УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ПРАЦЮЄ У РЕЖИМІ ВОЄННОГО СТАНУ, КООРДИНУЄ РОБОТУ ЛІКАРЕНЬ МІСТА ТА НАДАЄ ІНФОРМАЦІЮ НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ПОРЯДКУ ТА ПРАВИЛ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ

НА САЙТІ, У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ (FACEBOOK, TELEGRAM), ПУБЛІКУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ ТА ОБСТРІЛІВ, ЯКА РЕКОМЕНДОВАНА ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене вірусом сказу, який викликає стрімке пошкодженням центральної нервової системи. Якщо постраждалому своєчасно не надати кваліфіковану медичну допомогу, смерть неминуча. Єдиний спосіб запобігти хворобу - це вакцинація.
Інкубаційний період (період від потраплянням збудника до початку проявів хвороби) сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу.
Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів! Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це - пряма загроза заразитися.
На сказ можуть захворіти всі ссавці, тож кажани, лисиці, собаки й коти, їжаки, білки, гризуни й інші представники фауни – потенційно можуть бути хворими на сказ. Це може бути як дика тварина так і домашня, якщо її не вакцинували.
МОЗ СКАЗ
Що робити, якщо вас вкусив чи подряпав ссавець або на шкіру чи слизову потрапила його слина?
☑︎ Ретельно (щонайменше упродовж 10-15 хвилин) промивайте місце ураження проточною водою із милом.
☑︎ Обробіть краї рани чи подряпини антисептиком або спиртовим розчином та накладіть асептичну пов’язку.
☑︎ Якщо рана сильно кровить або це артеріальна кровотеча – не гайте часу і викликайте швидку медичну допомогу.
☑︎ Якнайшвидше зверніться по медичну допомогу для проведення у разі потреби щеплення антирабічною вакциною. Про «40 уколів в живіт» не йдеться. Зазвичай графік вакцинації складається з 5 щеплень: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.
Ситуація з захворювання на сказ тварин ускладняється. Тому є декілька причин: міграція до лісу домашніх тварин, які залишилися без господарів та неможливість повного обмеження контактів домашніх тварин з дикими, збільшення популяції лисиць, які є основним джерелом даної інфекції, та відсутність щорічної оральної вакцинації диких тварин (авіація розкидала вакцину в мисливських угіддях усієї країни).
У 2023 році в заклади охорони здоров’я міста Миколаєва звернулось за антирабічною допомогою 809 осіб (2022 році - 513), що на 36,6% більше. Серед тих, хто звернувся покусано відомими тваринами – 312 особи (2022р – 251), що на 20% більше; бродячими – 475 (в 2022 – 252), що на 47% більше; дикими – 22 (2022 – 10), що на 54,5% більше. Хворими на сказ тваринами з підтвердженим лабораторно діагнозом покусано в 2023 році 17 осіб (2022р – не було).
У 2023 році призначені щеплення проти сказу 515 особам (2022 – 268 осіб), що на 48% більше, з них комбінований курс – 53 особам (2022 – 24), що на 55% більше. Отримали повний курс щеплень – 409 осіб, що складає 79,4% від призначених щеплень. Не отримали щеплення 106 осіб (2022 – 117), що становить 20,5%, з них – з приводу: тварину знайшли та щеплення перервали – 34 особи (6,6%), відмовилися від щеплень – 64 особи (12%), з інших причин – 8 осіб (1,5%).
Таким чином у 2023 році збільшилась кількість осіб, що отримали укуси від бродячих, диких та хворих на сказ тварин.
Як запобігти сказу?
☑︎ Вакцинувати домашніх тварин.
☑︎ Триматися і тримати домашніх улюбленців якнайдалі від диких тварин. Не чіпайте їх і, за можливості, уникайте зон, де вони можуть мешкати. Адже, наприклад, зграї диких собак можуть захищати свою територію і напасти першими. У таких випадках, на жаль, слідкувати за станом здоров’я тварини неможливо. Як і визначити, чи вона інфікована вірусом сказу. Також варто навчити дітей не чіпати безпритульних тварин – навіть, якщо це котик, якого всі знають у вашому дворі.
☑︎ Невідкладно звертатися за медичною допомогою після потенційного контакту з твариною до появи симптомів.
В місті Миколаєві звертайтесь: до травмпункту Міської лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Корабелів, 14В) або до лікаря травматолога поліклінічних відділень міських лікарень: Міської лікарні №1 (вул. 2-га Екіпажна, 4), Міської лікарні №3 (вул. Космонавтів, 126), Міської лікарні №4 (вул. Адмірала Макарова, 1), Міської лікарні №5 (просп. Богоявленський, 336) та Міської дитячої лікарні №2 (вул. Декабристів, 23А, вул. Садова, 30, вул. Курортна, 3/1). Вакцина в наявності, вона є якісною й безоплатною.