнт витратив 60 тисяч на лікування, перебуваючи в міській лікарні в період з 9 по 29 вересня. Вчора з цим випадком розбиралися. На жаль, медичні працівники складали пацієнтам списки на ті препарати, які на той момент були в наявності. Вважаю, що така ситуація неприпустима, коли в лікувальному закладі препарати є, а пацієнтів посилають в аптеку. Заступник директора даного закладу з медичної частини пішов з роботи — не зміг витримати таке навантаження. Ми звикли десятиріччями не працювати, а сьогодні така ситуація, що немає вихідних і свят.
 
Проте, якщо буде й далі така динаміка зростання захворюваності, жодних грошей на препарати не вистачить. Кожен пацєнт повинен розуміти, що його здоровя в його руках. 
На сьогодня медикаменти є. Це антибактеріальні препарати, препарати для зниження температури, шприци, системи, засоби індивідуального захисту. Запас є на 2-3 тижні. Він постійно оновлюється, але якщо буде така навала пацієнтів, то цього ніхто не витримає. 
Останнім часом на медичну систему чиниться значний тиск. Нерідко доводиться бути під вогнем критики і політиків, і простих людей.
 
Як доводиться справлятися з цим тиском?
 
Час все розставить на свої місця. Ми все відпрацьовуємо. Я — чиновник, і в мене є підстави для тих чи інших дій. На ті 12 мільйонів гривень, що нам виділила міська рада, ми закупили 26 кисневих концентраторів, які будуть розподілені по закладах. 10 вчора вже поступили. Буде повністю створена ПЛР-лабораторія у місті Миколаєві, тому що від результатів дослідження багато що залежить — і діагноз, і тактика лікування. Ми і ангіограф вводимо в дію. Плануємо відкрити відділення гемодіалізу. Ставимо штучні суглоби пацієнтам, бо в нас велика черга серед пацієнтів.
 
А щодо піару на медицині, то на цій темі хто тільки не піариться. Але ми стійко тримаємо удари, і робимо те, що повинні робити задля того, щоб наші пацієнти не страждали.
 
Інтерв'ю підготував Ігор Данилов
  За матеріалами: «Вечерний Николаев»

 

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по управлінню
охорони здоров'я

8(0512) 50-13-20
Консультації населенню
міста з питань медичної
допомоги надає черговий
лікар-консультант зміни
швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
"Телефон довіри" та
"гаряча лінія" Управління
охорони здоров'я
м. Миколаєва щоденно
(понеділок-п'ятниця)
з 8:30 до 17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com